TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Franciszka, Kseni, Maksymiliana 27 Listopada 2024, 15:46
Dziś 8°C
Jutro 8°C
Szukaj w serwisie

XVIII Wojewódzko-Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 28.08.2016

Praca rolnicza jest jednym z najstarszych zawodów, jest szczególnym powołaniem człowieka. Ziemia jest naszym naturalnym skarbem, najważniejszym dobrem – mówił biskup kaliski Edward Janiak podczas XVIII Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich w Liskowie.

Biskup kaliski przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony w Liskowie. Przed Eucharystią bp Janiak oglądał wieńce dożynkowe przywiezione przez delegacje rolników z trzydziestu trzech dekanatów diecezji kaliskiej i wszystkich powiatów wchodzących w skład województwa wielkopolskiego. Biskup podziwiał trud pracy, który rolnicy włożyli w przygotowanie wieńców.

W homilii zwracał uwagę na wagę pracy rolniczej i na potrzebę miłowania ziemi. – Praca nad uprawą ziemi, praca rolnicza jest jednym z najstarszych zawodów, jest szczególnym powołaniem człowieka. Bez uprawy ziemi nie byłoby możliwe życie biologiczne na ziemi. Ziemię trzeba uprawiać. Ona jest naszą karmicielką. Nie wystarczy budować domy. Nie wystarczą największe wynalazki czy zakłady pracy. Nie wystarczy produkcja przemysłowa. Potrzebna jest praca rolnika, praca nad produkcją żywności. Ziemia jest naszym naturalnym skarbem, najważniejszym dobrem – mówił biskup kaliski.

Przypomniał, że był czas, kiedy pogardzano pracą rolnika. – Wyzywano rolników od kułaków, burżujów. Gnębiono też podatkami, czasem niekorzystnymi kredytami, wysokimi cenami maszyn. Wydaje się, że niektóre z tych zjawisk jeszcze dzisiaj potrzebują rozwiązania. Dlatego wielu ludzi uciekło z wiosek, rzucało gospodarstwa, by szukać łatwiejszego chleba, łatwiejszego życia w miastach. Wielu nawet opuściło nasz kraj, by szukać szczęścia za granicą. Był czas, kiedy musieliśmy importować żywność zza granicy. Polska, która kiedyś w historii dzieliła się chlebem z innymi narodami, musiała wyciągać ręce po chleb do innych krajów. Działo się to wskutek pogardzania i lekceważenia pracy na roli – zaznaczył celebrans.

Dziękował rolnikom za ich trud pracy na roli. – Naszym pierwszym zobowiązaniem wobec ludzi pracujących na roli jest wdzięczność. Chcemy dzisiaj powiedzieć „dziękuję” Panu Bogu, głośne „dziękuję” powiedzieć również naszym rolnikom, ludziom, którzy trudzili się nad tym, aby przysposobić nam nowy chleb. Drodzy rolnicy tu obecni, przyjmijcie od nas dziś nasze podziękowanie za Wasz trud, za Wasze poświęcenie. Was dzisiaj w szczególny sposób polecamy opiece dobrego Boga. Mówimy Wam dzisiaj, że nie na próżno się trudzicie. Za Waszą troskę o chleb powszedni naród jest Wam wdzięczny – powiedział kaznodzieja.

Odwołując się do Ewangelii wskazywał, że pokora nie dopuszcza egoizmu, ale prowadzi do zatroskania o innych. – Człowiek prawdziwie pokorny nie tylko zna swoje miejsce w życiu, nie tylko wie, na co go stać i jakie cele może sobie postawić, ale także konsekwentnie do nich dąży, odrzucając fałszywe kompromisy, małoduszność, tchórzliwość, ustępowanie innym dla tzw. świętego spokoju. Bez pokory nie ma miłości ani Boga ani bliźniego – stwierdził hierarcha.

Przekonywał, że człowiek pokorny, przy całym poczuciu własnej wartości i godności, ma być gotowym, aby bezinteresownie służyć. – W tej konkretnej postawie miłosierdzia wobec osób potrzebujących chrześcijanin w sposób najpiękniejszy jak to możliwe pójdzie śladami swego Mistrza, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć”. Pokora nie zaczyna się od wielkich wyrzeczeń, tylko od najmniejszych kroków – uczynków miłosierdzia – podkreślał bp Janiak.

Podczas uroczystości biskup kaliski dokonał specjalnego odznaczenia i wręczył dwa srebrne pierścienie św. Józefa. Takie pierścienie otrzymali: Maria Krawiec, wójt gminy Lisków oraz Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Bp Janiak ustanowił także ks. Andrzeja Antoniego Klimka, proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Liskowie i redaktora naczelnego diecezjalnego dwutygodnika „Opiekun” kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej w Kaliszu.

Po Eucharystii odbył się uroczysty obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Starostami dożynek byli: Magdalena Bruź z Zakrzyna w gminie Lisków oraz Jacek Grzelak ze Skarszewa w gminie Żelazków.

Dożynkom towarzyszy wystawa rolnicza, nawiązująca do wielkich wystaw organizowanych z inicjatywy ks. Wacława Blizińskiego w 1925 i 1937 r. Swoje wyroby i dokonania zaprezentowało 30 wystawców z całej Wielkopolski. Na ekspozycji prezentowane są także potrawy regionalne.

Organizatorami imprezy są: Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Biskup Kaliski, a współorganizatorami: Starosta Kaliski i Wójt Gminy Lisków.

Dożynki transmitowała Telewizja Diecezjalna „Dom Józefa”.

 

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła