XVIII Dzień Papieski w Katedrze kaliskiej
Bądźmy zakochani w Chrystusie i człowieku. Bądźmy też zakochani w ojczyźnie, gdy jest mocna i słaba. Na tej drodze umiejmy oprzeć się o krzyż. Jan Paweł II tego nas uczył – mówił biskup kaliski Edward Janiak podczas Mszy św. w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. Dzień Papieski uczczono także programem słowno-muzycznym „Krzyżu Święty ponad wszystko…” w wykonaniu aktora Dariusza Kowalskiego.
W homilii biskup kaliski przypomniał, że 40 lat temu, kiedy Polska była mocno spętana reżimem komunistycznym, wybrano kard. Karola Wojtyłę z Krakowa na papieża. - Polska, która odrodziła się w 1918 roku cieszyła się jakiś czas wolnością, a potem przyszedł tragiczny czas II wojny światowej, kiedy Polacy padli ofiarą najeźdźcy zachodniego, a potem wschodniego. Potem w Polsce była realizowana polityka nieprzyjazna Kościołowi. Październik 1978 roku pomieszał szyki tym, którzy władali wschodnią Europą, ale także dał się we znaki Europie zachodniej, która przechodziła proces laicyzacji. Po ponad 400 latach przyszedł na Stolicę Watykańską człowiek z obcego kraju. Było to wielkie dzieło Ducha Świętego – powiedział celebrans.
Zaznaczył, że papież z polskiej ziemi zabrał wielkie dziedzictwo. – Ojciec Święty zabrał ze sobą elementy naszej narodowej kultury, naszego chrześcijaństwa prześladowanego przez władzę komunistyczną. Odwołując się do tego dziedzictwa podjął ster łodzią Piotrową i to sterowanie trwało ponad 27 lat – stwierdził kaznodzieja.
Akcentował, że Jan Paweł II był zakochany w Chrystusie oraz człowieku i gdziekolwiek pielgrzymował zawsze upominał się o godność człowieka. - Na początku swojej działalności odezwał się do całego świata „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi”. On przeżył czas systemów zamkniętych dla Chrystusa. Jako pracownik zakładów chemicznych był świadkiem tragedii wojny, obozów koncentracyjnych, gdzie zamknięto drzwi dla Chrystusa. Jako ksiądz i biskup przeżył zamknięcie drzwi dla Chrystusa w naszym kraju. Zamknięto te drzwi dla Chrystusa i otworzono bramy dla partii. Kto wybierał sierp i młot był postępowy, inni byli zacofani. Kto opowiadał się za krzyżem nie miał przyszłości – mówił hierarcha.
Dodał, że papież wszędzie i zawsze głosił, że na pierwszym miejscu po Panu Bogu jest człowiek, a dopiero potem praca, polityka, biznes, ekonomia. - Człowiek jest drogą Kościoła, bo do Boga trafia się przez drugiego człowieka – zaznaczył bp Janiak.
Wskazywał, że Jan Paweł II był zakochany w ojczyźnie. - Bohaterami jego utworów dramatycznych i lirycznych byli wielcy Polacy, np. św. Stanisław Biskup i Męczennik, św. Brat Albert. Miłości do ojczyzny uczył się na Wawelu od patronki św. Jadwigi. Z watykańskiego okna przez cały czas stanu wojennego modlił się za Polskę. W pierwszym dniu pielgrzymki powiedział, że nie ma solidarności bez wolności – przypominał ordynariusz kaliski.
Zachęcał wiernych, aby naśladowali swojego wielkiego rodaka. - Bądźmy zakochani w Chrystusie i człowieku. Bądźmy też zakochani w ojczyźnie, gdy jest mocna i słaba. Na tej drodze umiejmy oprzeć się o krzyż. Jan Paweł II tego nas uczył, nie miał sił, a jeszcze rękę podnosił i błogosławił krzyżem. Opierajmy się wszyscy na krzyżu w chorobie, cierpieniu, trudnych chwilach – podkreślał bp Janiak.
Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Adam Modliński, proboszcz kaliskiej katedry, ks. prał. Andrzej Gaweł, poprzedni proboszcz, ks. Marcin Załężny, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, ks. Łukasz Pondel, ojciec duchowny kaliskiego seminarium, ks. Witold Kałmucki, wikariusz katedry. W uroczystości uczestniczyli także alumni, siostry zakonne i licznie zgromadzeni wierni.
Po Eucharystii w katedrze przedstawiony został program słowno-muzyczny pt. „Krzyżu Święty ponad wszystko… – Fronton przeszłości”. Program jest próbą przyjrzenia się historii Polski i roli, jaką spełniło w niej chrześcijaństwo, a szczególnie krzyż. W programie wykorzystano teksty m.in. Cypriana Kamila Norwida, Zygmunta Krasińskiego, Romana Brandstaettera i Piotra Skargi. To wszystko zostało włączone w pogłębioną refleksję Karola Wojtyły – Jana Pawła II na temat działania Opatrzności Bożej w historii naszego narodu i naszej państwowości, począwszy od Chrztu Polski w 966 r. Cała ta refleksja wpisuje się w czas obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Scenariusz programu opracował i przedstawił Dariusz Kowalski, znany aktor filmowy i teatralny.
Po programie poetyckim wierni odmawiając różaniec przeszli w procesji do figury św. Jana Pawła II przed Narodowym Sanktuarium św. Józefa, gdzie odmówiona została modlitwa.
Tegoroczny XVIII Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Adam Szymański