Uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Dachau
Z udziałem tysiąca pielgrzymów z Polski i Niemiec, w tym 40 polskich biskupów, 29 kwietnia odbyły się w Dachau obchody 70. rocznicy wyzwolenia tamtejszego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Uroczystej Mszy św. z tej okazji w Kaplicy Śmiertelnego Lęku Chrystusa na terenie byłego obozu współprzewodniczyli metropolita Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
Zebranych powitał kard. Marx, który także wygłosił kazanie. Zwrócił w nim uwagę, że w pewnym sensie wyzwolenie obozu jest wydarzeniem radosnym, gdyż był to "tryumf nad złem, które przez dwanaście lat na tym miejscu siało spustoszenie". "Owo zwycięstwo było możliwe tylko dlatego, że wielu straciło życie w walce przeciwko terrorowi nazistowskich rządów" - zaznaczył kaznodzieja i wskazał na potrzebę przypominania o cierpieniach więźniów obozu.
W czasie Mszy odczytano specjalne przesłanie do uczestników uroczystości od prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Beniamino Stelli. Złożył w nim hołd pamięci pomordowanym, prosił ich o wstawiennictwo za nami o Boga i o Jego miłosierdzie dla nas tu, na ziemi. Przekazał pozdrowienia od Ojca Świętego Franciszka dla wszystkich obecnych.
Po Mszy św. złożono wieńce i kwiaty pod znajdującą się na zewnętrznej ścianie kaplicy tablicą z brązu z płaskorzeźbą z wizerunkiem cierpiącego Chrystusa, upamiętniającą martyrologię polskiego duchowieństwa w Kl Dachau. Wieniec z żółto-białych kwiatów złożyli wspólnie przedstawiciele episkopatów Polski i Niemiec, natomiast wieniec z kwiatów biało-czerwonych - przedstawiciele Polskiej Misji Katolickiej (PMK) w Niemczech.
W ramach pielgrzymki duchowieństwa polskiego i Polonii w Niemczech w 70. rocznicę wyzwolenia tego niemieckiego obozu koncentracyjnego metropolita poznański i kard. Reinhard Marx przewodniczyli 29 kwietnia nabożeństwu z modlitwą o pokój i pojednanie.
Nabożeństwo w katedrze we Fryzyndze zakończyło pielgrzymkę duchowieństwa polskiego i Polonii w Niemczech z okazji 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Dachau i miało charakter dziękczynny za pokój i jedność Europy.
Obóz w Dachau stał się miejscem kaźni szczególnie duchowieństwa polskiego. Łącznie przebywało w nim przeszło 2794 duchownych, w tym 1780 kapłanów z Polski. Byli oni zmuszani do wyczerpującej pracy fizycznej, dokonywano na nich eksperymentów pseudomedycznych. Ogółem zamordowano tam 8332 obywateli Polski. W gronie 108 męczenników II wojny światowej, których w 1999 św. Jan Paweł II wyniósł na ołtarze, znaleźli się m.in. więźniowie Dachau: bp Michał Kozal i ks. Stefan Wincenty Frelichowski.
Obóz założony przez hitlerowców 22 marca 1933 w opuszczonej fabryce amunicji na obrzeżach miasta Dachau, nieopodal Monachium, był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym dla izolowania politycznych przeciwników reżimu, duchownych i Żydów. Miał służyć jako wzór dla kolejnych obozów oraz jako „szkoła przemocy”. W ciągu 12 lat jego istnienia w Dachau i obozach „filialnych” więziono ponad 250 tys. ludzi z 40 krajów okupowanych przez Niemcy. Zamordowano 148 802 więźniów (w tym około 28 tys. Polaków i 13 tys. Żydów).
Tych, którzy przeżyli - ok. 31 tys. osób - wyzwoliły 29 kwietnia 1945 r. wojska amerykańskie.
W obchodach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau uczestniczyła także kilkuosobowa delegacja kapłanów z naszej diecezji. Przewodniczył jej Ks. Prałat Andrzej Latoń – Wikariusz Generalny, a także: Ks. prof UAM dr hab. Jan Grzeszczak - Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, Ks. prof UAM dr hab. Michał Kieling, Ks. Andrzej Klimek - Redaktor Naczelny Opiekuna, Ks. dr Włodzimierz Guzik, Ks. dr Piotr Górski oraz Ks. Paweł Wawrzyniak.