TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Adeli, Felicyty, Klemensa 24 Listopada 2024, 00:15
Dziś 0°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

Zakończył się Międzynarodowy Kongres Józefologiczny w Meksyku

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 17:32 29.09.2022

„Osiągnięcia i wyzwania roku św. Józefa” stanowiły temat XIII Międzynarodowego Sympozjum Józefologicznego, które odbyło się w Meksyku. Brali w nim  udział przedstawiciele z wielu krajów świata, w tym także z Polski.

Sympozjum otworzyła uroczysta Msza św. w Bazylice Matki Bożej Guadalupe w Meksyku. Uczestników pozdrowił Ojciec Święty Franciszek, który w specjalnym przesłaniu zachęcił do refleksji teologiczno-pastoralnej nad osobą św. Józefa. Poszczególne tematy ukazywały nie tylko to, co udało się zrobić – pomimo pandemii – podczas roku św. Józefa, ale także szereg interesujących zagadnień związanych z kulturą rdzennych mieszkańców Meksyku, ich spojrzeniem na świat i religię.

Obrady miały miejsce w Ośrodku Józefologicznym Misjonarzy św. Józefa. Zgromadzenie, które zostało założone w Meksyku w 1872 r. przez ks. José Marię Vilaseca, obchodzi w tym roku 150-lecie powstania.

„Mieliśmy zaledwie ten rok, od stycznia do teraz, aby przygotować sympozjum. Przyjęliśmy je z wielką radością, ponieważ jest to łaska, jest to dar Boży, że kiedy obchodzimy 150-lecia powstania [zgromadzenia – dop. o. M. Raczkiewicz CSsR], możemy także celebrować to sympozjum. W tym roku ma to dla nas jeszcze większe znaczenie, ponieważ ojciec Vilaseca był promotorem nabożeństwa do św. Józefa. Był przekonany, że św. Józef pomoże we wszystkich dziełach i zadaniach i Jego opiece oddawał wszystko. Dla nas jest to wielkie błogosławieństwo, że mogliśmy przygotować sympozjum i że mogą w nim uczestniczyć przedstawiciele z wielu krajów i ośrodków józefologicznych, jakie istnieją na świecie. My braliśmy udział od pierwszego sympozjum” – mówił o. Ernesto Rafael Canseca, przełożony generalny zgromadzenia Misjonarzy św. Józefa.

W sympozjum brała udział także polska delegacja. Polskie Centrum Józefologiczne reprezentował ks. prof. UAM dr hab. Dariusz Kwiatkowski, ks. Jakub Bogacki, wiceprezes Polskiego Centrum Józefologicznego w Kaliszu, ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej oraz o. dr Marek Raczkiewicz CSsR.

 

 

„Międzynarodowy Kongres Józefologiczny, który jest najważniejszym wydarzeniem dla józefologów i w świecie nauki o św. Józefie, odbywa się co cztery lata, tym razem po raz trzeci w Meksyku; gromadzi kilkudziesięciu teologów z całego świata. Doświadczamy różnorodności spojrzenia i myśli na osobę i dzieło św. Józefa, Jego znaczenie dla Kościołów lokalnych, dla Kościoła powszechnego, zwłaszcza w kontekście 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła powszechnego. W Międzynarodowym Kongresie Józefologicznym bierze także udział silna polska delegacja, która reprezentuje Polskie Centrum Józefologiczne. Jest to jeden z najważniejszych ośrodków józefologicznych na całym świecie. Doświadczamy uznania, którym cieszy się polski ośrodek ze względu na dorobek naukowy, ale także ze względu na inicjatywy, które podejmuje w wymiarze naukowym, ale także pastoralnym, który naukę o św. Józefie przybliża wiernym” – podkreślał ks. Jakub Bogacki, wiceprezes Polskiego Studium Józefologicznego. 

Podczas sympozjum teologowie z różnych krajów przedstawiali swoje referaty z zakresu józefologii. Reprezentanci Polskiego Centrum Józefologicznego omówili następujące tematy:

Ks. prof. dr hab. UAM Dariusz Kwiatkowski: "Rekolekcje Narodowe z Aktem Zawierzenia św. Józefowi Kościoła i Narodu Polskiego centralnym wydarzeniem Roku Świętego Józefa w diecezji kaliskiej". 

O. dr Marek Raczkiewicz CSsR: "Patris Corde. Lektura patrystyczna listu papieża Franciszka".

Ks. Jakub Bogacki: "Refleksja teologiczno-pastoralna w Roku Świętego Józefa w Kaliszu w diecezji kaliskiej". 

Ks. Mateusz Puchała: "Inicjatywy duszpastersko-medialne w Roku Świętego Józefa w diecezji kaliskiej".

Z uczestnikami sympozjum spotkał się ks. kard. Carlos Aguiar, prymas Meksyku. Na pytanie, dlaczego należy dzisiaj mówić o św. Józefie, odpowiedział następująco:

„Po pierwsze – ponieważ go potrzebujemy. Po drugie – ponieważ jest to bardzo mocne świadectwo konieczności odkrycia we wnętrzu osoby tego, czym kieruje Duch Boży i stąd należy prosić Boga o światło, aby podjąć właściwe decyzje zgodnie z tym, czego Bóg pragnie w każdym przypadku. Św. Józef jest wspaniałym świadkiem i przykładem, który nam pomaga, także poprzez swoje pośrednictwo, dlatego te sympozja są potrzebne” – wskazał ks. kard. Carlos Aguiar.

Duchowny skierował także kilka słów pozdrowień do Polaków.

„Serdecznie pozdrawiam kochaną Polskę, ponieważ któż nie kocha Jana Pawła II? Choć jest wielu, którzy go podziwiają, to Meksyk jest Jego „drugą ojczyzną” i my, Meksykanie, jesteśmy z nim. Serdeczne pozdrowienia dla całej Polski” – mówił prymas.

 

 

Międzynarodowy Kongres Józefologiczny zakończył się w niedzielę 25 września.

Więcej informacji nt. przebiegu sympozjum znajdziesz tutaj

Tekst za: o. Marek Raczkiewicz CSsR
Zdjęcia: Lucio Tamo/Meksyk 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła