Obrzęd ustanowienia akolitów w kaliskiej Katedrze
W dniu dzisiejszym w katedrze kaliskiej odbyła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna, podczas której ośmiu alumnów roku czwartego Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej otrzymało posługę akolitatu.
Słowo „akolita” pochodzi z języka greckiego: „akoluthos” i oznacza — towarzyszący, posługujący, uczeń. Akolita — to mężczyzna pomagający diakonowi lub kapłanowi w sprawowaniu Eucharystii w Kościele rzymskim.
Akolita, z racji swojej posługi, ma pierwszeństwo przed innymi świeckimi w wypełnianiu szeregu funkcji podczas Mszy św. Do właściwych akolitom zadań należy:
- niesienie krzyża i świec w procesji wejścia;
- podawanie ksiąg, w szczególności mszału;
- pomoc w przyjmowaniu darów (gdy jest procesja z darami) lub podaje je kapłanowi z kredensu;
- przygotowywanie ołtarza (umieszczanie na nim korporału, puryfikaterza, palki, kielicha oraz mszału; gdy brak diakona podanie celebransowi pateny z chlebem);
- asystowanie kapłanowi podczas okadzenia darów, krzyża i ołtarza (gdy nie asystują kapłanowi diakoni);
- okadzenie kapłana i wiernych (gdy brak diakona);
- rozdzielanie Komunii świętej;
- puryfikowanie i porządkowanie naczyń liturgicznych po rozdzieleniu Komunii, albo też po zakończeniu Mszy św.
Akolita jest także zaproszony, wezwany do posługiwania Kościołowi poza liturgią. Powinien zaangażować się w części z poniższej działalności chrześcijańskiej:
- adoracja Najświętszego Sakramentu w parafii;
- przygotowanie uroczystości liturgicznych w parafii;
- posługa wobec chorych;
- pomoc potrzebującym;
- organizowanie wolontariatu.
W wygłoszonej homilii bp. Łukasz Buzun nawiązał do dzisiejszego święta – świętego Kazimierza, królewicza, syna Kazimierza Jagiellończyka. – Biskup podkreślił, że postać świętego, żyjącego w odległych czasach i zmarłego w wieku 26 lat, może być także wzorem dla ludzi współczesnych.
Po homilii nastąpiła główna część obrzędu ustanowienia akolitów, w której po przedstawieniu imiennym kandydatów i potwierdzeniu ich gotowości do przyjęcia posługi, ks. biskup odmówił modlitwę ustanawiającą kandydatów akolitami. Następnie nowo ustanowieni akolici przyjęli z rąk biskupa patenę z chlebem, jako znak gotowości do służby przy Ołtarzu Pańskim. Po Mszy św. nastąpiły podziękowania akolitów: biskupowi, kapłanom przewodnikom duchowym i rodzicom, których wsparcie i obecność w czasie formacji seminaryjnej są tak istotne.
Życzymy nowym akolitom Bożego błogosławieństwa.