W Kaliszu odbyła się konferencja "Ogień Młodości"
O tym dlaczego młodzież odchodzi od Kościoła i o tym jak zdobyta wiedza i zrozumienie potrzeb młodych ludzi mogą przełożyć się na konkretne działania w parafiach, rodzinach i wspólnotach rozmawiano podczas konferencji „Ogień młodości”, która odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. Prelekcje wygłosili specjaliści z różnych dziedzin. W konferencji wziął udział biskup kaliski Damian Bryl.
Pomysłodawcą konferencji „Ogień młodości” był ks. kan. Włodzimierz Guzik, który zainspirowany lekturą książki wydawnictwa „W drodze” pt. „Powrót, co zrobić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła” autorstwa Brandona Vogta, poczuł, że warto byłoby ten temat poruszyć w szerszym gronie i w odniesieniu do praktyki.
Ks. Guzik, który jest odpowiedzialny za Szkołę Liderów Parafialnych Diecezji Kaliskiej zaznaczył, że troska o młodych sprawia, że trzeba szukać podpowiedzi i rozwiązań, aby przyciągnąć ich do Kościoła. – W tej konferencji chodziło o to, by znaleźć odpowiedź, co my na poziomie rodziny i Kościoła możemy zrobić, by pokazać młodzieży, na czym polega skarb wiary, skarb Ewangelii i żeby młodego człowieka do niej przekonać – podkreślił pomysłodawca wydarzenia.
W gronie prelegentów znalazły się takie osoby, jak: dr hab. Monika Przybysz, prof. UKSW, dr hab. Aleksander Bańka, prof. UŚ, Joanna Mazur, założycielka Fundacji Odzyskani, Anna Wardak, założycielka Akademii Familijnej, o. dr Tomasz Grabowski OP, ks. dr hab. Andrzej Draguła, prof. US, Magdalena Tokłowicz, psycholog i psychoterapeuta, Tomasz Zieliński, prezes Akademii Komunikacji.
W pierwszym panelu o. Tomasz Grabowski OP, ks. Andrzej Draguła i Magdalena Tokłowicz skupili się na analizie zjawiska odchodzenia młodych ludzi od Kościoła. Omówili, dlaczego młodzież oddala się od wspólnoty Kościoła, dokąd zwraca się w poszukiwaniu sensu oraz jakich wartości i duchowych potrzeb szuka. Celem panelu było zrozumienie wyzwań, przed jakimi stoją młodzi ludzie oraz wspólne wypracowanie sposobów efektywnej komunikacji o Chrystusie i wierze, które będą odpowiadać na ich realne potrzeby i oczekiwania.
W swojej prelekcji dr hab. Monika Przybysz analizowała wpływ smartfonów na kształtowanie wizerunku i postrzeganie siebie przez młodzież. Omówiła mechanizmy działania neuroprzekaźników, uzależnienia behawioralnego oraz konsekwencje długotrwałego korzystania z ekranów, w tym wpływ niebieskiego światła. Poruszyła zagrożenia w sieci, takie jak bańki informacyjne, fake newsy i hejt oraz ich wpływ na psychikę młodych ludzi. Przedstawiła także praktyki w codziennym korzystaniu z technologii.
Z kolei dr hab. Aleksander Bańka stwierdził, że odchodzenie młodzieży od wiary to jeden z najważniejszych obecnie problemów Kościoła w Polsce, a równocześnie wielki dramat dla wielu chrześcijańskich rodziców, którzy często z dnia na dzień słyszą od swoich nastoletnich dzieci, że właśnie porzuciły wiarę. Konferencja była próbą odpowiedzi na pytanie, jak rodzice mogą sobie z tym radzić, a jednocześnie jak budować relację z dziećmi, żeby nie tylko nie stracić z nimi emocjonalnej więzi, ale także przekazać im doświadczenie wiary i życia w duchu autentycznych uczniów Chrystusa.
Anna Wardak poruszyła temat wyzwań w wychowaniu religijnym dzieci i nastolatków, zwłaszcza w kontekście współczesnych wpływów mediów i konsumpcjonizmu. Wskazała na znaczenie budowania fundamentów wiary we wczesnym dzieciństwie oraz szacunku dla wolności i autonomii nastolatków w ich duchowym rozwoju.
W prelekcji „Usłyszeć na czas” Tomasz Zieliński zwrócił uwagę na potrzebę zadawania dzieciom odpowiednich pytań, by odkryć ich prawdziwe myśli i uczucia. Wskazał na pięć kluczowych zasad, które pomagają w budowaniu porozumienia, a także unikania błędów, które mogą prowadzić do nieporozumień.
W panelu podsumowującym o. Tomasz Grabowski OP, ks. Andrzej Draguła, Anna Wardak, Tomasz Zieliński i Joanna Mazur omówili jak wspierać młodych w ich duchowej podróży oraz jak budować przestrzeń, w której będą mogli odkrywać Chrystusa w autentyczny, bliski im sposób.
Uczestnicy konferencji modlili się podczas Mszy św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla, który w homilii podkreślał, że dzieci są darem Bożym:
Zostawił rodzicom i wychowawcom dwie myśli. Pierwsza dotyczyła dobrych relacji z dziećmi poprzez autentyczność życia:
Jako drugą myśl wskazał na modlitwę wstawienniczą:
Organizatorem wydarzenia była Szkoła Liderów Parafialnych, która działa przy Instytucie Teologicznym Diecezji Kaliskiej.
Tekst za: KAI
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz