TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Adeli, Felicyty, Klemensa 23 Listopada 2024, 09:20
Dziś 0°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

W Świętym Józefie odkrywamy twarz Boga Ojca... czyli kwietniowe spotkanie rodzin w Kaliskim Sanktuarium

Marta Brzozowska Marta Brzozowska 10:07 05.04.2019

Temat kwietniowego spotkania brzmiał: „W św. Józefie odkrywamy twarz Boga Ojca: czułą, troskliwą, kochającą”. Licznie przybyłych pielgrzymów powitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, a modlitwę w Kaplicy św. Józefa poprowadził ks. Michał Świgoniak.

Konferencję pt. „Św. Józef obrazem miłości Boga na ziemi – uczmy się jej w rodzinach” wygłosili kapłani i osoby świeckie związane z Fundacją Abba Pater w Kaliszu. Ks. Paweł Gomółka, ks. Mateusz Klaczyński i ks. Michał Włodarski mówili o Orędziu, które Bóg Ojciec przekazał światu za pośrednictwem Matki Eugenii Elżbiety Ravasio. Z kolei Kinga i Jakub Tomalakowie opowiadali jak św. Józef działa w ich małżeństwie i rodzinie. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek. 

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W ramach Konferencji Episkopatu Polski: przewodniczący Komisji Maryjnej, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, członek Komisji Duchowieństwa, członek Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, delegat KEP ds. Stowarzyszenia Żywego Różańca. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o. Benedykt Cisło, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów gołuchowskiego, lututowskiego i koźminkowskiego oraz pielgrzymi z całej Polski. 

W homilii abp Wacław Depo podkreślał, że potrzeba dziś mocy Bożego Ducha, aby wzmocnić siły Kościoła w głoszeniu Ewangelii życia światu. – Potrzeba mocy Ducha Świętego w przeciwstawianiu się jednoznaczną doktryną wiary i obyczajów chrześcijańskich, zwłaszcza na odcinku małżeństwa i rodziny wobec ideologicznego kłamstwa, które podpowiada, że problemy związane z laicyzacją uda się rozwiązać rozmywaniem zasad Ewangelii – powiedział metropolita częstochowski.

Wskazywał na postawę św. Jana Pawła II jako przykład wypełniania Ewangelii. – Ojciec Święty Jan Paweł II twierdził, że Kościoła nie można nauczyć się raz na zawsze, że nie można go poznać bez zaczynu wiary. Ten zaczyn to miłość Chrystusa w Kościele, a nie jego krytyka. Chodzi o miłość, która wypływa z wiary i odpowiedzialności, a nie raporty o Kościele polskim czy Kościele w ogóle do Watykanu. Trzeba mieć zaczyn wiary, żeby stawać wobec następców św. Piotra i żądać sądów. Bóg jest pierwszym, bo jest Ojcem i sędzią sprawiedliwym – stwierdził hierarcha.

Za św. Janem Pawłem II powtórzył, że jako Kościół nie jesteśmy rodzajem kościelnego muzeum. - Możemy dzisiaj dopowiedzieć, że nie możemy zgodzić się na traktowanie Kościoła jako publicznego muzeum, do którego wchodzą w roli prelegentów przeciwnicy pamięci narodowej i twórcy nowej moralności bez sumienia i odnoszenia się do Boga. Tracąc pamięć zarówno tę chrześcijańską jak i pamięć narodów traci się tożsamość i traci się samego siebie – akcentował celebrans.

Prosił wiernych, aby wzięli odpowiedzialność za Polskę. - Dziękujemy Bogu za dar ojczyzny, za dar polskiej ziemi, która nas karmi, ale za którą bierzemy dziś odpowiedzialność i wiemy, że nie wszystko to, co dzieje się w innych krajach Europy czy świata jest godne do naśladowania, dlatego przychodzimy tutaj, żeby razem ze św. Józefem uczyć się posłuszeństwa Bogu we wszystkim – powiedział abp Depo.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak podzielił się wrażeniami z pobytu w Dortmundzie, gdzie udzielał sakramentu bierzmowania. - Najważniejszy jest żywy Kościół. Polacy, którzy wyjeżdżają za chlebem, za pracą szukają polskiego Kościoła. Przy Kościele integrują się. Oni kochają ojczyznę i modlą się za nią. Dzięki Telewizji Trwam i Radiu Maryja cała Polonia może uczestniczyć w modlitwie pierwszoczwartkowej w Kaliszu – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

Dodał, że właśnie w Dortmundzie jako młody kapłan spotkał się po raz pierwszy z kultem św. Józefa Kaliskiego. – Starszy kapłan ks. Tokarek, który był więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau dawał piękne świadectwo o tym jak św. Józef Kaliski uratował kapłanów. Przekonywał mnie, że obiecał w obozie koncentracyjnym, że nie tylko będzie się modlił się, ale będzie szerzył kult św. Józefa Kaliskiego – wspominał hierarcha.

Dziękował wiernym za dawanie świadectwa przynależności do Kościoła. – To wy świeccy dajecie świadectwo, zwłaszcza dzisiaj, kiedy jest tyle utyskiwań na Kościół i kapłanów, a na Kościół trzeba patrzeć przez pryzmat swojego księdza proboszcza – stwierdził bp Janiak.

O. Benedykt Cisoń prosił wiernych, aby nie tylko podziwiali, ale przede wszystkim naśladowali to, co dobre. – Dobro trzeba rozpropagować. Nie wystarczy słuchać, trzeba naśladować – powiedział redemptorysta.

Podczas Mszy św. zaśpiewał i zagrał Abba Pater Music pod kierunkiem Jakuba Tomalaka.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Marta Brzozowska/Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła