Twórcy zwiedzili Kaliski Gród Piastów na Zawodziu
Członkowie Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Kaliskiej w ramach cyklicznych spotkań zwiedzili dziś Kaliski Gród Piastów na Zawodziu. Twórcy wspólnie z bp. Łukaszem Buzunem odprawili nabożeństwo majowe przy Krzyżu Piastowskim.
Zwracając się do twórców biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun podkreślał, że artyści w szczególny sposób czują piękno, które rodzi się w życiu człowieka z przemiany.
Zgromadzeni artyści odmówili litanię do Matki Bożej przy Krzyżu Piastowskim znajdującym się w historycznym miejscu – ruinach romańskiej kolegiaty św. Pawła.
O dziejach Kaliskiego Grodu Piastów na Zawodziu położonym w dolinie rzeki Prosny opowiedział archeolog Leszek Ziąbka, kustosz Działu Archeologicznego Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. Zaznaczył, że jest to jeden z najlepiej zachowanych grodów na terenie Polski. Kaliski gród, który wybudowany został w latach 60. IX w., to jedno z najważniejszych miejsc związanych z początkami państwa polskiego. Największy rozkwit, wczesnośredniowieczny Kalisz przeżywał w czasach panowania księcia Mieszka III Starego, który ufundował tutaj romańską kolegiatę św. Pawła i założył mennicę. Prelegent wskazywał na etapy badań prowadzonych w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat na terenie rezerwatu.
Uczestnicy spotkania mieli okazję zwiedzić drewniany kościół św. Wojciecha pochodzący z XVIII w., gdzie o aktualnie prowadzonych w nim badaniach archeologicznych mówił dr Adam Kędzierski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Zaznaczył, że badacze poszukują fundamentów pierwotnego kościoła zbudowanego ok. 1200 r.
Twórcy odwiedzili także XVIII-wieczną chatę przeniesioną ze starego miasta w Kaliszu, gdzie dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz druku na replice XV-wiecznej prasy drukarskiej Jana Gutenberga. O tajnikach drukarskich opowiadał Mieczysław Machowicz z Agencji Artystycznej „Słowiańska”.
W spotkaniu wzięli udział m.in.: ks. prał. Andrzej Latoń, proboszcz parafii św. Gotarda w Kaliszu, ks. kan. Jacek Paczkowski, diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych, aktorzy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, mecenasi kultury, muzycy, plastycy, poeci, pisarze, fotografowie, pracownicy muzeów, bibliotek i ośrodków kultury.
W ramach Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Kaliskiej kilkadziesiąt osób spotyka się regularnie w Kaliszu na wykładach i prelekcjach.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Rafał Rasiak