TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jakuba, Stefana, Romy 28 Listopada 2024, 09:29
Dziś 6°C
Jutro 5°C
Szukaj w serwisie

O powołaniu człowieka w nauce Ojców Kościoła

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 25.10.2014

Teolodzy z Polski wzięli udział w sympozjum naukowym nt. interpretacji powołania człowieka w nauce Ojców Kościoła, które odbyło się w Centrum Józefologicznym w Kaliszu.

Sympozjum otworzył ks. prof. zw. dr hab. Bogdan Częsz, kierownik Zakładu Teologii Patrystycznej UAM w Poznaniu, który zaprosił zebranych do wysłuchania pięciu wykładów. Pierwszą sesję poprowadził ks. prof. UAM dr hab. Paweł Wygralak.

W pierwszym wykładzie ks. prof. UAM dr hab. Antoni Swoboda mówił nt. wiary w życiu mężczyzny i małżonka na podstawie pism św. Augustyna. Wskazał na negatywne aspekty podejścia mężczyzny i małżonka do wiary. Skupił się także na nauczaniu dotyczącym znaczenia wiary w życiu mężczyzny i małżonka. W ostatnim punkcie ukazywał mężczyznę jako świadka wiary. Kolejny wykład dotyczył misji prorockiej kapłana w alegorycznej interpretacji powołania Samuela. Ten temat rozwinął ks. prof. UKSW dr hab. Leon Nieścior.

Pierwszą sesję podsumował bp Edward Janiak. - U Ojców Kościoła znajdujemy głębię i motywacje, ale wydobywając te myśli patrzymy przez pryzmat współczesności i wiele jest takich elementów, które mogą niepokoić, ale też wprowadzą jakiegoś duchowego rozwoju. Patrystyka daje nam bogactwo i umocnienie w wierze – powiedział biskup kaliski.

Drugą sesję poprowadził ks. prof. UAM dr hab. Bogdan Czyżewski. Wykład nt. powołania mniszego według starożytnych źródeł monastycznych wygłosił o. prof. UMK dr hab. Celestyn Paczkowski. Prelegent podkreślał, że mnisi umierali dla świata, a żyli dla Boga. Podawał przykłady takich mnichów w starożytności. Dodał, że bardzo ważna była modlitwa będąca aktem słuchania prowadzącym do konkretnego działania. Z kolei s. dr Weronika Sowulewska, przeoryszka Klasztoru Mniszek Kamedułek w Złoczewie wskazywała, że życie w dziewictwie jest realizacją ideału doskonałości chrześcijańskiej. Podawała przykłady pierwszych norm prawnych dotyczących życia konsekrowanego, a na koniec mówiła, jak ważne jest świadectwo życia dziewiczego we współczesnych czasach. Na powołaniu do przeżywania wdowieństwa na podstawie listów św. Augustyna do Juliany i Proby skupiła się s. dr Marta Ziółkowska z KUL. Omówiła dekalog powierzony przez św. Augustyna wdowom składający się z 11 punktów, a były to: lektura biblii, modlitwa, śpiew psalmów, dobre myśli, zaangażowanie w rzeczach pobożnych, oczekiwanie życia przyszłego, uwznioślenie serca, dziękczynienie, właściwe używanie rzeczy, posty i czuwania, dobra reputacja.       

W swoim przemówieniu bp senior Stanisław Napierała stwierdził, że w wypowiedziach prelegentów można było wyraźnie zauważyć wspólny mianownik, którym było chrześcijaństwo. – Wszyscy z zaciekawieniem spoglądają na osoby konsekrowane, czyli na tych chrześcijan, którzy poświęcili swoje życie całkowicie dla Boga. Często sięgamy do wielkich świętych, mistyków. W tej gorliwości i zapale jest nieraz pragnienie, żeby będąc świeckim czy księdzem postępować jak konkretny święty i to nam się najczęściej nie udaje, bo dwóch takich świętych się nie powtarza, jednak inspirację zawsze można znaleźć w życiu tych prawdziwych chrześcijan – mówił pierwszy biskup kaliski.
 
Obrady podsumował ks. prof. dr hab. Bogdan Częsz, który podkreślał, że współczesne czasy bardziej potrzebują świadków niż nauczycieli, a jednocześnie potrzebują proroków. Wskazał, że wiele osób twierdzi, z czym można się zgodzić, że Jan Paweł II był prorokiem naszych czasów.

Organizatorem sympozjum był Zakład Teologii Patrystycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nad całością czuwał ks. dr hab. Michał Kieling.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła