Symboliczne otwarcie Drzwi Jubileuszowych w Katedrze
W kościołach diecezji kaliskiej Bóg Ojciec o czułym sercu czeka u progu Drzwi Świętych, by sobą ogarnąć cierpiących fizycznie i duchowo, dotknąć ich, ukoić ludzkie niepokoje i lęki oraz przygotować wszystkich do budowania dzieł miłości - mówił bp Edward Janiak podczas uroczystej inauguracji Roku Miłosierdzia w diecezji kaliskiej. Uroczystość rozpoczęła się w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego (u ojców jezuitów), skąd po nabożeństwie i odczytaniu bulli papieskiej „Misericordiae Vultus” biskup kaliski, kapłani i wierni przeszli w procesji do katedry św. Mikołaja w Kaliszu, gdzie ordynariusz diecezji kaliskiej dokonał otwarcia Drzwi.
Uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem bp. Edwarda Janiaka w kaliskiej katedrze celebrowali kapłani z Kapituł Kolegiackiej i Katedralnej.
W homilii biskup kaliski nawiązując do czytań z III Niedzieli Adwentu wskazał na bliskość przyjścia Zbawiciela. – Bóg wychodzi naprzeciw naszym staraniom. Stańmy zatem w ufności i nadziei przed Miłością Miłosierną i przemieniajmy nasze serca – powiedział kaznodzieja.
Podkreślił, że przez ogłoszenie Roku Łaski papież Franciszek pragnie, by świat na nowo odkrył, że Bóg jest Ojcem, że istnieje miłosierdzie, a także, że nauczanie Ośmiu Błogosławieństw jest nauczaniem otwartym i dynamicznym, a nie zamkniętym i hermetycznym nakazem praw, które ograniczają i nie rozwijają człowieka.
Zaznaczył, że rozpoczęcie diecezjalnego Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia wyznaczyło statio w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego. – W kościele tym od 1993 r. znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego przedstawiający Chrystusa stojącego w drzwiach Wieczernika, przypominającego nam paschalne orędzie Chrystusa umęczonego i Zmartwychwstałego. Chrystusa przynoszącego pokój, odpuszczenie grzechów i wszelkie łaski. Widoczne na nim dwa promienie symbolizują sakramenty święte. Nasza modlitwa przed tym obrazem była wielkim pokornym wołaniem „Jezu Ufam Tobie”. Była naszą ufną odpowiedzią na uprzedzającą miłosierną miłość Boga. Jak bardzo człowiek w pełni ufający woli Bożej potrafi realizować przykazanie miłości wobec Boga i bliźniego, świadczyć może życie księży, którzy pracowali w tym kościele – mówił celebrans wskazując na: ks. kan. Konstantego Księskiego, o. Józefa Urbsza, o. Stefana Dzierżka.
Dodał, że znakiem obchodów Jubileuszu Miłosierdzia była procesja ulicami miasta do katedry z zapalonymi świecami. – Te zapalone świece przypominały o sakramencie chrztu św., którym każdy ochrzczony obmyty zostaje z grzechów oraz przygotowany do miłości Boga i bliźniego. Paląca się świeca w obrzędzie chrztu św. to znak Bożej Łaski i znak udziału w Chrystusowym Zmartwychwstaniu, a dla nas dzisiaj była ona także szczególnym znakiem obecności Chrystusa, znakiem radości, nadziei i modlitwy. Nadziei, jaką daje przekroczenie w naszych świątyniach progu Świętych Drzwi Miłosierdzia oraz wiary, że przez symbol fizycznego wejścia przez tę bramę jest nam dana możliwość wejścia duchowego do pogłębionego życia Bożego – stwierdził ordynariusz diecezji kaliskiej.
Zachęcał wiernych, aby w Roku Miłosierdzia otwarli się na przyjęcie łaski przebaczenia grzechów. – Bóg jest Ojcem, który przebacza i dlatego nie możemy w sobie podtrzymywać poczucia winy zamykającej nas w rozpaczliwym osamotnieniu. Także w kościołach diecezji kaliskiej Bóg Ojciec o czułym sercu czeka u progu Drzwi Świętych, by sobą ogarnąć cierpiących fizycznie i duchowo, dotknąć ich, ukoić ludzkie niepokoje i lęki oraz przygotować wszystkich do budowania dzieł miłości. Miłość jest bowiem początkiem i końcem dróg Pana Boga – powiedział bp Janiak.
Wskazał, że jubileuszowe świece, które zapłonęły w rozpoczynającym się Roku Miłosierdzia we wszystkich polskich katedrach przed uroczystością Chrystusa Króla są symbolem wiary narodu i jednym z elementów jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. – Dziękujemy Bogu Wszechmogącemu za wszystkie świadectwa świętego życia naszych braci i sióstr, którzy potrafili rozpalać i podtrzymywać ogień Chrystusowy na progu tworzącej się naszej państwowości, a także w ciągu dalszych dziejów naszej ojczyzny. Oni są źródłem, z którego wytryska nasza tożsamość. Podczas trwania tego jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski wpisanego w Rok Miłosierdzia zwrócona zostanie uwaga nie tylko na aspekty historyczne przyjęcia wiary chrześcijańskiej przez dawnych mieszkańców ziem polskich, ale będziemy również uświadamiać sobie wielkie znaczenie chrztu św. i otrzymanych podczas niego łask w naszym życiu. Chrzest św. jest biletem do nieba – podkreślał hierarcha.
Przypomniał, że w obchody Roku Miłosierdzia wpisane są Światowe Dni Młodzieży, które w lipcu 2016 r. odbędą się w Krakowie z udziałem papieża Franciszka. – Przygotowanie do tych dni i samo spotkanie krakowskie to świadectwo głębokiej wrażliwości wielu młodych ludzi na sprawy wiary. Wychowanie musi polegać na zwracanie uwagi na to co dobre w człowieku i dlatego ważne jest wspieranie ich w otwartości na doświadczenie Boga, by nauczyli się rozpoznawać Jego obecność w życiu i odkrywali drogę, jaką chce poprowadzić ich Stwórca. Potrzebna jest nasza modlitwa, by młodzi nabywali umiejętności kształtowania w sobie dojrzałej osobowości, która dopomoże im w tworzeniu samych siebie i w ich trwaniu w miłości ku Bogu żywemu i prawdziwemu – przekonywał biskup kaliski.
Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa wikariusz generalny ks. prał. Andrzej Latoń odczytał kościoły jubileuszowe ustanowione przez bp. Edwarda Janiaka w diecezji kaliskiej.
Jubileuszowe kościoły w diecezji kaliskiej to: katedra św. Mikołaja w Kaliszu, konkatedra św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim, Bazylika św. Józefa w Kaliszu, Diecezjalne Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu, Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu (o.o. jezuici), Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim oraz wszystkie kościoły parafialne pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego i Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także sanktuaria Maryjne z wizerunkiem koronowanym.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI