Sympozjum Polskiego Towarzystwa Mariologicznego
W dniach od 9. do 11 września niewielki Wieleń Zaobrzański gościł uczestników Sympozjum Polskiego Towarzystwa Mariologicznego i Kustoszów Sanktuariów Polskich z całego kraju. W Wieleniu Zaobrzańskim czczona jest Matka Boża Ucieczka Grzeszników. Przed 10.laty odbyła się tu koronacja papieska.
Tegoroczne Sympozjum nawiązywało swoim hasłem do czekających nas w przyszłym roku obchodów 1050 – lecia Chrztu Polski. Przyświecało mu bowiem hasło: „Razem z Maryja dziękujemy za dar Chrztu Świętego”. W czasie Sympozjum zostały zorganizowane cztery sesje.
Pierwsza pod hasłem „U korzeni polskiego chrześcijaństwa i polskiej maryjności”. Drugiej sesji przyświecała myśl przewodnia zawarta w słowach: „Rola Maryi w historii chrześcijańskiej Polski”. Trzecie sesja została zatytułowana „Owoce Millenium Chrztu Polski”, ostatnia czwarta „ W maryjnej szkole uczniów Chrystusa”. Ważnym punktem programu Sympozjum PTM było spotkanie Kustoszów Sanktuariów Polskich z Ks. Bp. Henrykiem Ciereszko. Stanowiło okazję do wymiany doświadczeń, dzielenia się swoimi troskami związanymi z posługą w sanktuariach. Ta część spotkania pokazała, że wiele problemów, z którymi na co dzień borykają się kustosze, są wspólne niezależnie od tego czy mają one wielowiekową tradycję, czy powstały niedawno.
Czwarta sesja była szczególnie ważna dla Kustoszów Sanktuariów, gdyż to właśnie funkcjom i zadaniom sanktuariów poświecone były wygłoszone na niej referaty.
Każdego dnia w Wieleńskim Sanktuarium była sprawowana Eucharystii. W pierwszym dniu przewodniczył jej Biskup Pomocniczy Archidiecezji Poznańskiej Grzegorz Balcerek, w kolejnych Ks. Bp Henryk Ciereszko Przewodniczący Episkopatu Polski ds. Sanktuariów.
Uczestnicy sympozjum mieli okazję do zapoznania się z historią Wieleńskiego Sanktuarium. Udali się także do Obry, gdzie nawiedzili kościoła Jakuba Większego i Wyższe Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów . I może jeszcze jedna ciekawostka w Obrze spoczywa o. Karol Antoniewicz, twórca znanych i do dziś śpiewanych w naszych kościołach takich pieśni jak: „ W krzyżu cierpienie”, „Chwalcie łąki umajone”, „ O Maryjo przyjm w ofierze”, „ Zawitał do nas majowy poranek”, „ Nie opuszczaj nas” czy „ Panie w ofierze dziś Tobie składam”.
W Sympozjum już po raz piąty uczestniczył piszący te słowa, kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak.
Kolejne Sympozjum za rok, w Częstochowie…
Za zdjęcia i tekst dziękujemy Ks. Kanonikowi Krzysztofowi Ordziniakowi