Zakończyły się Paulińskie Dni Młodych
Razem z Bogiem i rówieśnikami, Rekolekcje i Rekreacja - to myśl przewodnia Paulińskich Dni Młodych, które w niedzielę, 16 lipca, zakończyły się w Wągrowcu. Ich hasłem była zachęta „Wstań i idź”, a zadaniem rozważanie słowa Bożego. Organizatorzy i uczestnicy spotkania młodych w duchu paulińskim przygotowywali się do niego poprzez modlitwę także na Jasnej Górze.
Pomysł organizacji corocznych zjazdów młodzieży związanej szczególnie z paulińskim duszpasterstwem powstał podczas ich pielgrzymki na Jasną Górę w listopadzie 2009 r. Pierwszy zjazd odbył się w lipcu 2010 r. w Leśniowie.
Tym, co w tym roku, oprócz aury wakacyjnego spotkania, ma przyciągać młodych to moc i świeżość słowa Bożego. Wągrowiec to nie tylko miejsce, gdzie paulini mają swój klasztor, ale też miejsce urodzin jezuity, tłumacza Pisma Świętego na język polski ks. Jakuba Wujka. Biblia księdza Wujka pełniła w Polsce rolę tłumaczenia kanonicznego przez przeszło 360 lat. Paulini również głoszenie słowa Bożego mają wpisane w zakonny charyzmat, stąd różne sposoby, by „siać Słowo, które daje życie”.
- Dla mnie głoszenie Ewangelii jest pierwszorzędnym zadaniem - podkreśla o. Marcin Ciechanowski, który poprowadzi część rekolekcyjną. Zakonnik mówi o sobie: „Nie znam się na wielu rzeczach, bo gdybym się na nich znał, byłbym kiepskim kapłanem albo gorszym niż jestem. Mam się znać na Bogu i Jego słowie. I to mi wystarcza na tym świecie”. O. Ciechanowski jest egzorcystą archidiecezji częstochowskiej i rekolekcjonistą. Od lat prowadzi audycję na antenie radia Jasna Góra „Przez uszy do duszy”.
Zjazd miał formę biwaku namiotowego, łączącego trzy dni rekolekcji i trzy dni rekreacji. Przeżywane były w duchu Lectio Divina, czyli bardzo osobistego czytania Pisma Świętego, w którym chodzi o odczytanie tego, co Bóg mówi indywidualnie do każdego człowieka.
– To jest to, czym nasz zakon pauliński żyje na co dzień: kontemplacji słowa Bożego przez cały dzień, przeżywania go w myślach, w sercu, modlenia się tym słowem, rozważania go i odnoszenia do swojego życia, a także dziękowania za to słowo – powiedział o. Adam Kacała, jeden z organizatorów.
Zakonnik dodał także, że podczas Paulińskich Dni Młodych uczestnicy modlą się i zarazem uczą modlitwy. – Wielką radością są dla nas późniejsze świadectwa młodych, którzy opowiadają, że doświadczenie z PDM-u próbują w swoje życie na co dzień wprowadzać i przekonują też innych, Ze życie słowem Bożym jest możliwe pomimo codziennych trudności związanych ze szkołą, studiami czy pracą – stwierdził o. Kacała.
Organizatorzy i wielu uczestników PDM-u już pod koniec kwietnia spotkało się na Jasnej Górze, by Matce Bożej powierzyć przygotowania do lipcowego wydarzenia i niejako „pod Jej okiem” zawiązać wspólnotę.
Tekst za: KAI
W ciągu roku na antenie Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej w ramach audycji młodzieżowych będą emitowane materiały dźwiękowe z tegorocznych Paulińskich Dni Młodych.