TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Augustyny, Łukasza, Urbana 30 Października 2024, 16:36
Dziś 14°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Wigilia 78. rocznicy cudownego wyzwolenia obozu w Dachau za przyczyną św. Józefa Kaliskiego

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 09:29 29.04.2023

W wigilię, 78. rocznicy cudownego wyzwolenia obozu w Dachau za przyczyną św. Józefa Kaliskiego, w Kaplicy Męczeństwa i Wdzięczności, która znajduje się w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu została odprawiona Msza św. w intencji polskich kapłanów – męczenników.

Eucharystii przewodniczył ks. prof. UAM dr hab. Michał Kieling, a homilię wygłosił ks. dr Sławomir Kęszka, proboszcz parafii pw. Zwiastowania NMP w Dębem, a zarazem delegat biskupa kaliskiego ds. podtrzymywania pamięci o męczeństwie duchowieństwa polskiego w latach II wojny światowej. W spotkaniu modlitewnym wzięli udział uczestnicy III Kongresu 108. Męczenników II Wojny Światowej.

29 kwietnia przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, którego główne obchody, zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, odbywają się tego dnia co roku w kaliskim sanktuarium św. Józefa.

Mszy św. w sobotę, 29 kwietnia o godz. 12.00 w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

 

 

 

Polska Golgota w Dachau

W czasie drugiej wojny światowej z rąk okupantów – niemieckiego i sowieckiego, zginęło blisko trzy tysiące polskich duchownych, co stanowiło 20 proc. przedwojennego duchowieństwa.

Ponad połowa z duchownych diecezjalnych i zakonnych poddana została represjom. W niemieckim obozie zamordowano 868 duchownych z Polski, spośród 1773 więzionych tam polskich księży i biskupów.

Przez to miejsce kaźni przeszło 2 794 duchownych, w tym 1773 kapłanów z Polski. Byli oni zmuszani do wyczerpującej pracy fizycznej, stosowano wobec nich wyrafinowane kary za wszelkie przejawy modlitwy, dokonywano na nich eksperymentów pseudomedycznych. Na kleryku Kazimierzu Majdańskim, późniejszym arcybiskupie szczecińsko-kamieńskim, przeprowadzano doświadczenia ze sztuczną flegmoną. Kiedy zachorował na tyfus plamisty, który bardzo często kończy się śmiercią, nie podano mu żadnego leku. Wśród więźniów Dachau był m.in. przyszły błogosławiony, pomocniczy biskup włocławski Michał Kozal oraz późniejsi kardynałowie: Adam Kozłowiecki i Ignacy Jeż.

Spośród 1034 zamęczonych w Dachu duchownych było aż 799 Polaków – kapłanów, kleryków i braci zakonnych. Księża dali niezłomne świadectwo wiary i poświęcenia współwięźniom: spowiadali ich, pocieszali na duchu, dzielili się z nimi głodowymi racjami żywnościowymi, potajemnie odprawiali msze. Symbolem poświęcenia polskich księży w Dachau może być postać ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, późniejszego błogosławionego, który niosąc pomoc ofiarom tyfusu plamistego sam się zaraził tą chorobę, co stało się przyczyną jego śmierci. Spośród polskich męczenników Dachau, 43 spośród nich zostało zaliczonych w poczet błogosławionych.

Gdy II wojna światowa zbliżała się ku końcowi, Niemcy chcieli zatrzeć ślady zbrodni i zlikwidować obóz. Wiadomość ta dotarła potajemnie do więźniów. Wówczas przebywający w obozie księża zaczęli zanosić modlitwy do św. Józefa, przyrzekając, że jeśli szczęśliwie ocaleją, będą co roku udawać się w pielgrzymce do jego sanktuarium w Kaliszu. Aktu oddania się św. Józefowi dokonano 22 kwietnia 1945 r. w kaplicy księży niemieckich na bloku 26. Obóz został wyzwolony przez żołnierzy amerykańskich tydzień później - w niedzielę 29 kwietnia 1945 r. Ocaleni przypisali to wstawiennictwu św. Józefa. Słowa dotrzymali i od 1948 r. przyjeżdżali do Kalisza. W pierwszym spokaniu wzięło w udział 300 duchownych.

W ramach obchodów 25. rocznicy wyzwolenia obozu dawni więżniowie Dachau ufundowali w podziemiach kaliskiego Sanktuarium – dzięki staraniom abpa Kazimierza Majdańskiego – Kaplicę Męczeństwa i Wdzięczności, której poświęcenia dokonał 28 kwietnia 1970 r. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wraz z metropolitą krakowskim kard. Karolem Wojtyłą. Oprócz Kaplicy księża, byli więźniowie KL Dachau, utworzyli przy niej także Muzeum i Archiwum poświęcone ich obozowej gehennie.

Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz  

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła