TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Franciszka, Kseni, Maksymiliana 27 Listopada 2024, 21:45
Dziś 4°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Świętego Józefa

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 19.03.2014

Każdy z nas ma wiele powodów do dziękczynienia Panu Bogu za wysłuchane prośby zanoszone za pośrednictwem św. Józefa. Ja szczególnie, że mogę być dzisiaj z Wami i ten patron, o którym mówimy Uzdrowienie Chorych powoli pozwala mi doświadczyć tej łaski – mówił bp Edward Janiak podczas Mszy św. odpustowej ku czci św. Józefa, patrona diecezji kaliskiej.

Suma odpustowa została odprawiona w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przez biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, bp seniora Stanisława Napierałę i wielu kapłanów. Witając licznie przybyłych pielgrzymów ks. prał. Jacek Plota wskazał, że doroczna uroczystość odpustowa ku czci św. Józefa zbiega się z pierwszą rocznicą inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka. - Ojciec Święty kilka razy odwoływał się w swoim przemówieniu do św. Józefa ukazując go jako wzór dla nas wszystkich. Mówił, byśmy nie bali się być tak jak św. Józef dobrymi, łagodnymi, miłosiernymi. Dziękujemy papieżowi Franciszkowi, który wprowadził do kolejnych modlitw eucharystycznych jako obowiązujące wymienienie św. Józefa zaraz po Maryi - mówił kustosz kaliskiego sanktuarium. Wskazał, że w Sudanie Południowym została oddana do użytku studnia, której ofiarodawcami byli czciciele św. Józefa z kaliskiej bazyliki. Dodał, że studnia otrzymała imię św. Józefa, a o. Andrzej Dzida, werbista, inicjator budowy w łączności z naszym sanktuarium odprawi w Sudanie w uroczystość św. Józefa Mszę św. za ofiarodawców. Poinformował też, że 31 marca zostanie poświęcony i oddany do użytku skarbiec znajdujący się nad zakrystią, w którym zgromadzone są cenne zabytki.

Na początku Eucharystii biskup kaliski stwierdził, że Święta Rodzina z Nazaretu stanowi centrum i początek całego Kościoła. Zachęcił do modlitwy w intencji papieża Franciszka, wielkiego czciciela św. Józefa, wszystkich pasterzy Kościoła z prośbą o wierność i roztropność w powierzonej im codziennej trosce o lud chrześcijański. Biskup dziękował też za dar kanonizacji Jana Pawła II, który mówił o św. Józefie, że jest patronem Kościoła naszych czasów
 
Homilię wygłosił salezjanin ks. dr Paweł Barylak, józefolog z Warszawy, prowadzący rekolekcje w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Kaznodzieja podkreślał, że wielcy święci swoją obecnością wydają woń, zapach.

Wskazał, że obecność św. Józefa wydaje woń potu poszukiwania woli Bożej. Dodał, że człowiek w takich sytuacjach, jak nagła choroba, śmierć kogoś bliskiego, ciągnące się lata bezpłodności w małżeństwie, zbyt często zwalnia się z walki o rozeznanie woli Bożej. Zaznaczył, że by wiernie wypełnić wolę Bożą, trzeba się wysilić.

Stwierdził, że obecność św. Józefa wydaje woń siana i słomy w Betlejem, które mówią o adoracji. - Trzeba nam pokory św. Józefa, by klękać. Zauważam dziś wielu ludzi wchodzących do kościoła bez należnego szacunku do obecności eucharystycznej w tabernakulum. Człowiek klęczący jest najpiękniejszy, najpokorniejszy, bo tylko można uklęknąć przed Panem i Zbawicielem. Nie ma uwielbienia i przyjęcia woli Bożej bez uniżenia i pokory – powiedział ks. Barylak.

Zaznaczył, że obecność św. Józefa wydaje woń kurzu i piachu, ucieczki z Betlejem do Egiptu, a potem poszukiwania 12-letnego Jezusa. - Nie trwoży nas to, że gubimy z swego serca Jezusa i że gubią Go inni. Jesteśmy obojętni. Niech daje nam święty niepokój zgubiony Jezus przez wieloletni brak spowiedzi św., przez rozdarcie w małżeństwie, przez zdradę i cudzołóstwo, przez horoskopy i wróżki. Czy chce nam się trudzić, by Go na nowo odnaleźć? To wielki trud po wielu latach uklęknąć przy konfesjonale, to wielki trud zaufać i wrócić do żony czy męża – podkreślał rekolekcjonista.

Zauważył, że św. Józef wydaje woń czystej białej lilii. - Na nas pragnących czystości czyha pogański duch tego świata wszechobecny w reklamach, czasopismach, radiu, telewizji. Naszej czystej duszy zagraża stary człowiek w nas, który nie czerpie z Eucharystii, modlitwy. Musimy błagać na klęczkach o czystość, bo ona wszystkim nam jest potrzebna – mówił kaznodzieja.

W darach ofiarnych złożone zostały m.in.: chleb od Cechu Rzemiosł Różnych, kwiaty od sióstr zakonnych, nowa monstrancja dla sanktuarium ufundowana przez uczestników Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie, dzwonki i kropidło dla sanktuarium od Bractwa św. Józefa, kosz słodyczy dla dzieci z Domu Dziecka w Kaliszu, kosz wędlin dla bezdomnych ze Schroniska św. Brata Alberta w Kaliszu, obraz św. Józefa Kaliskiego dla kaplicy szpitalnej przy ul. Toruńskiej, margaretka – dar modlitwy w intencji biskupa kaliskiego od Regionalnego Ośrodka Apostolatu Margaretka z parafii Opatrzności Bożej w Kaliszu, tablica upamiętniająca ufundowanie studni św. Józefa w Południowym Sudanie, ikona św. Józefa i płyta Akatyst ku czci św. Józefa Oblubieńca Bogarodzicy w wykonaniu chóru męskiego pod kierunkiem Jakuba Tomalaka od parafii bł. Matki Teresy z Kalkuty w Kaliszu.

Po komunii św. w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Edward Janiak zawierzył patronowi całą wspólnotę diecezji kaliskiej. Poświęcił też ikonę św. Józefa, która w przyszłości będzie wisieć w kaplicy Domu Matki Teresy dla Przewlekle Chorych w Kaliszu budowanego przez Fundację Mocni Miłością z parafii bł. Matki Teresy z Kalkuty.

Przed zakończeniem Mszy św. biskup kaliski poinformował wiernych, że papież Franciszek przychylił się do prośby i jako wotum osobiste przekazał św. Józefowi Kaliskiemu pierścień papieski. Dar trafi do Kalisza na Dzień Świętości Życia Kapłańskiego, który obchodzony będzie 5 maja.  

Uroczystość uświetniła orkiestra dęta „Gród nad Prosną” pod batutą Wojciecha Zielezińskiego.

W Sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r. W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. 25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej. W latach 1994-1996 odbyła się peregrynacja kopii obrazu Świętej Rodziny po całej diecezji. Największym wydarzeniem w historii była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który nawiedzając bazylikę wypowiedział znamienne słowa: ,,to sanktuarium ma bowiem szczególne miejsce w dziejach Kościoła i Narodu. Jest ono znane w całej Polsce i jest nawiedzane przez rzesze pielgrzymów’’. Stolica Apostolska wychodząc na przeciw oczekiwaniom wiernych 30 sierpnia 1997 r. potwierdziła, że św. Józef jest Patronem i Opiekunem miasta Kalisza. W dniach 27 września – 4 października 2009 r. odbył się w Kaliszu X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

Przy Sanktuarium św. Józefa istnieje Kaliskie Bractwo Świętego Józefa, którego opiekunem jest kustosz bazyliki ks. prał. Jacek Plota. Bractwo zostało ponownie erygowane 14 lat temu po wielu latach zawieszonej działalności spowodowanej zaborami i wybuchem kolejnych wojen. Bractwo pomaga w przeżywaniu kultu św. Józefa, ale również daje świadectwo wiary na wzór Cieśli z Nazaretu. Bracia czynią to w kręgach rodzinnych, ale i w życiu Kościoła przez udział w uroczystościach parafialnych i diecezjalnych.


Teskt za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła