TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jakuba, Stefana, Romy 28 Listopada 2024, 16:54
Dziś 5°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

XIII Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 19.05.2015

Od trzynastu lat szkoły istniejące na terenie diecezji kaliskiej, a noszące imię Jana Pawła II spotykają się raz w roku. Tym razem młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przybyła do Iwanowic.  Zjazd rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, której przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.

W słowie powitania ks. kan. Paweł Jabłoński zachęcał młodzież do dawania świadectwa. - W 600-letniej historii tego kościoła gromadzimy się dzisiaj z całej diecezji, aby przeżywać tę pielgrzymkę tutaj przy relikwiach św. Jana Pawła II. To on stał się wiernym aż do przelania krwi. Był wierny w świadectwie swego życia, wierny w posługiwaniu biskupim, a później papieskim, wierny w swoich słowach, wierny Chrystusowi jako Najwyższy Pasterz Kościoła. Patrząc na tego szczególnego patrona mamy stawać się wiernymi aż do przelania krwi, bo tego wymaga dzisiaj świadectwo życia, świadectwo chrześcijańskiej wiary. Tego od nas wymaga nasz patron – mówił proboszcz parafii w Iwanowicach.

W homilii biskup kaliski wskazywał na trzy cuda pontyfikatu Jana Pawła II. Za pierwszy uznał wybór polskiego kardynała na papieża. – Po 455 latach nikt nie przypuszczał, że kardynałowie zdecydują się na papieża nie Włocha i to w dodatku pochodzącego z kraju należącego do obozu socjalistycznego. Nikt tego nie przypuszczał, nikt tego nie przewidział, może poza Słowackim, który w XIX wieku napisał o papieżu słowiańskim. To był wielki cud – zaznaczył celebrans.

Podkreślił, że kolejnym cudem była modlitwa papieża Jana Pawła II w 1979 r. pod krzyżem na placu Zwycięstwa w Warszawie. – Papież wypowiedział wtedy modlitwę: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”, a po chwili dodał: „Tej ziemi”. I Duch Święty zstąpił. Modlitwa Jana Pawła II została wysłuchana i zostało odnowione oblicze polskiej ziemi, a tak naprawdę oblicze polskich serc. Nagle naród poczuł się mocno duchowo. Papież podniósł go z kolan. I oblicze Polski w ciągu następnych lat się zmieniało. Wprawdzie stan wojenny przyhamował ten zryw Solidarności, który nastąpił rok po pierwszej pielgrzymce papieża, ale potem już nie udało się zatrzymać powiewu wolności. Wojska sowieckie, które weszły do Polski w 1945 roku, po czterdziestu paru latach, na początku lat dziewięćdziesiątych, zostały wyprowadzone z naszego kraju. To też był cud – mówił kaznodzieja.

Zauważył, że trzeci cud to ocalenie Jana Pawła II przez Matkę Bożą Fatimską 13 maja 1981 r. – Jan Paweł II był o tym przekonany, dlatego rok po ocaleniu  pojechał do Fatimy, gdzie dziękował Maryi. Gdy później papież odwiedził w więzieniu niedoszłego zabójcę, Turek postawił mu bezczelne pytanie: „Dlaczego nie zginąłeś?”. Miał przecież najdoskonalszy pistolet, był świetnie wyćwiczony. Ojciec Święty odpowiedział: „Bo to tak jest, że człowiek strzela, a Pan Bóg kule nosi”. To też był cud – powiedział bp Janiak.

Stwierdził, że o papieżu można mówić nieskończenie długo, bo zostawił wiele przemówień i tekstów. – Dzisiaj, gdy wspominamy św. Jana Pawła II, jesteśmy za niego wdzięczni Panu Bogu i na nowo dziękujemy za to, że był i złotymi literami zapisał najnowsze karty naszej narodowej, kościelnej historii. Wiemy, gdzie tkwi źródło jego wielkości. Stanął na glebie Ewangelii i do końca był posłuszny Panu Bogu – podkreślił ordynariusz kaliski.

Ubolewał, że we współczesnych czasach wielu ludzi nie żyje nauką Jana Pawła II. – Niektórzy zachwycają się papieżem, ale przechodzą obok jego nauki, robią uniki. Nie zabijaj znaczy nie zabijaj. Jan Paweł II upominał się o każde życie i to pod sercem matki, starca i chorego. Wszędzie, gdzie był w świecie upominał się o godność ludzką. To dotyczy wszystkich, także kandydatów na prezydentów. Ogłoszony jest Rok św. Jana Pawła II, ale wprowadza się ustawy i zarządzenia wbrew jego nauce – wołał hierarcha.

Prosił o modlitwę za ojczyznę. – Módlmy się za nasz ojczysty dom, o którym nie zapominał Jan Paweł II. Wracajmy do ważnych tekstów, które zostawił nam papież Polak. Jesteśmy przekonani, że jeżeli naród pozostanie wierny tym wartościom, które głosił Jan Paweł II, to będziemy rozwijać się duchowo, gospodarczo, wyjdziemy ze wszystkich kryzysów. Jeżeli odwrócimy się od Pana Boga, od tej nauki będzie towarzyszył kryzys moralny, gospodarczy i będzie coraz więcej frustratów, którzy obrócą się przeciwko życiu ludzkiemu – mówił biskup kaliski.

Po Eucharystii uczestnicy zjazdu złożyli kwiaty pod figurą św. Jana Pawła II i odśpiewali „Barkę”, a potem przemaszerowali do Zespołu Szkół, gdzie odbyła się uroczysta akademia, podczas której słowo do zgromadzonych skierowała dyrektor szkoły Janina Nowak oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Przed szkołą bp Janiak, który jest leśnikiem, posadził dąb.

Organizatorem tegorocznego zjazdu było Gimnazjum im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły w Iwanowicach. Szkoła nosi to imię od 12 grudnia 2008 r.  

W diecezji kaliskiej znajduje się 35 szkół noszących imię Jana Pawła II. Diecezjalnym asystentem Rodziny Szkół im. Jana Pawła II jest ks. proboszcz Piotr Szkudlarek.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła