Trwa 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé we Wrocławiu
Trwa 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé we Wrocławiu. Różnorodność nie przeszkadza żyć w komunii, przeciwnie pozwala nam bezpośrednio zetknąć się z wolą Boga – mówił brat Alois, przeor wspólnoty Taizé w rozważaniach adresowanych do kilkunastu tysięcy uczestników na rozpoczęcie odbywającego się we Wrocławiu 42. Europejskiego Spotkania Młodych (ESM).
Ponad 20 tysięcy młodzieży z 70 krajów wybrało koniec roku, by w ciszy i skupieniu modlić się o pokój i jedność chrześcijan. Miejscem spotkań jest Hala Stulecia, a towarszyszące wydarzeniu warsztaty odbywają się w różnych punktach Wrocławia.
Tegoroczne Spotkanie przebiega pod hasłem „Zawsze w drodze, nigdy niewykorzenieni”.
Spotkanie młodych zakończy się 1 stycznia 2020 r.
Wspólnota z Taizé powstała w 1940 r. z inicjatywy szwajcarskiego ewangelika reformowanego Rogera Schutza. Założył on klasztor, chcąc w ten sposób zgromadzić podobnie jak on myślących protestantów różnych wyznań, którzy działaliby na rzecz jedności Kościoła. Z czasem do Taizé zaczęli przybywać również katolicy, a także prawosławni. Dzisiaj wspólnota ma charakter prawdziwie ekumeniczny. Na jej czele stoi od sierpnia 2005, po tragicznej śmierci założyciela, brat Alois.
Od 1978 bracia z Taizé organizują co roku na przełomie mijającego i nadchodzącego roku w różnych miastach Europy spotkania młodych ludzi z całego kontynentu w ramach tzw. Pielgrzymki Nadziei przez Ziemię. Czterokrotnie Europejskie Spotkania Młodych odbywały się w Polsce: dwa razy we Wrocławiu (1989/90 i 1995/96, raz w Warszawie (1999/2000) i raz w Poznaniu (2009).
Dziś, w trzecim dniu trwania Europejskiego Spotkania Młodych, z naszym radiowym mikrofonem i aparatem dotarliśmy do parafii pw. św. Antoniego na wrocławskich karłowicach, gdzie zostaliśmy bardzo mile przyjęci przez o. Oskara Maciaczyka OFM i mogliśmy spotkać się z pielgrzymami goszczącymi we franciszkańskiej parafii.
Następnie udaliśmy się do centrum miasta na wspólną modliwę - trafiliśmy do parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety, gdzie spotkaliśmy ludzi młodych z naszej diecezji wraz z ich duszpasterzami.
Ostatnim punktem naszego programu było spotkanie z abp Grzegorzem Rysiem na Hali Stulecia, gdzie wysłuchaliśmy konferencji tematycznej: Czy Kościół jest powszechny?
Prezentujemy Państwu nasze zdjęcia, natomiast niebawem na naszej antenie wymitujemy nagrane reportaże.
Zdjęcia: ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz