TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Honoraty, Seweryny, Tomasza 22 Grudnia 2024, 02:36
Dziś 4°C
Jutro 3°C
Szukaj w serwisie

V Festiwal Świętych i Błogosławionych „Ecce Homo” w Nowych Skalmierzycach

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 11:05 14.09.2024

W parafii Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach rozpoczął się V Festiwal Świętych i Błogosławionych „Ecce Homo”, którego bohaterem jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Wydarzeniu towarzyszą prelekcje, warsztaty drukarskie, spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wystawy i koncerty. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Zanussim, reżyserem filmu „Życie za życie. Maksymilian Kolbe”. Wydarzeniu błogosławieństwa udzielił abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
 
Festiwal rozpoczęły warsztaty drukarskie i spotkania edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Przed Eucharystią prelekcję nt. pobytu o. Kolbe w obozie jenieckim w Ostrzeszowie wygłosił ks. kan. Paweł Maliński, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Ostrzeszowie.

Na początku Mszy św. sprawowanej przez biskupa kaliskiego Damiana Bryla do kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy o. Piotr Szczepański OFMConv, gwardian klasztoru w Niepokalanowie wprowadził relikwie św. Maksymiliana Kolbe.

Po liturgicznym pozdrowieniu słowa powitania wypowiedział ks. kan. Zbigniew Króczyński, proboszcz parafii Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach:

W homilii biskup kaliski krótko przypomniał życiorys o. Maksymiliana Kolbego, który urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli, a zmarł 14 sierpnia 1941 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu:

Zacytował słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas kanonizacji o. Kolbego. –„ Ten dzisiejszy święty wyszedł z samego centrum poniżenia człowieka przez człowieka, podeptania jego godności, okrucieństwa i eksterminacji. Ten święty woła więc całą syntezą swojego męczeństwa o konsekwentne poszanowanie praw człowieka, a także praw narodu, bo przecież był synem narodu, którego prawa straszliwie pogwałcono” – cytował celebrans.

Przytoczył też świadectwo Michała Micherdzińskiego, naocznego świadka o ostatnich chwilach życia o. Maksymiliana.

Wskazał, że kard. Stefan Wyszyński po beatyfikacji stwierdził, że o. Kolbe stał się patronem wszystkich, co pełnią służbę społeczną, publiczną, kapłańską i żołnierską:

Akcentował, że święci są po to, aby za nami orędować, ale także być dla nas ważnym odniesieniem. – Niech św. Maksymilian i jego życie, szczególnie jego ostatnie dni poruszą nas, byśmy chcieli mocno i jednoznacznie żyć Chrystusową Ewangelią jak nasz patron – zaznaczył bp Bryl.

Podczas festiwalu organizatorzy wręczyli statuetki „Ecce Homo - Oto człowiek” osobom, które od początku są zaangażowane w wydarzenie. Takie wyróżnienia otrzymali Andrzej Rogowski i Zbigniew Nowacki.

Wydarzeniu udzielili błogosławieństwa abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, którzy przesłali listy na ręce ks. kan. Zbigniewa Króczyńskiego, proboszcza parafii Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach.

Wieczorem reżyser Krzysztof Zanussi podzielił się refleksją nt. filmu „Życie za życie. Maksymilian Kolbe”. Po spotkaniu odbyła się projekcja tego filmu.

Na sobotę zaplanowano warsztaty kaligrafii japońskiej z udziałem dra Maho Ikushima, wykładowcy japonistyki UAM w Poznaniu i „Spotkanie z historią” - otwarte warsztaty KALANDER Czerpalnia Papieru prowadzone przez Katarzynę Bakalarczyk z Gliwic. Prelekcję nt. „Życie św. Maksymiliana Kolbe” wygłosi franciszkanin o. dr Krzysztof Maria Flis, redaktor naczelny „Rycerza Niepokalanej”. O godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem o. Waldemara Ułanowicza OFMConv. Festiwal zakończy koncert Konin Gospel Choir pod dyrekcją Beaty Stanisławskiej-Zielak.

Podczas festiwalu funkcjonuje kawiarenka artystyczna przybliżająca kulturę japońską w nawiązaniu do pobytu św. Maksymiliana Kolbe w „Kraju Kwitnącej Wiśni”.

Pomysłodawcą zorganizowania Festiwalu Świętych i Błogosławionych jest Maria Bednarczyk-Antczak, która w rozmowie z KAI przypomniała, że bohaterem pierwszej edycji festiwalu w 2019 r. był św. Brat Albert, drugiej – bł. Edmund Bojanowski, trzeciej - bł. Matka Elżbieta Róża Czacka, a czwartej – św. Rafał Kalinowski.

Tegorocznego świętego wybrał ks. kan. Zbigniew Króczyński. - Św. Maksymilian Kolbe towarzyszył mi duchowo w czasie mojego pobytu w seminarium poznańskim, gdzie przygotowywałem się do kapłaństwa. Byłem tą postacią zafascynowany i za jego wstawiennictwem prosiłem Niepokalaną o pomoc. Pomyślałem sobie, że spłacę dług wdzięczności o. Maksymilianowi za to, że mnie tak pięknie prowadził przez te lata seminaryjnych studiów – powiedział proboszcz parafii Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach.

Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Święty na trudne czasy”. – W dzisiejszych czasach szatan przestał się ukrywać, chodzi ulicami naszych wiosek i miast głosząc hasła niezgodne z Ewangelią Jezusa Chrystusa. Zapomnieliśmy o tym jak bardzo diabeł boi się Niepokalanej, boi się tych świętych, którzy głosili kult Niepokalanej. Św. Maksymilian Kolbe jest dla nas pięknym przykładem i uważam, że w tych dzisiejszych trudnych czasach dla Kościoła i wiary musimy przywoływać świętych, których szatan boi się najbardziej – stwierdził ks. Króczyński.

- Św. o. Kolbe należał do ludzi, którzy potrafili skupiać innych wokół dobra. Myślę, że tego dobra w tych trudnych czasach nam brakuje, dlatego cieszę się, że dzięki o. Maksymilianowi ludzie będą mogli poznać drogę do dobra – dodała Maria Bednarczyk-Antczak.

Założenia festiwalowe realizowane poprzez wykorzystanie wszelkich dziedzin sztuki, nauki i techniki, umożliwiają podniesienie poziomu wiedzy o życiu bohaterów festiwalu w sposób atrakcyjny i przystępny dla wszystkich grup wiekowych. Projekt adresowany jest do szerokiego grona odbiorców: dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Organizatorem festiwalu jest parafia Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach z proboszczem ks. kan. Zbigniewem Króczyńskim. Patronat nad wydarzeniem objęli biskup kaliski Damian Bryl i burmistrz gminy i miasta Nowe Skalmierzyce Jerzy Łukasz Walczak.

Tekst za: KAI
Zdjęcia i audio: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła