Wytyczne odnośnie kolędowych spotkań
Biskup kaliski Damian Bryl biorąc pod uwagę różnorodność i specyfikę parafii w diecezji kaliskiej pozostawił proboszczom możliwość podjęcia decyzji co do sposobu przeprowadzenia kolędy z zachowaniem zasad higieny sanitarnej i użyciem koniecznych środków ostrożności.
W instrukcji dotyczącej kolędowych spotkań duszpasterskich czytamy, że „tradycyjna kolęda jako wizyta duszpasterska w domach wiernych jest ważnym elementem w życiu parafii, gdyż jest doskonałą okazją do ewangelizacji i ważnym sposobem na dotarcie do wielu parafian, z którymi nie ma innych okazji do spotkania”.
Ponadto w instrukcji napisano, że „w parafiach, gdzie zostali ustanowieni nowi proboszczowie wizyta duszpasterska jest tym bardziej potrzebna, gdyż umożliwia poznanie się duszpasterza z parafianami”.
Dalej zaznaczono, że „chociaż kolęda jest prawdziwym dobrem duszpasterskim, to jednak z uwagi na istniejące wciąż zagrożenie epidemiczne, należy rozważyć najwłaściwszy sposób jej przeprowadzenia”.
Biskup kaliski odnośnie formy przeprowadzenia kolędy umożliwił podjęcie decyzji proboszczom po konsultacji z radami parafialnymi.
W instrukcji skierowano do proboszczów prośbę o uszanowanie decyzji osób, które ze względów sanitarnych nie będą chciały uczestniczyć w spotkaniu kolędowym.
Najczęściej proboszczowie parafii podają dwie możliwości dotyczące wizyty kolędowej.
Pierwsza możliwość to tradycyjne odwiedziny kapłana w domu po wcześniejszym zgłoszeniu się.
Druga możliwość to kolęda w kościele połączona z Mszą św. dla mieszkańców poszczególnych ulic.
Tekst za KAI