TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Augustyny, Łukasza, Urbana 30 Października 2024, 16:36
Dziś 14°C
Jutro 13°C
Szukaj w serwisie

Rodzina miejscem rozpoznania powołania i pierwszym seminarium... czyli pierwszy czwartek w Kaliskim Sanktuarium

Marta Brzozowska Marta Brzozowska 11:20 03.05.2019

Biskupów, kapłanów i wiernych powitał ks. prałat Jacek Plota. - Stajemy dziś u stóp Świętej Rodziny, która jest ikoną każdej chrześcijańskiej rodziny aby czerpać wzór i siłę dla naszych rodzin, aby uczyć się od Św. Józefa i Jego Dziewiczej Małżonki Maryi jak wychowywać nasze dzieci na wzór Jezusa Chrystusa – powiedział kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, a modlitwę w Kaplicy św. Józefa poprowadził ks. Damian Weiss.

Konferencję wygłosili ks. Marcin Załężny, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu i ks. Waldemar Graczyk, referent ds. powołań kapłańskich diecezji kaliskiej. Duchowni podkreślali, jak ważną rolę w życiu młodego człowieka odgrywa rodzina i parafia w odkrywaniu jego powołania. Świadectwem na temat odkrycia głosu Boga w swoim sercu podzielił się też diakon Tomasz Dytfeld. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prałat Leszek Szkopek. 

Mszy św. przewodniczył bp Grzegorz Olszowski, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów mikstackiego, czermińskiego i dobrzyckiego oraz pielgrzymi z całej Polski. 

W homilii bp Grzegorz Olszowski podkreślał, że rodzina jest szkołą miłości. – Tęsknimy za dobrą rodziną. Okazuje się – jak to potwierdzają liczne badania empiryczne, że młodzi ludzie mają w zdecydowanej większości marzenia o szczęściu rodzinnym wprost pokrywające się z chrześcijańską wizją rodziny – powiedział celebrans.

Wskazywał, że szczęście człowieka, piękno ludzkiego życia, piękność szlachetnych charakterów w sposób decydujący zależy od piękna życia rodzinnego.

Akcentował, że rodzina jest wartością znaną we wszystkich kulturach. – Historia uczy nas, że upadek znanych kultur i cywilizacji był związany z sukcesywną degradacją rodziny i życia duchowego. Sprawy rodziny to sprawy „być albo nie być człowieka” – stwierdził hierarcha.

Zaznaczył, że na Śląsku od lat znane jest hasło „Niedziela Boża i nasza”. – Jak się okazuje i dziś to hasło jest aktualne, bo niedziela jest zagrożona także w kontekście rodziny. A może dzisiaj także do tego hasła trzeba dodać inne, bo trzeba nam bronić wartości rodzinnych i dobitnie wołać „Rodzina Boża i nasza” – wołał kaznodzieja.

Zachęcał wiernych, aby byli świadkami rodziny i jej wartości. – Bądźmy takimi świadkami jak św. Józef – otaczając opieką rodziny i życie ludzkie. Głosząc tak jak apostołowie prawdę Ewangelii, że coś jest nazwane złem, bo przynosi szkodę rodzinie, coś jest dobrem, bo dobro ubogaca i uszczęśliwia. Przede wszystkim mamy podejmować trud przemiany własnego życia. Tylko świat uczynimy lepszym, rodzinę uczynimy lepszą, jeśli sami będziemy podejmować trud osobistego nawrócenia – wskazał biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.

Podkreślił, że św. Józef jest milczącym świadkiem wiary i dowodem na to, że milcząc można przemawiać i świadczyć. – Niech św. Józef uczy nas słuchania Boga bardziej niż ludzi i otwartości na Bożego Ducha, abyśmy byli dobrymi narzędziami w ręku Boga – mówił bp Olszowski.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak podziękował biskupom, kapłanom, a przede wszystkim pielgrzymom z Polski i diecezji kaliskiej za wspólną modlitwę w intencji rodzin i obrony życia.

Uroczystość była okazją do złożenia życzeń imieninowych pierwszemu biskupowi kaliskiemu Stanisławowi Napierale.

W imieniu o. Tadeusza Rydzyka wiernych pozdrowił o. Dawid Wilczyński, który prosił zgromadzonych, aby upraszali u św. Józefa opiekę nad ojczyzną. – Dzisiaj przybywamy do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, by prosić go, aby orędował za nami, abyśmy w pierwszej kolejności budowali wspólnotę z Bogiem, a następnie byśmy budowali wszelką inną wspólnotę na Bogu – powiedział redemptorysta.

Ks. prałat Jacek Plota zaprosił wszystkich na wspólny posiłek – zupę z kuchni polowej.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia: Marta Brzozowska/Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła