VIII Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja przybyła do św. Józefa
Tysiące pielgrzymów z całej Polski przybyło w czwartek wieczorem w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby modlić się w intencji życia poczętego i rodzin. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Temat wrześniowego spotkania brzmiał: „Potrzebujemy rodzin – mocnych Bogiem i trzeźwo myślących. Siłą wiary i rozumu trzeba odeprzeć współczesne ataki na naszą cywilizację”.
Spotkanie rozpoczął koncert zespołu „Moja rodzina”. Grupę tworzą Aldona i Artur Wiśniewscy oraz ich dzieci: Antonina, Gabriel, Szymon, Mikołaj i Jeremiasz, a także przyjaciel rodziny Mateusz. Zespół ma swoim dorobku trzy płyty: „Twa Obecność”, „W świąteczny czas”, „Pomiędzy”. Małżonkowie od 18 lat należą do Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie. Rodzina łączy muzykę z modlitwą, zabawą i radością przebywania ze sobą. Grając muzykę chrześcijańską, podkreślają wartość rodziny i życiowe priorytety, którymi - ich zdaniem są - wiara, miłość, wzajemny szacunek, odwaga.
Po koncercie przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych przed obrazem św. Józefa Kaliskiego poprowadzili: ks. Szymon Rybak i ks. Mariusz Andrzejczak.
Konferencję nt. „Gender – śmiercionośna ideologia atakuje” wygłosił ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, teolog moralista i etyk, kierownik Zakładu Katolickiej Nauki Społecznej na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu, wykładowca w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, kapelan Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. Prelegent przedstawił współczesne ataki na rodzinę zawarte w tzw. rewolucji genderowej. Apelował, aby rodziny przeciwstawiały się temu, co zagraża współczesnej cywilizacji. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina.
Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, delegat Konferencji Episkopatu Polski przy Krajowej Radzie Katolików Świeckich, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Stowarzyszenia Żywego Różańca, wykładowca w Katedrze Personalizmu Chrześcijańskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk oraz wielu kapłanów.
W homilii celebrans podkreślał, że katolicy muszą odważnie przeciwstawiać się śmiercionośnej ideologii, która zagraża nie tylko chrześcijańskiej wizji człowieka i rodziny, ale cywilizacji ludzkiej. - Kłamstwo tej ideologii odwołujące się do nieograniczonej wolności w sferze płciowości jest odwróceniem porządku stworzenia i czerpaniem ze źródeł ateizmu, które usypiają i powodują zapomnienie, kim jestem, jaka jest moja godność i przyszłość – mówił abp Depo.
Stwierdził, że Kościół wypełniając swoją misję w świecie wskazuje ludziom drogi trudnej prawdy, która niekiedy biegnie pod prąd rzekomo postępowych oczekiwań i politycznej poprawności.
Wskazał, że idąc za nauczaniem bł. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, którzy są dzisiaj świadkami Chrystusa jako prawdy i życia Kościół musi unikać błędów.
Zaznaczył, że błędem jest takie głoszenie Ewangelii, które byłoby oderwane od sytuacji, w jakiej przyszło żyć współczesnemu człowiekowi. - Nie wolno nam zapominać o dramatach ludzi samotnych pozbawionych opieki i środków do życia, o poszerzającej się grupie ludzi bezrobotnych skazywanych nie tylko na emigrację zewnętrzną, ale i na bezsens życia – powiedział hierarcha.
Dodał, że Kościół nie może popełniać też drugiego błędu, aby zatrzymał się tylko na problemach świata i był instytucją charytatywną bez odniesienia do Boga i Chrystusowej Ewangelii. - Nie możemy pozwolić na takie reformy i poprawianie Ewangelii, która będzie na użytek dzisiejszego człowieka, bo wtedy jej zbawcza sól utraci swój smak, będzie odrzucona i podeptana przez ludzi – stwierdził metropolita częstochowski.
Ubolewał, że w szkołach wprowadzane są programy godzące w rodzinę. - Jaskrawym przykładem tej postawy w przeciwieństwie do rodzin mocnych wiarą w Boga i trzeźwo myślącym są programy nauczania dzieci od wieku przedszkolnego i wszelkiego wymiaru szkół brutalnej edukacji seksualnej, a czyni się to na wzór szkól szwedzkich, w których według danych statystycznych jest największy w całym świecie odsetek samobójstw wśród młodzieży – powiedział celebrans.
Swoje rozważanie zakończył modlitwą Jana Pawła II, która ma być wołaniem i zadaniem współczesnego człowieka. - O jakże bardzo pragnę, ja, który życie, wiarę, więzy zawdzięczam polskiej rodzinie, matce i ojcu, jakże pragnę, aby rodzina ta nie przestała być Bogiem silna, ażeby przezwyciężyła wszystko, co ją osłabia i rozbija, wszystko, co nie pozwala być sobą wobec Boga – cytował abp Depo.
Po komunii św. biskup kaliski Edward Janiak zawierzył św. Józefowi małżonków, życie nienarodzonych i całe rodziny.
W swoim przemówieniu bp Edward Janiak stwierdził, że współczesnego człowieka dotyka problem braku rodziny, w czym wyraża się brak sakramentalnego małżeństwa i brak więzi rodzinnych. Dodał, że problem ten najbardziej dotyka dzieci. - Musimy uczyć i wychowywać dzieci do prawdziwych wartości, do życia zgodnego z wiarą i w tym największą rolę odgrywa rodzina – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.
Wspomniał bł. Matkę Teresę z Kalkuty, która – jak podkreślał – godzinami klęczała przed Najświętszym Sakramentem, by zaczerpnąć sił od Jezusa i nieść pomoc potrzebującym.
Zaprosił wszystkich na koronację obrazu Matki Bożej Pólkowskiej, która odbędzie się w najbliższą sobotę, 7 września, na Pólku pod Bralinem.
O. Tadeusz Rydzyk informował o pracach związanych z budową kościoła w Toruniu – wotum wdzięczności za Jana Pawła II. Zachęcał słuchaczy Radia Maryja, aby byli apostołami we współczesnym świecie.
Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia i nagrania: Radio Rodzina Kalisz
Nagrania video: Telewizja TRWAM