Uroczyste dziękczynienie za pięć lat posługi Biskupa Pomocniczego Łukasza Buzuna
W dniu swoich urodzin biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Wraz z nim za piątą rocznicę sakry biskupiej dziękował biskup pomocniczy paulin Łukasz Buzun.
W homilii o. Bogdan Waliczek wskazując na patrona dnia – św. Maksymiliana Kolbego podkreślał, że wytrwał on w miłości Chrystusa dzięki temu, że bardzo dobrze rozumiał w swoim życiu krzyż.
Zaznaczył, że biskup nosi krzyż na swoim sercu. – Jest to taki znak, który jest wielkim wołaniem do tego świata. To rozumienie krzyża jest nam ciągle potrzebne. Każdą modlitwę rozpoczynamy od znaku krzyża i tym znakiem określamy całe nasze życie, całe nasze doświadczenie codzienności – mówił kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Biechowie.
Akcentował, że krzyż to miejsce w życiu człowieka, w którym umieranie staje się zbawieniem. – Patrząc na krzyż przy ołtarzu, w naszym domu, ale także spoglądając na krzyż, który noszą nasi pasterze pytamy siebie, czym jest dla nas ta nauka krzyża. Każdy z nas musi spojrzeć dzisiaj na to miejsce w swoim życiu, gdzie umiera nasza pycha, pożądliwość, chciwość. Wiemy, że ucieczka od tych gwoździ sprawia, że umieramy duchowo – stwierdził kaznodzieja.
Życzył bp. Łukaszowi Buzunowi, aby w swoim życiu bardzo cenił sobie, że nosi krzyż. – Ten krzyż jest dla Księdza Biskupa pieczęcią na to powołanie biskupie. Ten krzyż jest zarazem znakiem wezwania, żeby iść z krzyżem, bo nie ma innej drogi jak tylko przez krzyż. Życzymy, by głoszenie chrześcijańskiego kerygmatu było dla Księdza Biskupa radością serca i radością całej posługi biskupiej, bo głoszenie Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego naprawdę ma sens. Życzę, aby Maryja była przewodniczką dla Księdza Biskupa w prowadzeniu innych do Chrystusa – powiedział paulin.
W swoim słowie biskup kaliski Edward Janiak dziękował Bogu i Matce Najświętszej za posługę biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna.
Zaznaczył też, że wiele rzeczy udało się zrobić dzięki dobrym ludziom. – Pan Bóg stawia na naszej drodze ludzi, którzy czynią dobro. Jestem wdzięczny Panu Bogu za tych ludzi – mówił duchowny.
Wyjawił, że ma wiele powodów do radości, z których wymienił funkcjonowanie Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej.
Biskup prosił o modlitwę w intencji chorych, a sam zaświadczył, że żyje dzięki wstawiennictwu św. Józefa.
Słowa wdzięczności wypowiedział także bp Łukasz Buzun.
Uroczystość uświetnił chór z klasztoru ojców paulinów w Wieruszowie.
Bp Łukasz Buzun urodził się 26 lutego 1968 r. w Korycinie. Nowicjat w Zakonie Paulinów rozpoczął 10 stycznia 1989 r. w Żarkach-Leśniowie. Od roku akademickiego 1990/91 rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów w Krakowie na Skałce. 2 sierpnia 1995 r. na Jasnej Górze złożył profesję wieczystą, a 8 czerwca 1996 r. przyjął z rąk metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka święcenia kapłańskie.
Po święceniach został skierowany do pracy duszpasterskiej i katechetycznej w paulińskim klasztorze w Wieruszowie. W 1999 r. rozpoczął studia licencjacko-doktoranckie z psychologii na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu, które ukończył licencjatem w październiku 2002 r., a następnie został skierowany na studia doktoranckie, z zakresu teologii duchowości na UKSW w Warszawie.
Posługiwał w klasztorach w Warszawie, Wieruszowie i Włodawie. Z dniem 22 sierpnia 2007 r. został przeniesiony na Jasną Górę, gdzie 23 kwietnia 2008 r. został mianowany zastępcą dyrektora Radia „Jasna Góra”, a następnie od 23 kwietnia 2011 r. trzecim podprzeorem klasztoru. 16 kwietnia 2014 r. został przeorem klasztoru na Jasnej Górze.
5 lipca 2014 r. papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej. Święcenia biskupie przyjął na Jasnej Górze 16 sierpnia 2014 r. z rąk abp. Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Współkonsekratorami byli abp Wacław Depo i bp Edward Janiak.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Tomasz Klimowicz/Radio Rodzina Kalisz