TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Jakuba, Stefana, Romy 28 Listopada 2024, 03:54
Dziś 6°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

Spotkanie noworoczne Twórców w Seminarium

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 22.01.2016

Modlitwa twórcy jest modlitwą, która rodzi w innych szczególne poczucie piękna i wielkości Boga, ale jest także bardzo ważnym czynnikiem w przeżywaniu i realizacji swojego powołania jako twórcy - mówił do artystów bp senior Teofil Wilski podczas dorocznego spotkania Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Kaliskiej.

Spotkanie poprzedziła modlitwa w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu oraz koncert w wykonaniu zespołu młodzieżowego „Agnus Dei” pod kierunkiem Agnieszki Jesion.

Przybyłych artystów powitał ks. kan. dr Jacek Paczkowski, diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych. W spotkaniu uczestniczył pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała, który powołał Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Kaliskiej, a opiekunem ustanowił ks. bp. Teofila Wilskiego. W ramach tego duszpasterstwa kilkadziesiąt osób spotyka się regularnie w Kaliszu na wykładach i prelekcjach.

W noworocznym spotkaniu wzięli udział m.in.: aktorzy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, mecenasi kultury, muzycy, plastycy, poeci, pisarze, fotografowie, pracownicy muzeów, bibliotek i ośrodków kultury. 

W swoim przemówieniu bp senior Teofil Wilski wskazywał na modlitwę, która ma ogromne znaczenie w życiu człowieka. - Jan Paweł II często chodził z różańcem. Podczas jednej ze swoich pielgrzymek w Wadowicach mówił, że najważniejszym orędziem z jakim idzie do ludzi to wezwanie do modlitwy. Benedykt XVI podkreślał, że modlitwa to nie jest dodatek do życia, ale jest to istotny wymiar prawdziwego życia człowieka – zaznaczył wieloletni opiekun Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Kaliskiej.

Podkreślał, że istnieją różne próby określenia modlitwy. - Najczęściej mówimy o wzniesieniu umysłu i serca do Boga. Określamy modlitwę jako rozmowę z Bogiem, dialog z Bogiem, odpowiedź nas stworzeń na miłość Bożą. Modlitwa ma różne formy, ale zawsze dotyczy głębi człowieczeństwa. Święci często mówili, że modlitwa jest oddechem wiary – powiedział bp senior.

Ubolewał, że czasami w obecnej kulturze brakuje odniesień do Boga. - Gdzie nie ma Boga nie ma ostatecznej podstawy nadziei. Brak ufności w relacjach międzyludzkich, kryzys wartości, pustka, agresja, rozpacz to zwykle wynika z braku odniesień do Boga. Kultura jest sobą, kiedy kieruje człowieka ku wartościom, gdy ma w sobie coś co wznosi ducha człowieka. Kultura idąc po śladach dobra, piękna, prawdy kieruje ku najwyżej prawdzie i najwyższemu dobru, do odkrywania Najwyższego – mówił hierarcha.

Stwierdził, że na drogach kultury wielu ludzi odkrywa Boga i zbliża się do Niego. - Kultura prowadzi do Boga i uczy nas nazywać to, co jest ponad tym światem. Twórcy często bardzo głęboko przeżywają swoją wiarę i wyrażają ją w różnych formach sztuki, to jest często ich modlitwa – zauważył bp Wilski.

Zaznaczył, że człowiek na modlitwie czerpie inspiracje do twórczości. - Twórca ma czasem dar mistycznej modlitwy, zjednoczenia z Bogiem i w różny sposób wznosi swoje serce i umysł ku Bogu. To rodzi często różne inspiracje do twórczości. Właśnie na modlitwie, na tym wyciszeniu, przeżywaniu siebie i świata przed Bogiem w głębi serca rodzą się różnego rodzaju inspiracje do tworzenia zgodnie ze swoim talentem. Modlitwa prowadzi do realizacji powołania – przekonywał biskup pomocniczy senior.

- Pochodzę z Podlasia, więc jestem osobą wychowaną w kulturze tradycyjnej religijnej. Mieszkałem w kilku miastach, m.in.: Warszawie, Bydgoszczy i nie miałem tam okazji spotkać się z takim duszpasterstwem. W Kaliszu po raz pierwszy spotkałem się z tym środowiskiem, bo jest to wielką rzadkością. Zyskałem wielką przyjemność spotykania się z wierzącymi twórcami kultury w   tak miłym gronie na zaproszenie czcigodnych biskupów powiedział KAI Stanisław Małyszko, autor kilkunastu książek o tematyce historycznej, pracownik w Urzędzie Konserwatora Zabytków.

Od samego początku w spotkaniach Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Kaliskiej uczestniczy Andrzej Leraczyk, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim. – W naszym ostrowskim środowisku bogaty jest kalendarz wydarzeń. Co roku organizujemy Misterium Męki Pańskiej, Drogę Krzyżową Środowisk Twórczych, Festiwal Wielkanocny, Koncert Papieski. Te działania nas skupiają. W naszym gronie jest Wojciech Gawłowski, który wydał tomik poezji religijnej „Różo szronu”, a także towarzystwo pisarzy, którzy są bardzo aktywni. To są wielkie wydarzenia dla naszego środowiska i diecezji – mówi KAI mecenas ostrowskiej kultury.   

 

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła