TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Dagny, Sławomiry, Wiktora 23 Grudnia 2024, 16:43
Dziś 2°C
Jutro 3°C
Szukaj w serwisie

36. Festiwal Schola Cantorum zainaugurowany

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 12.02.2014

Koncerty muzyki dawnej, warsztaty, wystawa kopii dawnych instrumentów składają się na 36. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dawnej Schola Cantrum.  Do Kalisza przyjechało prawie 400 młodych muzyków wykonujących dzieła Średniowiecza Renesansu i Baroku. Festiwal zainaugurował w środę uroczysty koncert w Bazylice Świętego Józefa w Kaliszu, z udziałem 4 zespołów - laureatów ubiegłorocznej edycji.

Przez kilka dni młodzież będzie rywalizowała o złote, srebrne i brązowe Harfy Eola oraz bursztynowe statuetki. Do Kalisza przyjadą 34. zespoły muzyki dawnej z całej Polski. Rywalizować będą w sześciu kategoriach: chórów, zespołów wokalnych, instrumentalnych, wokalno- instrumentalnych, a także zespołów prezentujących muzykę w powiązaniu z innymi sztukami.  Od dwóch lat na prośbę nieco starszych amatorów dawnej muzyki wprowadzono szóstą kategorię konkursową: dla zespołów muzyki dawnej, których członkowie przekroczyli 21 lat. Zespoły oceniać będzie jury pod kierunkiem dr Agaty Sapiechy.

W środę przed południem w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej zostanie otwarta pokonkursowa wystawa „ Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną”. W tym roku na konkurs wpłynęła rekordowa liczba prac- ponad 540. Najpiękniejsze z nich będzie można obejrzeć na ekspozycji, która towarzyszy festiwalowi. Część prac trafi później na internetową aukcję. Pieniądze ze sprzedaży dzieł są przeznaczone na  stypendia dla zdolnych ale niezamożnych młodych artystów związanych ze Scholą Cantorum. W tym roku podczas  Koncertu Galowego w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego stypendia odbierze kilkoro uczniów.  W Muzeum będzie też można obejrzeć niezwykłą wystawę kopii dawnych instrumentów, którą przywiezie do Kalisza Ryszard Dominik Dembiński. Artysta sam wykonuje repliki dawnych lutni, viol, fideli czy lir korbowych. Lutnikowi za wzór służy historyczna ikonografia. Inspiracją bywa obraz czy rzeźba Amora trzymającego w dłoniach lutnię.  Na wystawie znajdą się również instrumenty,  wg. pomysłu autora ale nawiązujące do dawnych epok.

W ramach festiwalu odbędą się także warsztaty gry na lutni z udziałem  Henryka Kasperczaka z Akademii Muzycznej w Poznaniu, oraz warsztaty taneczne na temat dawnych tańców hiszpańskich, które poprowadzi znakomita choreograf Romana Agnel. Założony przez artystkę Balet Dworski „CRACOVIA DANZA” wystąpi w Kaliszu z programem „A l’Espagnol”. Będzie to wydarzenie specjalne tegorocznego Festiwalu.

„Schola Cantorum” nie zamyka się tylko do Kalisza. Tradycyjnie organizowane są koncerty w innych miastach regionu.  W piątek 14.02.2012r. odbędą się koncerty towarzyszące w Zamku Czartoryskich w Gołuchowie, Klasztorze Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie, w Galerii REFEKTARZ w Krotoszynie, sali we Wronowie w gminie Gizałki oraz  po raz pierwszy w Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

Laureatów tegorocznego Festiwalu poznamy w sobotę podczas Koncertu Galowego w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.


Tekst: na podstawie materiałów nadesłanych przez Biuro Organizacyjne Festiwalu Muzyki Dawnej  „Schola Cantorum”
Foto: Radio Rodzina Kalisz 

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła