TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jakuba, Stefana, Romy 28 Listopada 2024, 08:39
Dziś 6°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

X Koncert Papieski w Ostrowie Wielkopolskim

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 22.10.2014

Koncert pt. „Chcemy nieść miłości znak” w wykonaniu artystów z Gostynia i Ostrowa Wielkopolskiego odbył się w kościele św. Antoniego Padewskiego z okazji wspomnienia liturgicznego św. Jana Pawła II. Koncert poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza.   

W homilii bp Antoni Długosz przypomniał dzień kanonizacji Jana Pawła II. - 27 kwietnia mocno biło nam serce, kiedy w godzinach dopołudniowych papież Franciszek ogłosił całemu światu, że naszego papieża Polaka możemy nazywać świętym. Kochaliśmy go bardzo, a wyrazem miłości Ojca Świętego do naszego kraju było 9 pielgrzymek, jakie odbył do Polski będąc 264 biskupem Rzymu, następcą św. Piotra, by tak jak pierwszy papież umacniać nas w wierze – mówił
biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, który przedstawił życiorys papieża ilustrując go zdjęciami z życia Karola Wojtyły i późniejszego papieża Jana Pawła II.

Przypomniał słowa Jana Pawła II wygłoszone na Placu św. Piotra w Rzymie 22 października 1978 r., które brzmiały „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

Wskazał, że Ojciec Święty zachęcał wiernych, aby odwiedzali sanktuaria maryjne, odmawiali codziennie modlitwę Anioł Pański i różaniec. – Różaniec jest trudną modlitwą. Zdrowaśki wyznaczają nam czas przeżywania radości, smutku oraz podniosłych momentów z życia Matki Bożej i Pana Jezusa i łączenia ich z naszymi radościami, przykrymi i podniosłymi doświadczeniami – podkreślał celebrans.

Zaznaczył, że papież kochał dzieci i młodzież, do których mówił, że są nadzieją Kościoła.

Wskazywał też na cierpienie Jana Pawła II. - Najpiękniejszą katechezę Ojciec Święty dał wtedy, kiedy nie mógł już nic powiedzieć, tylko uczynił znak krzyża z okna swojego mieszkania – stwierdził kaznodzieja.

Zachęcał wiernych, aby dążyli do świętości. - Ojciec Święty cieszy się z tego spotkania i z okna nieba uśmiecha się do nas, abyśmy i my uśmiechali się do niego. Chciejcie podjąć to wezwanie, jakie Jan Paweł II kieruje do nas, abyśmy byli świętymi – powiedział bp Długosz.

W czasie Mszy św. biskup wspólnie z licznie przybyłymi dziećmi i dorosłymi zaśpiewał kilka piosenek religijnych.

Oprawę muzyczną do Eucharystii przygotowały zespoły: Chór Eurydyka, Chór Con Forza i Orkiestra Kameralna Orfeusz z Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim pod dyrekcją Andrzeja Henryka Bączyka i Janusza Lipińskiego.

Po Mszy św. odbył się premierowy koncert pt. „Chcemy nieść miłości znak”, podczas którego zaprezentowali się: uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu oraz Orkiestra Kameralna Orfeusz z Zespołu Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim. Całość muzycznie wzbogacili soliści: Łukasz Nazarczuk, Wojciech Czemplik (skrzypce), Barbara Mądry (altówka), Bogumiła Gruszczyńska (flet), Borys Kaźmierczak (klarnet), Piotr Słociński i Krzysztof Grzegorzyca (akordeon), Bartosz Bindel, Marek Kajdrys (instrumenty perkusyjne). Artyści zaśpiewali i zagrali pod batutą Ewy Kuśnierek z Gostynia. W programie koncertu znalazły się utwory zebrane przez bł. Edmunda Bojanowskiego, wydane w książce zatytułowanej „Piosnki wiejskie dla ochronek”, a zaaranżowane przez Andrzeja Henryka Bączyka.

Za ucztę muzyczną i duchową w imieniu biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka dziękował biskup pomocniczy Łukasz Buzun. 

Organizatorami koncertu byli: Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak, ks. prał. Paweł Kostrzewa i duchowieństwo ostrowskie.

Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła