Suma odpustowa w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu
Miejmy dzisiaj odwagę głosić prawdę o Bożym Miłosierdziu. Miejmy odwagę dzielić się z innymi radością, którą przeżywamy, gdy jesteśmy blisko Jezusa. Dzisiaj potrzeba odwagi, bo można być wyśmianym, odrzuconym, wykluczonym, dlatego modlimy się o Bożego ducha, żeby nas przenikał, żeby dawał nam odwagę i siłę do głoszenia prawdy o Bożym Miłosierdziu – mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas sumy odpustowej w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu.
Witając biskupa, kapłanów i licznie zgromadzonych wiernych ks. prał. Paweł Kostrzewa podkreślił, że codziennie ludzie coraz liczniej gromadzą się w Godzinie Miłosierdzia, by odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego i uczestniczyć we Mszy św.:
Proboszcz dodał, że z inicjatywy biskupa kaliskiego Damiana Bryla od września 2023 r. w dolnym kościele jest Kaplica Wieczystej Adoracji, gdzie wierni z Kalisza i okolic adorują Najświętszy Sakrament przez 24 godziny na dobę.
W homilii celebrans wskazywał, że świętowanie niezwykłej tajemnicy Bożego Miłosierdzia dokonuje się na czterech płaszczyznach, a pierwszą z nich jest głoszenie prawdy o Bożym miłosierdziu:
Zaznaczył, że drugim krokiem jest medytowanie tej prawdy, rozważanie, żeby ją lepiej poznać, żeby ona mocniej i głębiej nas dotknęła.
Jako trzeci obszar wymienił doświadczanie prawdy o tym, że Jezus jest miłosierny. - Jako uczniowie Jezusa nie tylko chcemy o Panu Jezusie coś więcej wiedzieć, ale ta wiedza ma pomóc nam, by mogło dokonać się piękne spotkanie, bo przecież istotą naszej wiary jest relacja, a nie tylko wiedza:
Wskazał, że doświadczenie Bożego Miłosierdzia jest zaproszeniem do tego, żeby inni mogli doświadczyć od nas dobroci i miłosierdzia samego Boga.
Odwołując się do Ewangelii z dnia podkreślił, że Jezus przychodzi do nas tak jak do apostołów z pokojem.
- Siostry i bracia dzisiaj w to święto Bożego Miłosierdzia chcę z wami modlić się o łaskę pokoju, żeby pokój Jezusa dotknął nas i zagościł w naszych sercach. Chcę życzyć wam pokoju, ale też chcę modlić się, żeby ta obietnica Jezusa stała się rzeczywistością – zaznaczył pasterz Kościoła kaliskiego.
Zachęcał wiernych, aby innym mówili o miłosiernym Jezusie. - Chciałbym razem z wami modlić się, żeby było w nas pragnienie dzielenia się tym, co przeżywamy, gdy jesteśmy blisko Jezusa, żebyśmy chcieli o tym innym powiedzieć, dać świadectwo, żebyśmy mieli odwagę, nie bali się mówić o Jezusie.
Dzisiaj widzimy, że w wielu miejscach potrzeba odwagi, bo można być wyśmianym, odrzuconym, wykluczonym, dlatego modlimy się o Bożego ducha, żeby nas przenikał, żeby dawał nam odwagę i siłę, bo radość dzielona jest podwójną radością – mówił bp Bryl.
Sumę odpustową zakończyło odmówienie Litanii do Miłosierdzia Bożego, procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszego Sakramentu.
Podczas Mszy św. śpiewała schola dziecięca „Iskierki Miłosierdzia Bożego”.
Świętowanie odpustu rozpoczęła „Noc Miłosierdzia”, podczas której konferencję wygłosił ks. Przemysław Kaczkowski, rzecznik prasowy i notariusz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.
Na odpust pieszo przyszli członkowie Bractwa św. Józefa i parafianie parafii Narodzenia NMP w Kaliszu z proboszczem ks. kan. Robertem Lewandowskim.
Parafia Miłosierdzia Bożego w Kaliszu została erygowana we wrześniu 1952 r. jako jedna z pierwszych w Polsce przez ówczesnego biskupa włocławskiego Franciszka Korszyńskiego. Zanim wybudowano świątynię wierni gromadzili się w kaplicy zakonnej Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanego Poczęcia Maryi. W 1957 r. wydano zezwolenie na budowę kościoła, ale wkrótce zostało ono przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu wycofane. Dopiero 17 lat później udało się pozyskać kolejną zgodę. W 1977 r. bp Jan Zaręba z Włocławka wmurował kamień węgielny poświęcony przez papieża Pawła VI.
Dziś Sanktuarium Miłosierdzia Bożego stoi w pełnej krasie. Ścianę główną zdobi mozaika przedstawiająca Pana Jezusa wzorowana na obrazie z objawień św. Faustyny. W dolnym kościele znajduje się Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, gdzie od września 2023 r. adoracja trwa 24 godziny na dobę. W to dzieło zaangażowanych jest prawie 300 osób. W prezbiterium jest ciekawa płaskorzeźba ukazująca poczet polskich świętych. Poczet zamyka sylwetka św. Jana Pawła II i bp. Jana Zaręby.
26 września 1993 r. pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała konsekrował świątynię i ustanowił ją Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W latach 1982-2009 proboszczem parafii był ks. inf. Bogumił Jóźwiak, a po nim ks. Bogumił Kempa i ks. kan. Witold Szala. Od 1 lipca 2015 r. kustoszem sanktuarium jest ks. prał. Paweł Kostrzewa.
Tekst za: KAI
Audio i zdjęcia: Adam Szymański/Radio Rodzina Kalisz