TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jakuba, Stefana, Romy 28 Listopada 2024, 18:52
Dziś 4°C
Jutro 6°C
Szukaj w serwisie

Św. Michał Archanioł z Gargano nawiedził Kaliską Katedrę

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 07.03.2015

W Katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu rozpoczęła się w sobotę wieczorem peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Gargano. Uroczystościom przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak. Nawiedzenie figury połączono z rekolekcjami, które potrwają do wtorku.

Figurę św. Michała Archanioła z Gargano powitano na ul. Kanonickiej, skąd w procesji została uroczyście wniesiona do świątyni, gdzie koronę na głowę świętego nałożył bp Edward Janiak. 

- Wodzu Wojska Anielskiego witaj w Kaliszu, w prastarym grodzie nad Prosną. Św. Michale przychodzisz do nas pełen mocy i łaski. Wskazujesz na Boga jako źródło wszelkiego dobra, miłości, prawdy i piękna. Niech wszyscy, którzy w świętym czasie nawiedzenia będą modlić się przy tej figurze – znaku Twojej obecności pośród nas, doświadczą bliskości Boga, który bezgranicznie nas kocha i przez swojego posłańca strzeże nas od zła. Czekamy na uzdrowienie i uwolnienie nas od naszych słabości, zniewoleń i nałogów. Umocnij wiarę wątpiących, pociesz strapionych, a w serca rozpaczających na nowo wlej nadzieję. Wiele osób pragnie przyjąć szkaplerz jako ochronę przed pokusami i działaniem złego ducha. Św. Michale Archaniele wyciągnij swój święty miecz i pomagaj nam wszystkim odnosić zwycięstwo nad złem, abyśmy nigdy nie zeszli z drogi wiary, którą Chrystus naznaczył ofiarą Krzyża i chwalebnym Zmartwychwstaniem - mówił ks. prał. Adam Modliński. Św. Michała witali także przedstawiciele rodzin.

W homilii biskup kaliski wskazał, że św. Michał zachęca do walki osobistej, którą każdy człowiek musi toczyć na bitewnym polu własnego serca. - Któż nie odczuwa w sobie tego miażdżącego rozdźwięku, tego ducha buntu przeciw Bogu, tej woli wiecznie krnąbrnej, tego wzbierającego się wciąż ognia żądzy, tego wszystkiego, co tak bardzo po ludzku nazwał św. Paweł „widzę inne prawo w moim ciele sprzeczne z prawem umysłu”. Można to wszystko za psychologami nazywać jak się chce, ale ostatecznie jest to duch z ducha zła. Jakże nieraz słaby jest wobec niego św. Michał w naszych sercach. Tak dzieje się nieraz z człowiekiem przez lata, aż w końcu Miłosierdzie Boże wyrywa nas z bliskiej katastrofy i doprowadza do zwycięstwa – stwierdził celebrans.

Zauważył, że ludzie często nie wierzą w istnienie diabła. - Trzeba wreszcie odczytać toczące się w nas zmagania jako walkę duchów. Nie bierzemy często poważnie pokonanego przez św. Michała Lucyfera. Ludzie czasem lubią bawić się diabłem, stał się on zabawnym rekwizytem legend i historyjek. Praktycznie nie wierzy się w istnienie diabła, a co dopiero w jego moc – podkreślał kaznodzieja.

Przekonywał, że każdy człowiek potrzebuje nawrócenia. - Bóg nas nie zostawił, ale dał nam do pomocy św. Michała Archanioła – powiedział bp Janiak.

Podkreślał, że nie wolno człowiekowi wyśmiewać się z religijności innych, bo każdy człowiek jest świątynią Boga. - Każdemu człowiekowi należy się szacunek ze względu na jego godność. W dzisiejszym świecie zło organizuje się na różne sposoby, osłabia wolę człowieka, niszczy jego uczucia, rozum, a czasem nawet ciało. Człowiek jest przewrotny w swej naturze, odwraca się od Boga, ale natura człowieka mimo że jest grzeszna wyczuwa, że są pewne granice – mówił hierarcha.

Prosił św. Michała o wstawiennictwo i ochronę przed złym duchem. - Nie należy inwestować w bożki tego świata, one cię zniszczą, zainwestuj w swoje piękno, ono wyniesie cię do rangi świętego. Niech św. Michał uchroni nas od wszystkich błędnych pragnień, myśli, zabobonów, wróżbitów, przepowiedni przyszłości, bo tylko Bóg jest Panem życia i śmierci – zaznaczył ordynariusz diecezji kaliskiej.

Wraz z biskupem kaliskim modlili się: ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, ks. prał. senior Andrzej Gaweł, emerytowany proboszcz katedry, księża wikariusze, ks. kan. Jan Grzeszczak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, alumni, siostry zakonne i wierni. Uroczystość uświetnił chór katedralny „Canticum” pod kierunkiem dr. Krzysztofa Niegowskiego.

Po Mszy św. odbyło się czuwanie modlitewne młodzieży całego miasta.

W niedzielę podczas każdej Mszy św. będzie możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła, a wieczorem zostanie wyświetlony film pt. „Między wiarą a kulturą” o sanktuarium św. Michała Archanioła i objawieniach w Gargano. W poniedziałek rano zostanie odprawiona Msza św. dla chorych, starszych i samotnych, a wieczorem będzie Eucharystia z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów. Peregrynację zakończy we wtorek wieczorem Msza św. pod przewodnictwem bp. Łukasza Buzuna, po której odbędzie się procesja z figurą na Rynek, gdzie zostanie odmówiony akt zawierzenia miasta Kalisza opiece św. Michała Archanioła. 

Figura św. Michała Archanioła wykonana została w 1507 r. przez rzeźbiarza Andreo Contucciego zwanego Sansovino. Przedstawia ona księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan. Pomysłodawcą stworzenia figury był kard. Antonio z Monte San Savino. Sanktuarium św. Michała Archanioła powstało na Górze Gargano na pamiątkę objawień archanielskich, jakie miały tam miejsce w końcu V w. Jest to jedyna świątynia na świecie nie poświęcona ludzką ręką. Do dziś przybywają tam rokrocznie miliony pielgrzymów, aby wypraszać łaski.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła