Rzemieślnicy w pielgrzymce u Świętego Józefa w Kaliszu
Słowo Boże ma moc przemiany człowieka do tego stopnia, że człowiek potrafi stawać się święty, zmienić swoje życie, przebaczyć wszystko, cierpieć dla Chrystusa, życie oddać za wiarę – mówił bp Edward Janiak podczas Pielgrzymki Rzemieślników Diecezji Kaliskiej do św. Józefa, który jest patronem rzemiosła. Biskup kaliski przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Licznie przybyłych rzemieślników z diecezji kaliskiej powitał ks. prał. Jacek Plota, który wskazał, że pielgrzymowanie rzemieślników do Sanktuarium św. Józefa stało się tradycją. Dodał, że w 1907 r. Stowarzyszenie Rzemieślników Chrześcijańskich w Kaliszu obrało św. Józefa za swojego patrona. Wskazał też, że św. Józef jest patronem rzemieślników w całym świecie.
W homilii biskup kaliski podkreślał, że Słowo Boże jest kierowane do wszystkich bez względu na przynależność, bez względu na ugrupowania. – Słowo Boże jest trudne mimo że tak bardzo oczywiste, że wydaje nam się, że je rozumiemy, ale w realizacji jest trudne – powiedział celebrans.
Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii wskazał, że słowa Jezusa nazwane zostały słowami łaski. – Oznacza to, że słowa te przyjęte z wiarą niosą łaskę, orędzie zbawienia, nie tylko informują, uczą, ale również uświęcają, przemieniają wnętrze, zbawiają. To słowo ma moc przemiany człowieka do tego stopnia, że człowiek potrafi stawać się święty, zmienić swoje życie, przebaczyć wszystko, cierpieć dla Chrystusa, życie oddać za wiarę. Wiara rodzi się ze słuchania, chociaż potrzebne jest świadectwo – przekonywał hierarcha.
Dodał, że źródłem mocy Jezusowego słowa jest Duch Święty, którym został namaszczony. – Jezus posyłając uczniów na cały świat, nakaże im głosić Ewangelię. Jezus określił wyraźnie tworzywo ewangelizacji. Tylko wtedy ewangelizuje się, gdy głosi się Ewangelię, czyli słowo łaski, czyli to co Kościół uświęca, prawdy wiary, przykazania Boże. Tego człowiek nie może zmienić, bo tak Bóg ustanowił – mówił bp Janiak.
Zaznaczył, że często przekazicielem prawdy jest osoba dobrze znana drugiemu człowiekowi. – Bóg może posłużyć się kim chce, aby mnie uratować. Ktokolwiek znalazł się w roli proroka, czyli próbował bliskim powiedzieć jakąś trudną prawdę, wie, że może ściągnąć na siebie ich złość, że naraża się na utratę przyjaciół – stwierdził kaznodzieja.
Zachęcał każdego, aby z dzisiejszej Ewangelii zabrał ze sobą jeden werset, który najbardziej go dotyczy w podejściu do Słowa Bożego, sakramentów, uczestnictwa w Kościele. – To jest Kościół Jezusa Chrystusa, ale to też jest mój Kościół, ja Go tworzę. Boże daj nam odwagę i łaskę wiary, byśmy stawali się codziennie głosicielami prawdy o Jezusie Chrystusie – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.
Po komunii św. w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Edward Janiak zawierzył patronowi rzemieślników i ich rodziny.
Wraz z biskupem kaliskim modlili się: ks. prał. Andrzej Gaweł, diecezjalny duszpasterz rzemieślników i ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
W pielgrzymce uczestniczyli m.in.: przedstawiciele Zarządu Izby Rzemieślniczej w Kaliszu na czele z prezesem Ryszardem Glapą, członkowie Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie z Henrykiem Kluską, delegacje Cechów Rzemiosł Różnych i poczty sztandarowe z Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Grabowa, Kępna, Krotoszyna, Pleszewa, Sycowa, Wieruszowa, Skalmierzyc, Ostrzeszowa oraz Spółdzielnie Rzemieślnicze.
Podczas Mszy św. zaśpiewał chór z Wrześni.
Uroczystość była transmitowana przez Diecezjalną Telewizję Internetową Dom Józefa.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI