Uroczyste odsłonięcie tablicy epitafijnej Mieszka III Starego w katedrze kaliskiej
24 listopada 2022 roku w katedrze kaliskiej pw. św. Mikołaja uroczyście odsłonięto tablicę epitafijną Mieszka III Starego.
Muzyka z przełomu XII i XIII wieku wprowadziła przybyłych gości w klimat i atmosferę czasów średniowiecza, w których panował książę Mieszko. Za oprawę muzyczną odpowiadał zespół „Rodzanice” działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu.
By uczcić pamięć Mieszka III Starego, w kaliskiej katedrze im. św. Mikołaja w Kaliszu zgromadzili się wierni diecezji kaliskiej, ważne dla miasta osobistości, a także ludzie zajmujący się zgłębianiem historii i jej odkrywaniem.
Przedstawiciel biskupa kaliskiego Damiana Bryla, ks. kan. Marcin Papuziński podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w projekt przypomnienia światu o wartości Mieszka III Starego dla historii Kalisza:
To, że tablica upamiętniająca została wmurowana akurat w katedrę kaliską nie jest przypadkowe:
Dla Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej, o wydarzeniu odsłonięcia tablicy epitafijnej Mieszka III Starego, opowiedział ks. prał. Adam Modliński, proboszcz parafii katedralnej:
Ksiądz Prałat przypomniał o modlitwie za księcia związanego z Kaliszem:
Mieszko III Stary Ufundował około 1150 roku w Kaliszu kolegiatę pod wezwaniem św. Pawła, oraz szpital w Poznaniu będący najstarszym szpitalem na ziemiach polskich. Z pierwszego wyposażenia ufundowanego przez niego klasztoru cystersów pochodzi romańska patena, również fundacji Mieszka, nazywana od aktualnego miejsca przechowywania w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, pateną kaliską. Prawdopodobnie to on zasponsorował Drzwi Gnieźnieńskie ze scenami z żywota św. Wojciecha.
Za swą siedzibę władca obrał Kalisz. Mieszko był ostatnim księciem dzielnicowym w Polsce, którego władza nad całością kraju nie podlegała dyskusji.
Tekst, audio i zdjęcia: Szymon Raczyński/ Radio Rodzina Kalisz