XX Dzień Judaizmu w Diecezji Kaliskiej
Bp Łukasz Buzun przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej po raz dwudziesty w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu z okazji Dnia Judaizmu. W czasie liturgii modlono się za „starszych braci w wierze”. Myślą przewodnią nabożeństwa były słowa: „Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść” (Jr 20,7).
W homilii dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej przekonywał, że ukoić ból człowieka może tylko Jezus. – Jezus jest odpowiedzią na cierpienie narodu wybranego. On jest odpowiedzią dla Jeremiasza i dla każdego z nas. Tylko Jezus. Bez Niego nie da się wyjaśnić nic – mówił ks. Łukasz Skoracki. Wskazywał, że Jezus zwyciężył przez krzyż. – Jezus zawsze staje w naszym życiu jako Ten, który pokonał śmierć, jako Ten, który jest zwycięzcą, jako Ten, który mówi, że demon umarł, że nie ma śmierci. Jezus pokonał śmierć nie tylko swoją, ale pokonał śmierć każdego z nas, a to oznacza, że niczego nie musimy się lękać, bo nie ma śmierci, jedyną śmiercią jest grzech – powiedział kaznodzieja.
Podkreślał, że Jezus chce jedności, dlatego w Dzień Judaizmu ma wybrzmiewać modlitwa o dialog i jedność. - Jezus prosił „módlcie się, abyście byli jedno”. Nie da się w tym dniu mówić o Biblii, o Piśmie Świętym, o historii bez Jezusa. Jezus mówił „módlcie się za siebie”. Kiedy w nas zacznie żyć Jezus i kiedy my zaczniemy żyć Jego życiem to jest szansa, że ci, za których modlimy się dzisiaj spotkają Mesjasza, który już przyszedł, który jest życiem i który jest jedyną odpowiedzią na Auschwitz, krematoria, wszystkie prześladowania, każde cierpienie. Tylko Jezus jest odpowiedzią – stwierdził ks. Skoracki.
Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej podziękował wszystkim za udział w liturgii sprawowanej w intencji wyznawców judaizmu i chrześcijan. – Dzień Judaizmu jest nawiązaniem do jednej z deklaracji Soboru Watykańskiego II, która traktowała o relacji Kościoła Katolickiego do innych religii, a spośród tych religii szczególne miejsce zajmuje judaizm, bo to jest wnętrze naszej religii. Ciągle sięgamy do Starego Testamentu po to, aby w innym świetle spojrzeć na Nowy Testament – powiedział bp Łukasz Buzun.
Wraz z biskupem Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Andrzej Latoń, wikariusz generalny diecezji kaliskiej, ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. Piotr Górski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, ks. Łukasz Pondel, ojciec duchowny seminarium, ks. kan. Eugeniusz Synowiec, dyrektor administracyjny seminarium, ks. Rafał Kopis, ekonom diecezjalny, ks. Łukasz Skoracki, dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej, ks. Tomasz Jakubowski, redaktor radia i wikariusz katedry. W modlitwę włączyli się także alumni, wspólnota neokatechumenalna, schola seminaryjna i wierni.
Zdjęcia: kl. Mateusz Paprocki
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI