Wspólnoty różańcowe modlą się w intencji Kościoła i duchowieństwa w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa
W dniach 1–3 marca w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu odbywa się Triduum Różańcowe pod hasłem „Święty Józefie, Postrachu duchów piekielnych, módl się za nami”. Główną intencją organizowanego triduum jest modlitwa w intencji Kościoła, papieża, biskupów, kapłanów i osób życia konsekrowanego.
Mszy św. przewodniczył pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała. Zebranych w kaliskiej bazylice powitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa.
W homilii celebrans podkreślał, że Maryja i Józef są nierozłączni, bo Bóg ich wybrał i odpowiednio uzdolnił do niezwykłych zadań w dziele zbawienia.
Wskazywał na trzy więzi łączące Maryję z Józefem. - Pierwsza więź to Pan Jezus. Kolejna to walka z duchami piekielnymi i wreszcie różaniec – mówił bp Napierała, który podkreślał, że Maryja i Józef prowadzą do kontemplacji oblicza Jezusa.
Przekonywał, że Maryja i Józef są jak egzorcyzmy, którymi człowiek może bronić się przed uderzeniami duchów piekielnych. - Możemy wołać „w imię Niepokalanej Maryi idź precz szatanie”, „w imię św. Józefa idź precz szatanie”. Takie egzorcyzmy są nam potrzebne, bo te duchy piekielne krążą, zwłaszcza dzisiaj w tym świecie, gdzie jest wolność, która jest najbardziej umiejętnie zagospodarowana przez szatana. On umie poruszać się i zajmuje te miejsca newralgiczne dla życia społeczeństwa. Szatan jest tam, gdzie podejmuje się decyzje, tam, gdzie są wielkie pieniądze, tam, gdzie są wielkie media, które wyrabiają opinię. Maryja i Józef, którzy są pogromcami duchów piekielnych niech będą dla nas egzorcyzmem – powiedział hierarcha.
Akcentował, że Maryję i Józefa łączy różaniec. - Zawierzymy się dziś Maryi i Józefowi z tą wielką nadzieją, że oni będą nas prowadzić do Jezusa naszego Zbawiciela. Oni będą naszą mocą w tej walce z duchami piekielnymi i oni nas będą uczyć prostej, pięknej modlitwy jaką jest różaniec. Tak będą nas jednoczyć z Jezusem Chrystusem, naszym Zbawicielem tu na ziemi przez wiarę, ale kiedyś zaprowadzą nas do nieba – przekonywał biskup kaliski senior.
Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Stanisław Napierała i krajowa animatorka Wspólnot Nieustającego Różańca Świętego Urszula Strynowicz zawierzyli św. Józefowi i Matce Bożej Pani Gietrzwałdzkiej Koła Żywego Różańca z diecezji kaliskiej i Wspólnoty Nieustającego Różańca z całej Polski.
Po Mszy św. odbyło się Oratorium o św. Józefie w wykonaniu zespołu „Guadalupe” z Lublina.
Wieczorem wierni będą uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim. O godz. 22.00 sprawowana będzie Msza św. w intencji papieża, biskupów, kapłanów, o uświęcenie duchowieństwa, o liczne i święte powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego oraz w intencji Konferencji Plenarnych Episkopatu w Polsce. Po Eucharystii odbędzie się całonocna adoracja przed Najświętszym Sakramentem.
Triduum zakończy się w niedzielę Mszą św. o godz. 6.30 sprawowaną w intencji rodzin. Po Eucharystii odbędzie się wspólne śniadanie dla wszystkich uczestników.
W Triduum Różańcowym uczestniczą kapłani z ks. kan. Janem Spólnym, krajowym moderatorem Wspólnot Nieustającego Różańca Świętego, opiekuni i zelatorzy kół Żywego Różańca oraz członkowie Wspólnot Nieustającego Różańca z różnych regionów Polski.
Organizatorem trzydniowej modlitwy w Kaliszu jest ks. Alfred Berlak, diecezjalny duszpasterz Kół Żywego Różańca.
Pierwsze Wspólnoty Nieustającego Różańca zaczęły powstawać 3 września 1999 r. w archidiecezji warmińskiej pod patronatem metropolity abp. Edmunda Piszcza. Patronami wspólnot są: Matka Boża Pani Gietrzwałdzka i św. Józef.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: ks. Szymon Rybak/Radio Rodzina Kalisz