Wigilia Paschalna w Katedrze Kaliskiej
Niech światło wiary, które promieniuje od Zmartwychwstałego Pana umacnia w budowaniu dobra każdego dnia, a zadziwienie nad pustym grobem prowadzi nas do postawy wdzięczności za dar chrztu świętego - mówił bp Edward Janiak w katedrze kaliskiej, który przewodniczył Liturgii Wigilii Paschalnej.
W homilii Biskup kaliski podkreślał, że zmartwychwstanie Jezusa jest nadzieją i zwycięstwem. – Świat, któremu pokazało się drogę w heroizmie Wielkiego Piątku nie kończąc Wielką Niedzielą stałby się światem przegranym, upokorzonym, ośmieszonym. Ten świat, którego kontury rysował Chrystus swoim cierpieniem byłby przegrany. Jezus nie mógł nas więc zawieść i rozczarować. Po tym, co powiedział, ku czemu porwał i czym zachwycił musiał zmartwychwstać i zmartwychwstał. Dzięki temu życie na ziemi się nie kończy. Mamy tę ogromną perspektywę – powiedział celebrans.
Zachęcał wiernych do adoracji Najświętszego Sakramentu. – Jeśli pochylamy się nad tajemnicą tych wielkich dni, które celebruje Kościół od Triduum po Niedzielę Zmartwychwstania, to w ciszy Wielkiej Soboty możemy mieć nadzieję, że dosięgnie nas promień tego jasnego światła miłości Boga. On będzie nas szukał w szeolu naszych dramatów, odtrąceń, zawiedzionych nadziei wszędzie tam, gdzie nikt z ludzi nie zechce nawet zajrzeć. On nie będzie się brzydził ani lękał. Potrzeba tylko, byśmy zatrzymali się w adoracji, wdzięczności i szacunku Boga ukrytego w Najświętszym Sakramencie – przekonywał Ks. Bp Edward Janiak.
Dodał, że dobrym przewodnikiem na te dni jest św. Jan Paweł II. – To on mówił, że cisza jest czasem samą modlitwą. I to on jako Karol Wojtyła w poemacie „Rozważanie o śmierci” badał odważnie tajemnicę zmartwychwstania, od której wszystko zależy. Wierny sługa umarł w oktawie Wielkanocy, w sobotę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego, którą sam ustanowił. Odszedł w blaskach Chrystusowego zmartwychwstania – zaznaczył Ordynariusz Diecezji kaliskiej.
Wskazywał, że wiara jest odpowiedzią na wezwanie do nowego życia i zachęcał do zastanowienia się nad swoją wiarą. - Czy moje wyznanie wiary jest zakorzenione w rzeczywistym spotkaniu z Jezusem? Czy wierzę w sakramenty, które przyjmuję? Wiara w zmartwychwstałego Pana jest dla nas wezwaniem. Pan przychodzi do nas, ukazuje się nam i spotyka się z nami. Często Go zawodzimy, ale On nam oferuje swoje miłosierdzie. Nie ma takiego grzechu, którego Bóg nie mógłby przebaczyć. Ojciec Święty Franciszek prowadzi nas w tym roku do tajemnicy miłosierdzia. Ogłasza, że każdy może z tej łaski skorzystać, nawet jak dopuścił się największego grzechu – mówił hierarcha.
Odniósł się do przeżywanego w tym roku jubileuszu chrztu Polski. - To właśnie 1050 lat temu w Wielką Sobotę przyjął chrzest nasz naród. Ten wielki dar trzeba przekazywać następnym pokoleniom. Już wkrótce w całej Polsce będziemy świętować to wydarzenie. Miejmy świadomość, że to my tworzymy Kościół, że obraz Kościoła od nas zależy, nie od biskupa, nie od siostry zakonnej i księdza, ale od każdego ochrzczonego. Jesteśmy ochrzczeni to wielka łaska. Jest to często zasługa naszych rodziców, dziadków, ale chciejmy to świadectwo o żywym Kościele przekazywać autentyczne – powiedział kaznodzieja.
Biskup złożył diecezjanom życzenia. - Niech światło wiary, które promieniuje od Zmartwychwstałego Pana umacnia w budowaniu dobra każdego dnia, a zadziwienie nad pustym grobem prowadzi nas do postawy wdzięczności za dar chrztu świętego. Niech zatem Zmartwychwstanie Chrystusa, które przypieczętowało pojednanie Boga z człowiekiem, a więc związało niebo z ziemią będzie źródłem nieustannego światła dla naszych serc i umysłów – życzył bp Edward Janiak, który prosił też o modlitwę w intencji ojczyzny, aby nigdy nie utraciła żywej wiary.
Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński, emerytowany proboszcz katedry ks. prał. Andrzej Gaweł, kapłani pracujący w Wyższym Seminarium Duchownym, Kurii Diecezjalnej i katedrze.
Biskupom, kapłanom i wiernym życzenia złożył ks. prał. Adam Modliński. – W tę świętą noc Zmartwychwstania Pańskiego życzę, aby światło wielkanocne rozproszyło mroki naszego życia, które czasem jest trudne, naznaczone krzyżem, cierpieniem i samotnością, by to światło Chrystusa Zmartwychwstałego zburzyło w nas to, co powierzchowne i letnie. Życzę radości ze spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym, który jest ikoną miłosiernego oblicza Ojca. Niech radość i pokój, których dawcą jest Jezus, Zwycięzca śmierci, piekła i szatana, towarzyszą nam wszystkim w prawdziwie chrześcijańskim przeżywaniu Świąt Paschalnych – życzył Proboszcz Katedry.
Liturgię zakończyła procesja rezurekcyjna z zapalonymi świecami ulicami Kalisza.
Uroczystość uświetniły chóry: katedralny i młodzieżowy oraz orkiestra „Gród nad Prosną”. W liturgii uczestniczyła także Straż Rzymska istniejąca od wielu lat przy katedrze.
Liturgia była transmitowana przez Telewizję Internetową „Dom Józefa” i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI