XI edycja Szkoły św. Rocha w mikstackim sanktuarium zakończona
W dniach 15-16 sierpnia odbywają się co roku w naszej wspólnocie wielkie uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Od pokoleń parafianie przygotowują się do tej uroczystości poprzez nowennę do swojego patrona.
W 2012 kustosz Diecezjalnego Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie ks. kan. Krzysztof Ordziniak zaprosił młodych na cykl spotkań przedpołudniowych, by poprzez wspólną modlitwę, śpiew, zabawę, naukę przekazać młodym wiedzę o tradycjach odpustowych, postaci patrona świętego Rocha, historii sanktuarium, a jednocześnie włączyć ich w czas nowennowych przygotowań do odpustu. W tym roku odbyła się XI edycja Szkoły Świętego Rocha.
Tegoroczna XI edycja spotkań w Szkole św. rozpoczęła się Mszą św. w intencji jej uczestników. Podczas tego spotkania uczestnicy otrzymali plakietki, które stanowiły ich znak rozpoznawczy.
W spotkaniach były pewne punkty stałe. Należały do nich modlitwa nowennowa połączona z odczytywaniem próśb i podziękowań prowadzona przez ks. Kustosza Krzysztofa. Po zakończonej modlitwie dzieci miały możliwość uczczenia relikwii św. Rocha. Nie mogło zabraknąć w tej Szkole czasu na wspólne zabawy i śpiewy. Prowadziła je s. Beata Czop. Z kolei ks. kustosz uczył dzieci gry w bule. To popularna zarówno w południowej Francji gra.
Zadaniem Szkoły św. Rocha było przybliżenie młodym postaci św. Rocha, a także wartości, którymi kierował się w życiu i próba ukazanie ich aktualności w czasach współczesnych, zwłaszcza takie jak, dostrzeganie potrzeb innych ludzi, troska o chorych, umiejętność przebaczania. W piątek (12 sierpnia) ks. Kustosz poprowadził drogę krzyżową. Przypomniał uczestnikom spotkań, że św. Roch urodził się ze znamieniem krzyża na piersiach ten krzyż, także trudnych doświadczeń towarzyszył mu przez całe życie. Ksiądz kustosz zwrócił uwagę na staranne wykonywanie znaku krzyża, ale także innych gestów, będących świadectwem szacunku dla Jezusa.
W czasie spotkań dzieci poznały atrybuty św. Rocha. Zwrócono uwagę na te, które odnaleźć można na obrazie znajdującym się w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie. Obraz ten pochodzi z 1707 roku. Podczas spotkań omówiony został patronat św. Rocha, a jest on bardzo rozległy.
Kościół, w którym odbywały się spotkanie to wotum dziękczynnym za uratowanie miasta, jak wierzą jego mieszkańcy przez św. Rocha w czasie epidemii cholery. Znane są trzy legendy wyjaśniające genezę jego pobudowania właśnie w tym miejscu. Podczas spotkań akcentowano, że nasze uroczystości odpustowe odbywają się nieprzerwanie od trzystu lat. , bo przodkowie dbali o to, by przekazać je następnym pokoleniom. Stało się to okazją do rozmowy o tym, co dzieci mogą zrobić, by tradycje te nie zaginęły, by zostały przekazane następnym pokoleniom.
Podczas XI edycji Szkoły św. Rocha udali się do „Chlebowej Chaty”, gdzie zobaczyli jak długą drogę musi przejść ziarno zanim chleb trafi na nasze stoły. Poznali tradycyjne sposoby wyrobu masła i sera. Wyjazd stał się okazją do rozmowy z młodymi o szacunku dla chleba i pracy rolników.
Odwiedzono Ośrodek Mikstat Las, gdzie był czas na zabawę, poznanie legendy „Roch i raj zwierząt”. Pobyt w ośrodku stał się okazją do rozmowy o potrzebie opieki i troski nad zwierzętami.
Św. Roch był pielgrzymem, więc w przedostatnim dniu Rochowa Szkoła udała się na pielgrzymkę do sanktuarium maryjnego w Kotłowie.
Szkoła św. Rocha, to Szkoła w której jest czas na wspólną modlitwę, naukę, zabawę i doświadczenia jedenastu lat pokazuje, że można doskonale łączyć je ze sobą. Od ponad dwóch lat spotkania odbywają się nie tylko w przedodpustowych dniach, ale dodatkowo raz w miesiącu w okolicach 16 dnia miesiąca. W ramach tych spotkań dzieci mają do wykonania różne zadania, m.in. przygotowywały logo Szkoły św. Rocha, mapę rozmieszczenia mikstackich kapliczek, rysował co można ofiarować bliźnim nie mając pieniędzy. Dzieci uczyły się pleść wianki, które święci się na zakończenie oktawy Bożego Ciała. W kościele farnym można obejrzeć wystawę prac uczestników spotkań w Szkole św. Rocha. Prace są naprawdę piękne. Mamy zdolne i ciekawe świat dzieci.
W 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowe.
Tekst za: Małgorzata Strzelec, ks. Krzysztof Ordziniak