Turniej wiedzy o Ks. Prałacie Wacławie Blizińskim
7 stycznia 2014 roku w Liskowie zorganizowane zostały uroczystości poświęcone 114 rocznicy przybycia do tej miejscowości Księdza Prałata Wacława Blizińskiego.
Były one podzielone na dwie części. W godzinach przedpołudniowych w Gminnym Ośrodku Kultury w Liskowie odbył się turniej wiedzy: Ksiądz Prałat Wacław Bliziński – Kapłan, Społecznik, Polityk. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum i szkół średnich z terenu gminy Lisków. Reprezentanci szkół odpowiadali na pytania przygotowane przez p. Stefana Ferenca, który poprowadził też całość konkursu.
W Jury Konkursu zasiadali: ks. dr Sławomir Kęszka i mgr Tadeusz Trzciński. Oni też wręczali, wraz z p. Katarzyną Włodarczyk (sekretarz Gminy Lisków), Elżbietą Aleksander (dyrektor GOK) i Stefanem Ferencem, nagrody zwycięzcom. Zostali nimi: Karolina Kraus, Natalia Marszał, Krzysztof Wawrzyniak, Marlena Sochacka, Paulina Bocianowska, Natalia Janaszkiewicz, Milena Wojtczak, Joanna Dębowa i Adam Filipiak.
Drugą część stanowiło widowisko historyczne zatytułowane: Przyszedłem Wam przychylić nieba i chleba, opowiadające o życiu i pracy Księdza Wacława Blizińskiego. Organizatorami imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury w Liskowie oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Widowisko reżyserował Andrzej Tylczyński, główną rolę – proboszcza liskowskiego odtworzył aktor sceny kaliskiej Lech Wierzbowski. Inscenizację rozpoczęła pieśń pt. Tak bardzo ukochany autorstwa s. Beatryksy w wykonaniu Kapeli i Zespołu Liskowianie.
Poza tym wystąpiła także Orkiestra Dęta z Liskowa, Kapela i Zespół Liskowianie, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP z Liskowia, Ochotnicza Straż Pożarna, zespół Promyczki, dzieci z Publicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP w Liskowie oraz dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Liskowie, a także młodzież z Gimnazjum. Ponadto zaprezentowana została wystawa Dzieje Liskowa, którą można oglądać w Hali Widowiskowo–Sportowej.
Przypominanie takich postaci i tamtego niezwykłego czasu stwarza dobrą sposobność do ukazywania nie tylko młodzieży, lecz nam wszystkim, wzorców osobowych godnych do naśladowania.
Tekst i zdjęcia: ks. dr Sławomir Kęszka