TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Haliszki, Lody, Przybysława 23 Października 2024, 02:35
Dziś 11°C
Jutro 15°C
Szukaj w serwisie

XVII Pielgrzymka Społeczności Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 07:40 04.10.2024

Życzę wszystkim młodym, szczególnie studentom Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, aby upodabniali się do św. Józefa – mówił bp Dariusz Zalewski, który 3. października przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego. Tym razem spotkanie połączono z XVII Pielgrzymką Społeczności Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Temat październikowego spotkania brzmiał: "Każde życie, nawet najmniej znaczące dla ludzi, ma wieczną wartość przed oczami Boga".

Księży biskupów, kapłanów i wiernych powitał ks. prałat Jacek Plota. - Rozpoczął się październik, miesiąc szczególnej modlitwy różańcowej, o którą prosiła Matka Boża w każdym ze swoich objawień wskazując, że różaniec jest bronią przeciw wszelkiemu złu, jest ratunkiem dla świata. W ostatnim czasie tak bardzo potrzeba gorliwej modlitwy w naszej ojczyźnie, gdzie atakuje się poczęte życie, rodzinę, Kościół i kapłanów, kpi się z wiary i odrzuca fundamentalne wartości chrześcijańskie, próbuje się manipulować ludzkimi umysłami i emocjami. Dziś przychodzimy do Domu Świętej Rodziny do "Polskiego Nazaretu", gdzie szczególną cześć odbiera św. Józef, aby czerpać wzór do życia małżeńskiego i rodzinnego oraz uczyć się szacunku do poczętego życia - mówił kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Łukasz Urban i przedstawiciele studentów.

W ramach konferencji swoimi świadectwami podzielili się absolwenci i studenci toruńskiej uczelni. Młodzi opowiadali o tym jak św. Józef działa w ich życiu i podkreślali, że najważniejsza jest rodzina oparta na wartościach chrześcijańskich. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełckiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, o. Tadeusz Rydzyk, o. Zdzisław Klafka, kapłani, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej i gnieźnieńskiej oraz diecezji bydgoskiej i kaliskiej, przedstawiciele społeczności akademickiej Akademii Społecznej i Medialnej w Toruniu, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kaliskiego pierwszego, ostrowskiego pierwszego i opatóweckiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

W homilii bp Dariusz Zalewski spojrzał na postać św. Józefa w sposób oryginalny, stawiając go naprzeciw szatana, księcia ciemności i wskazywał dzięki jakim cnotom św. Józef odniósł zwycięstwo w walce duchowej z szatanem.

Na pierwszym miejscu postawił wiarę św. Józefa. - Józef całkowicie "zatraca się" w wierze i pozostaje w takiej dyspozycji aż do śmierci – powiedział kaznodzieja.

Wskazał, że drugim elementem, w którym Józef pokonuje szatana jest czystość. - Pierwszą cnotą, którą demon pragnie zbezcześcić, zniszczyć jest czystość. Dzisiaj demon poprzez środki masowego przekazu w sposób niewyobrażalny oddziaływuje na tę sferę ludzkiego życia, do tego stopnia, że człowiek nie widzi szansy, by się od tego uwolnić, bo gdzie by się nie obrócił spotyka się z grzechem przeciwko czystości. To działanie złego ducha Józef zwycięża, ponieważ czystość jest tą cnotą, którą współdzieli razem z Dziewicą Maryją. Dlatego na przedstawieniach świętego widzimy go często z kwiatem lilii, która symbolizuje czystość – mówił celebrans.

Stwierdził, że trzecim elementem, w którym św. Józef zwycięża szatana jest posłuszeństwo. - Posłuszeństwo Józefa wobec Boga jest natychmiastowe i całkowite. Można by powiedzieć, że wypełnianie woli Bożej jest jego życiem – zaznaczył biskup pomocniczy diecezji ełckiej.

Na czwartym miejscu wymienił ubóstwo. - Jak widzimy św. Józef jest pierwszym wielkim zakonnikiem. Praktykuje, czystość, posłuszeństwo i ubóstwo. Jakie było bogactwo Józefa? Wielkim bogactwem Józefa była rodzina. Aby utrzymać rodzinę św. Józef musi uczciwie zarabiać jako cieśla. To jest uświęcenie pracy – podkreślił hierarcha.

Reasumując kaznodzieja stwierdził, że św. Józef poprzez praktykowanie wymienionych cnót odnosi ostateczne zwycięstwo nad Lucyferem i w niebie jest skutecznym orędownikiem naszych próśb. - Naprawdę szczęśliwa jest wasza diecezja, że ma tak potężnego patrona – przekonywał bp Zalewski.

Po komunii św. o. Zdzisław Klafka, rektor AKSiM w Toruniu w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi społeczność akademicką, rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski dziękował studentom, że przybyli do św. Józefa, aby powierzyć mu swoją przyszłość. – Życzymy, żeby wstawiennictwo św. Józefa pomogło wam dobrze, mądrze, umiejętnie przeżyć ten rok akademicki. Niech to będzie dobry, owocny i błogosławiony czas dla każdej i każdego z was – powiedział bp Damian Bryl.

O. Tadeusz Rydzyk zachęcał młodych, aby swoim przykładem życia dawali świadectwo, aby w ich życiu najważniejszymi wartościami były prawda i miłość.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Tekst za: KAI
Zdjęcia: Szymon Raczyński&Klara Czerewkiewicz/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła