Świętość nigdy się nie starzeje – odpust w Donaborowie
- Świętość nigdy się nie starzeje. Świętych mamy wśród nas. Są święte matki i ojcowie poświęcający się dla chorych dzieci i dla innych - mówił bp Edward Janiak w parafii pw. św. Marcina w Donaborowie.
Biskup kaliski odprawił sumę odpustową ku czci św. Rocha, poświęcił figurę Matki Bożej Fatimskiej i nowe probostwo.
Witając biskupa kaliskiego, ks. Tomasz Szymczak podkreślał, że suma odpustowa jest odprawiana na zakończenie żniw. – W to świętowanie w roku setnych objawień fatimskich wpisuje się w naszej parafii fakt sprowadzenia z Fatimy figury Matki Bożej. Chcemy zawierzyć Matce Bożej Fatimskiej naszą wspólnotę parafialną, chorych, a także ludzi zagubionych i oddalonych od Boga – mówił proboszcz.
W homilii biskup kaliski podziękował wiernym za dbanie o świątynię i podjęcie budowy domu parafialnego. - Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w to dzieło w sposób czynny przez modlitwę i składanie dobrowolnych ofiar. To jest świadectwo zewnętrzne waszej wiary – powiedział celebrans. – Odwołując się do setnej rocznicy objawień Maryi w Fatimie przekonywał, że Matka Boża zachęca do pokuty i modlitwy na różańcu świętym. - Tylko w ten sposób możemy uchronić wiarę nie tylko w rodzinie i narodzie, ale na całym świecie, dlatego tej tradycyjności maryjnej nie wstydźmy się – zaznaczył kaznodzieja. – Wskazując na patrona św. Rocha żyjącego w XV w. stwierdził, że świętość nigdy nie starzeje się. – To wspaniały święty, który nie bacząc na swoje zdrowie, nie bacząc, że nic nie miał szedł w świat, żeby innym pomagać. Było to w XV w, ale pamiętajmy, że świętość nigdy się nie starzeje. Świętość jest zawsze świeża. Święci są wzorem do naśladowania. Z pewnością świętych mamy wśród nas. Są święte matki i ojcowie poświęcający się dla chorych dzieci, święci ludzie poświęcający się dla bliźnich. Mamy takie przykłady ludzi w otaczającym nas świecie – wskazał hierarcha.
Uroczystość zakończyła procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: ks. Tomasz Szymczak, proboszcz parafii pw. św. Marcina w Donaborowie i kapłani z dekanatu kępińskiego z dziekanem ks. kan. Jerzym Palpuchowskim.
Kościół w Donaborowie został ufundowany w 1405 r. przez króla Władysława Jagiełłę, a parafię erygował biskup wrocławski Wacław z Legnicy. Wśród wielu zabytków parafia posiada kielich z 1648 r. ofiarowany przez ówczesnego proboszcza ks. Jerzego Skopka, który był zarazem kanonikiem i kustoszem przy kościele pw. Świętego Krzyża w Opolu. Z powodu trwającej wojny trzydziestoletniej, niszczącej nie tylko kraje niemieckie, ale i Śląsk, osiadł w Donaborowie, a wracając w 1648 r. do Opola z wdzięczności kielich ten pozostawił na pamiątkę. W ostatnim czasie kielich został odnowiony.
Przez 29 lat proboszczem w Donaborowie był ks. Antoni Chlebowski, który zmarł 17 sierpnia 2014 r. Od 1 lipca 2013 r. proboszczem jest ks. Tomasz Szymczak.
Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI