TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Adeli, Felicyty, Klemensa 23 Listopada 2024, 10:52
Dziś 1°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

Spotkanie promocyjne katalogu kolekcji tekstyliów z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 17:19 25.09.2024

27 września 2024 r. o godz. 17.00 w Sali Rycerskiej Starostwa Powiatowego w Kaliszu odbędzie się promocja katalogu „Ornaty papieskie na tle zabytkowych tekstyliów XVI-XX w. ze zbiorów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku”.

Spotkanie odbędzie się na ekspozycji o tym samym tytule co katalog, w otoczeniu zabytkowych szat liturgicznych i wspominanych ornatów papieskich z muzealnej kolekcji. Zapoznając się z nowym wydawnictwem muzealnym, uczestnicy będą mieli okazję poznać kulisy pozyskiwania kolejnych tekstylnych obiektów liturgicznych, w tym szat papieskich, do kolekcji. Dowiedzą się również ciekawostek na temat historii kościołów i wyposażenia dawnych zakrystii w Opatówku i Giżycach, z których pochodzą opracowane w katalogu zabytki oraz zachowanych na ten temat archiwaliach. Nie zabraknie także wiedzy nt. historii samych tekstyliów: tkanin, haftów czy pasmanterii i firm, które zajmowały się produkcją „aparatów kościelnych”.

W katalogu zaprezentowano 93 obiekty, stanowiące cenną dla tożsamości i dziedzictwa regionu, kolekcję. Ornaty, kapy, stuły, manipularze, palki i inne paramenty liturgiczne, zostały uszyte z tkanin wyprodukowanych w Polsce i Europie od początku XVI w. do końca XX w. Zdobią je pasmanterie oraz hafty wykonywane od XVIII do 2.połowy XX w.  Część katalogową poprzedza wprowadzenie autorki: dr Ewy Kłysz – kustosz dyplomowanej z Muzeum Historii Przemysłu i opiekunki kolekcji oraz słowo wstępne dr Ewy Andrzejewskiej – wybitnej znawczyni zabytkowych tekstyliów.

Wydawnictwo adresowane jest do muzealników, badaczy zabytkowych tekstyliów, kolekcjonerów i konserwatorów tekstyliów, studentów, historyków sztuki, historyków - między innymi regionalistów oraz wszystkich zainteresowanych prezentowanym tematem.

Publikacja będzie dostępna bezpłatnie. Także w wersji elektronicznej na stronie muzeum.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Pozostałymi mecenasami są: Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej, Stowarzyszenie „LGD7 Kraina Nocy i Dni”, Powiat Kaliski oraz Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej.

Patronat medialny: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Radio Centrum Kalisz, Calisia.pl, Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Zapraszamy serdecznie!

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła