TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Franciszka, Kseni, Maksymiliana 27 Listopada 2024, 23:52
Dziś 3°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

Wspólne świętowanie Stadionie Inea w Poznaniu

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 16.04.2016

Trzeci dzień jubileuszowych obchodów był wielkim świętem ewangelizacji na stadionie INEA w Poznaniu. W centrum ołtarza podczas Mszy św. stanął krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz relikwie świętych i błogosławionych z 35 polskich diecezji. Pieśni w wykonaniu Arki Noego i Siewców Lednicy oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadził Jan Budziaszek poprzedziły oficjalne rozpoczęcie jubileuszowego świętowania. Do wydarzeń sprzed 1050 lat nawiązywała pantomina, w której młodzież na scenie starała się symbolicznie przedstawić moment przyjęcia chrztu przez Polan. Dalsze prowadzenie przejęło małżeństwo aktorów Dorota Chotecka i Radosław Pazura. Wybrzmiała pieśń „Gdzie chrzest, tam nadzieja”, napisana specjalnie na tę okazję przez Leopolda Twardowskiego.

Podczas świętowania miała miejsce liturgia, podczas której 40 tys. wiernych obecnych na stadionie odnowiło przyrzeczenia chrzcielne. Liturgii przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Pieśnią „Bogurodzica” rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Legata Papieskiego kard. Pietro Parolina. W homilii celebrans zwrócił uwagę, że jubileusz chrztu i tym samym narodzin Polski zbiega się z Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia ogłoszonym przez papieża Franciszka. - Niech ten Rok Jubileuszowy będzie okazją, której nie wolno zmarnować, aby zanieść innym, a zwłaszcza najbardziej potrzebującym i najbardziej przygnębionym konkretny znak tego miłosierdzia - powiedział kard. Parolin i zachęcił do solidarność z ubogimi, migrantami i prześladowanymi. Podczas Mszy św. dwie młode kobiety: Aleksandra i Roksana Anastazja zostały ochrzczone oraz przyjęły sakramenty bierzmowania i Komunii św. Przed błogosławieństwem nastąpiła ceremonia posłania kilkunastu osób świeckich, zaangażowanych w nową ewangelizację w parafiach w całej Polsce. Kard. Parolin wręczył im pobłogosławione przez abp. Gądeckiego drewniane krzyżyki. Wśród ewangelizatorów była Małgorzata Lammel z Ostrowa Wielkopolskiego (diecezja kaliska). Centralne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski zakończył musical „Jesus Christ Superstar”. Produkcję przygotował specjalnie na tę okazję Teatr Muzyczny w Poznaniu.

Podczas konferencji prasowej z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Marka Jędraszewskiego i sekretarza generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego zostały podsumowane trzy dni świętowania jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, które przebiegały pod hasłem: „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Prymas Polski podkreślał, że w komunikacie KEP z 372. konferencji plenarnej biskupi wskazują, że „jubileusz jest okazją dziękczynienia Bogu za ponad 1000-letnie dziedzictwo wiary, nadziei i miłości, za łaskę chrztu świętego, która ciągle dla nas jest darem i zadaniem i to, co dokonało się przed 1050 laty, może wciąż owocować”. Dodał, że Legat Papieski kard. Pietro Parolin przekazał przesłanie Ojca Świętego Franciszka, który zaznaczył, że „Kościół w Polsce zawsze utrzymywał szczególną więź z narodem i starał się weselić z tymi, którzy się weselą i płakać z tymi, którzy płaczą”. Abp Polak powiedział też, że chrzest Polski dotyczył wszystkich wyznań chrześcijańskich, bo wydarzył się w czasach, gdy Kościół nie był jeszcze podzielony. Prymas podziękował Polskiej Radzie Ekumenicznej za to, że włączyła się w obchody rocznicowe. Z kolei abp Marek Jędraszewski przypomniał przebieg obchodów 1000-lecia Chrztu Polski w 1966 r., które przeżywał jako licealista. - Paradoksalnie rzecz biorąc, kiedy partia pod wodzą Gomułki organizowała obchody 1000-lecia państwa polskiego, konfrontacyjne w stosunku do obchodów kościelnych, to Gomułka uznał za fakt fundamentalny to, że rok 966 a dokładnie przyjęcie chrztu przez Mieszka jest także początkiem państwa polskiego – powiedział zastępca przewodniczącego KEP. Metropolita łódzki podkreślał, że Polacy powinni być dumni z historii. - Było wiele trudnych, tragicznych momentów, ale to, że jesteśmy jako państwo w XXI wieku, zajmujemy znaczące miejsce w Europie to jest powód do wielkiej dumy i radości – mówił abp Jędraszewski. Natomiast bp Artur Miziński dodał, że wśród podejmowanych przez biskupów tematów w trakcie konferencji plenarnej KEP były też kwestie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży i do wizyty papieża Franciszka w Polsce oraz sprawy troski o rodzinę i problem uchodźców.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła