V Rocznica Koronacji Obrazu Matki Bożej w Kotłowie
Kształcenie i wychowywanie młodego pokolenia to jest wspólne nasze zadanie, a więc szkoły, rodziny, parafii, samorządów, wszystkich. Przyszłość państwa jest bardzo ważna i dlatego wszyscy powinni współpracować w tym wielkim dziele – mówił bp senior Stanisław Napierała podczas uroczystej sumy odpustowej ku czci Matki Bożej w Kotłowie. Podczas uroczystości wspominano 5. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Kotłowskiej.
W homilii pierwszy biskup kaliski wskazywał, że na wzgórzu w Kotłowie Maryja jest czczona od początku powstania świątyni, a od tego czasu minęło już ponad 900 lat. Dodał, że w świątyni od 1605 r. znajduje się wizerunek Maryi, Pani Kotłowskiej.
Nawiązał do bolesnych wydarzeń sprzed ponad 40. laty, kiedy nastąpił rozłam w wierze. – Dzisiaj Maryja wszystkim mieszkańcom, którzy Ją tak bardzo kochają chce powiedzieć: „Moje dzieci zadaliście mi ból, grzech rozłamu przeszywa moje serce jak miecz i ten miecz trwa w moim sercu, bo trwa ten grzech rozłamu. Nigdy Was nie opuściłam i Was nie opuszczę. Proszę, aby spełniło się największe pragnienie mojego Syna, aby wszyscy byli jedno, abyście tu byli jedno. Chociaż moja modlitwa jest wszechpotężna nie osiągnie skutku, jeżeli Wy sobie wzajemnie nie przebaczycie jak bracia braciom, jak siostry siostrom. Nie lękajcie się tego kroku, który nazywa się przebaczeniem” – powiedział bp Napierała.
Odniósł się także do rozpoczynającego się nowego roku szkolnego i podkreślał, że wychowanie młodego pokolenia jest wspólnym zadaniem wszystkich ludzi. - Dzisiaj do szkół zaglądają różni pseudoreformatorzy, którzy chcieliby najmłodsze dzieci wychowywać seksualnie i uczyć małe dzieci gdzie są sfery doznań zmysłowych na ciele człowieka. To jest wychowywanie do pedofilii – mówił emerytowany biskup kaliski.
Ubolewał też, że w Polsce prowadzi się dyskusje odnośnie nauczania religii. - Religia to jest też i etyka. W religii uczy się, jak postępować etycznie, moralnie. Jeżeli jest etyka, która ma uczyć, że Boga nie ma i ma uczyć, że wszystko człowiekowi wolno, że nikt nie ma prawa go krępować, że nie istnieją normy i przykazania to nie jest etyka tylko deprawacja. To jest odzieranie młodego człowieka z tego, co jest drogowskazem, który pokazuje jak kroczyć, żeby budować swoje człowieczeństwo i osiągnąć cel życia – wołał bp senior.
Przed Mszą św. pierwszy biskup kaliski poświęcił nowo wybudowaną ścieżkę pieszo-rowerową i parking przy cmentarzu.
Uroczystości odpustowe w Kotłowie trwają 7 dni. Rozpoczęły się rekolekcjami, które prowadził ks. Krzysztof Niciejewski, duszpasterz akademicki z Kalisza. Codziennie do sanktuarium przybywały inne grupy. Przed obrazem Matki Bożej Kotłowskiej modlili się m.in. kapłani, klerycy, siostry zakonne, małżeństwa, narzeczeni, osoby samotne, chorzy, pracownicy służby zdrowia, przedstawiciele Akcji Katolickiej, kierowcy, rolnicy, pielgrzymi. Była także modlitwa za wszystkich ochrzczonych na kotłowskim wzgórzu i w intencji jedności parafii.
Obraz Matki Bożej Kotłowskiej namalował na płótnie w 1605 r. artysta wrocławski Adam Scholz, sygnowany inicjałami A.S. Jest to wizerunek typu „Matka Boska adorowana przez ludzi”. Na obrazie widzimy Maryję z Dzieciątkiem Jezus, którą otaczają w górze aniołowie, a na ziemi w postawie klęczącej dwaj patronowie Polski. Z lewej klęczy św. Wojciech Biskup (za nim w tle scena jego męczeństwa), a z prawej św. Stanisław Biskup (za nim w tle Piotrawin wychodzący z grobu i kościół w Piotrawinie koło Kazimierza nad Wisłą). Obie postacie świętych mają dla świątyni w Kotłowie wielkie znaczenie. Św. Wojciech symbolizuje powstanie kościoła w Kotłowie jako pierwszego misyjnego kościoła w tych stronach, a św. Stanisław – okres, w którym kościół powstał. Obraz Matki Bożej zasłaniany jest XVIII-wiecznym obrazem św. Mikołaja. Koronacja obrazu odbyła się 13 września 2009 r.
Początki wydarzeń związanych z rozłamem parafian w Kotłowie sięgają 1968 r. Po śmierci proboszcza ks. Wacława Góry parafianie chcieli, aby nowym proboszczem został dotychczasowy wikariusz ks. Zygmunt Koralewski. Na to nie zgodziła się władza duchowna. Ks. Zygmunt nie podporządkował się decyzji zwierzchników i wraz z większością parafian przeszedł do kościoła polskokatolickiego. 3 maja 1972 r. powstała w Kotłowie parafia polskokatolicka. W 1982 r. pobudowano nowy kościół dla tej parafii, a proboszczem był ks. Koralewski, którego mianowano biskupem. Zmarł 21 sierpnia 2002 r.
Parafia rzymskokatolicka w Kotłowie liczy 720 parafian. Kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Kotłowskiej jest ks. kan. Adam Kosmała.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI