VIII PielgrzymkA Chórów i Orkiestr Południowej Wielkopolski do Sanktuarium Matki Bożej Żegocińskiej
Dzisiaj warto zadać sobie pytanie: „czy moje życie, które tutaj podejmuję prowadzi mnie do nieba, czy bardziej mnie od tego nieba oddala? - mówił biskup kaliski Damian Bryl w Żegocinie z okazji VIII Pielgrzymki Chórów i Orkiestr Południowej Wielkopolski do Sanktuarium Matki Bożej Żegocińskiej.
Na początku mszy św. głos zabrał ks. kan. Marek Kozica, proboszcz miejsca i kustosz sanktuarium:
W homilii biskup kaliski Damian Bryl zachęcał do ufnej modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej:
Akcentował, że dobrym sposobem ewangelizacji jest muzyka sakralna:
Wraz z bp. Damianem Brylem modlił się ks. kan. Marek Kozica, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żegocinie.
Po Mszy św. odbył się koncert „Ave Maria” w wykonaniu chórów i Orkiestry Dętej z Chocza. Pieśni maryjne zaśpiewały: Chór Świętego Józefa z Jankowa Przygodzkiego, Chór Mieszany im. Kazimierza Tomasza Barwickiego z Jarocina, Chór im. Czesława Czypickiego z Koźmina Wielkopolskiego, Koło Śpiewackie Lutnia im. Józefa Szpunta z Pleszewa, Koło Śpiewacze Harmonia ze Zdun, Koło Śpiewacze Cecylia z Sulmierzyc, Towarzystwo Śpiewu w Raszkowie, Chór Cantare z Ośrodka Kultury w Żegocinie.
Organizatorami wydarzenia byli: Południowowielkopolski Związek Chórów i Orkiestr, parafia Wniebowzięcia NMP w Żegocinie, Ośrodek Kultury w Żegocinie i KGW – Kółko Włościanek w Żegocinie.
Obecny kościół w Żegocinie został wzniesiony w 1714 r. na zgliszczach poprzedniej świątyni, która spłonęła w pożarze w 1697 r.
Z parafią Wniebowzięcia NMP w Żegocinie wiąże się szczególny kult maryjny za sprawą znajdującego się w ołtarzu głównym obrazu Matki Bożej. Stanowi on kopię rzymskiego wizerunku Salus Populi Romani znajdującego się w kościele Santa Maria Maggiore w Rzymie.
Do dzisiaj do sanktuarium ustanowionego w 1773 r. przybywają liczne pielgrzymki. Wizerunek znajdujący się w świątyni otaczany jest czcią jako cudowny i określany mianem Żegocińskiej Matki Różańcowej. Obraz ukoronował koronami papieskimi w 1965 r. kard. Stefan Wyszyński.
Tekst za: KAI
Zdjęcia i audio: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz