XXVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę
W dniach 14-15 czerwca miała miejsce XXVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę pod hasłem: ”Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Pielgrzymkę rozpoczęła Rada Krajowego Instytutu akcji Katolickiej. Na początku delegaci modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego przy kopii obrazu Chrystusa Miłosiernego z Wilna, peregrynującego po Polsce z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia ”Civitas Christiana”. Z tą inicjatywą wystąpił Wiceprezes DIAK z Kalisza pan Marian Rybicki, życzliwie przyjętą przez uczestników spotkania.
Obrady Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej poświęcone było głównie wyborom do organów statutowych Akcji. 13 marca br. Konferencja Episkopatu Polski wskazała nowego prezesa pana Andrzeja Kamińskiego z Diecezji Bielsko-Żywieckiej, wybranego pod dwóch pełnych kadencjach ustępującej pani Urszuli Furtak. Spotkanie w Częstochowie było więc okazją do wyboru obok prezesa pełnego składu zarządu i komisji rewizyjnej.
Po zakończonych obradach Rady jej uczestnicy oraz inni przybyli pielgrzymi z różnych stron Polski wzięli udział we Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem Asystenta Krajowego Akcji Ks. Bp. Marka Mendyka, Biskupa Świdnickiego. Swoją homilię Ks. Biskup rozpoczął od przypomnienia słów św. Pawła Apostoła z Listu do Filipian: ”…Między nimi jawicie się jako źródła światła w świecie. Trzymajcie się mocno Słowa Życia…” ( Flp 2,15-16 ). Prowadzić prawdziwe życie religijne to odkrywać swoje zależności od Pana Boga. Wierzący w próbie życiowej nie opuszcza Boga, ale zwraca się do Niego z natarczywością. Więcej, człowiek wierzący w okresie próby dostrzega też innych, aby mogli odczuć ulgę w swoim cierpieniu. Miłującego Boga nie pokazuje się innym palcem, ale przykładem własnego życia. Rozumiał to dobrze patron dnia dzisiejszego bł. Michał Kozal, biskup i męczennik z Dachau, zauważył kaznodzieja. Niezwykle ofiarny i pomocny dla współwięźniów, dzielący się wszystkim, nawet najmniejszymi racjami żywności. Wycieńczony chorobą tyfusu zostaje zamordowany zastrzykiem z fenolu 26 stycznia 1943 r. Patrząc na jego postawę, my też dzisiaj powinniśmy się czuć odpowiedzialni za Kościół. Ks. Biskup Marek zakończył swoją homilię wezwaniem o modlitwę przez orędownictwo bł. Michała o mocną wiarę dla każdego w starciu z trudnymi wyzwaniami współczesnego świata.
Podczas wieczornego Apelu Jasnogórskiego prezes zarządu KIAK pan Andrzej Kamiński zawierzył Matce Bożej całą Akcję Katolicką i jej Asystentów. Po Apelu członkowie Akcji udali się pod pomnik św. Jana Pawła II, głównego patrona Akcji w Polsce, gdzie złożono kwiaty i odmówiono modlitwę.
Sobota była głównym dniem pielgrzymowania członków Akcji do Pani Jasnogórskiej. Wspólne spotkanie rozpoczęło się w katedrze częstochowskiej, gdzie po krótkich słowach przywitania prezes przedstawił nowo wybrane osoby do zarządu i komisji rewizyjnej. Następnie wręczono medale Akcji za szczególne zasługi w budowaniu dzieła Akcji. W słowie do uczestników pielgrzymki Ks. Bp. Marek Mendyk zauważył, że obecny rok to szczególny czas nadziei przed Rokiem Jubileuszowym. Trzeba, abyśmy się otworzyli na Boga. Jeżeli człowiek w chwilach trudnych nie odnosi się do Stwórcy, to ogarnia go pustka. Dlatego bądźmy w Akcji ludźmi wiary i nadziei – dla siebie i innych, podkreślił Ks. Biskup.
Następnie wszyscy pielgrzymi udali się w przemarszu świadectwa wiary na Jasną Górę. Liczną grupę pielgrzymów poprzedzało blisko 40 pocztów sztandarowych z wielu diecezji z całej Polski. Nie zabrakło wśród nich sztandaru Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej z Diecezji Kaliskiej. Przemarszowi Al. Najświętszej Maryi Panny towarzyszyła modlitwa różańcowa i pieśni maryjne przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z miejscowości Olsztyn na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Na szczycie jasnogórskim koncelebrze z udziałem Ks. Bp. Marka Mendyka i kilkudziesięciu kapłanów przewodniczył Ks. Biskup Senior Diecezji Świdnickiej Ignacy Dec.
W homilii w pierwszej części nawiązał do Ewangelii z dnia, w której Pan Jezus odrzuca potrzebę przysięgania. Niektórzy bowiem uważają, że przysięga jest wzmocnieniem zobowiązania. Inni, że żądanie przysięgi jest brakiem zaufania do drugiej osoby. Przysięganie to powoływania Boga na świadka, a przecież jest to łamanie drugiego przykazania. Nasze słowa powinny potwierdzać nasze czyny. W drugiej części kaznodzieja nawiązał do dużej roli świeckich w działalności Kościoła. Dlaczego ? Dzisiejszy świat odrzucił Boga. Wszystko zaczęło się jeszcze w okresie oświecenia kiedy człowiek odwrócił się od Stwórcy. Na bazie tego rozwinęła się w XIX wieku filozofia marksizmu (religia jest opium dla ludzi) i nihilizmu (Bóg umarł i konieczne jest panowanie jednych nad drugimi). Owocem tych ruchów filozoficznych były w XX wieku: komunizm i nazizm, natomiast w XXI wieku bardzo mocno rozwinęła się filozofia genderyzmu. Ponieważ głoszone tam poglądy są w sprzeczności z Dekalogiem problemem stają się forsowane liczne mity o Kościele. Warto wymienić choćby niektóre. Mamy mit o absolutnej dominacji nauki, mit o tolerancji (a ta nie jest wymieniana w Piśmie św. jako dar Ducha Świętego), mit o prywatności religii, mit o mieszaniu się Kościoła do polityki, mit o nieposzanowaniu sakramentów (wolne związki). Aby uczynić je powszechnymi dzisiejszy świat chce zawładnąć edukacją, sądownictwem i mediami. Członkowie Akcji powinni czynnie angażować się w ich demaskowanie, eliminować kłamstwo z życia publicznego. Trzeba bronić prawdy, życia i piękna. W tych działaniach chcemy powierzyć się dzisiaj Matce Bożej – zakończył homilię Ks. Bp. Ignacy Dec.
Na koniec Eucharystii wybrzmiały jeszcze raz słowa zawierzenia Pani Jasnogórskiej całej Akcji Katolickiej, jej Asystentów, osób wspierających oraz wszystkich dobrych dzieł realizowanych każdego dnia. Pielgrzymkę zakończyło błogosławieństwo jej uczestników.
Tekst i zdjęcia: Robert Lis