Redaktorzy Radia Rodzina promują tegoroczną Zdrapkę Wielkopostną
Zdrapka Wielkopostna po raz pierwszy jest zielona. Inspiracją do niej stała się encyklika Laudato Si’ Ojca Świętego Franciszka, a jej tematem jest ekologia w chrześcijańskim duchu. Zielony kolor Zdrapki symbolizuje nadzieję na lepsze jutro świata, do czego możemy się przyczynić, podejmując 40 kroków proponowanych przez Zdrapkę w Wielkim Poście. Tegorocznej Zdrapce, w wersji zwykłej i familijnej, towarzyszy hasło: „Pokolenie Laudato Si’. Odkryj ekologiczne nawrócenie… i nie tylko!”.
Zgodnie z kilkuletnią tradycją, zapoczątkowaną w 2015 roku, akcję Zdrapka Wielkopostna organizuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego. Jest to stowarzyszenie ludzi świeckich, inspirujących się duchowością św. Ignacego z Loyoli.
Tegoroczna Zdrapka zawiera kilkadziesiąt zadań tworzących wielki okrąg oznaczający Ziemię. Dolna część planszy Zdrapki Familijnej (wydania w większym formacie) zachęca do podjęcia wspólnych z bliskimi, dowolnych praktyk sprzyjających ekologicznemu życiu i dobru całego stworzenia, a obejmujących zadania dotyczące rozwoju duchowego i troski o świat. Pod zarysem Ziemi znajdują się ręce: Boga i Adama z sykstyńskiego fresku Michała Anioła. Adam powołany zostaje do panowania nad stworzeniem, w które wpisuje się również troska o Boże dary. Zdrapka Wielkopostna zachęca do owej troski, a w konsekwencji do odkrycia nowego wyzwania, jakim jest bycie eko−chrześcijaninem.
Zdrapka jest też pomocą, by świadomie przeżywać Wielki Post, a przez czerpanie z Ćwiczeń duchowych świętego Ignacego Loyoli, przyczynia się do umiejętności odkrywania Boga we wszystkich rzeczach. Obejmuje 40 konkretnych ćwiczeń rozmieszczonych na papierowej planszy, poleceń o formie prostej i jasnej, dostosowanej do możliwości uczestników.
Dzięki Zdrapce możemy pogłębić relacje z Bogiem, ze samym sobą, bliźnim i otoczeniem. Tegoroczna Zdrapka Wielkopostna obejmuje dwie edycje: zwykłą i familijną tj. większą, ułatwiającą odczytywanie poleceń. Poszczególne ćwiczenia rozmieszczone są na zakrytej zdrapką papierowej planszy. Można także uczynić ze Zdrapki wyjątkowy prezent dla bliskiej osoby. Realizacja zadań ukrytych pod zdrapką rozpocznie się w Środę Popielcową 26 lutego, a zakończy w Poniedziałek Wielkanocny 13 kwietnia.
Pierwsze wydanie Zdrapki z 2015 roku, trafiło do kilkuset uczestników. W kolejnych latach Zdrapka zyskała na popularności w Polsce i za granicą, ubogacając Wielki Post setkom tysięcy sympatyków, także w Kazachstanie czy Australii. Edycjom Zdrapki towarzyszy zawsze specjalne przesłanie, np. Miłosierdzie Boże, 300-lecie koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Komitety redakcyjne Zdrapki funkcjonują w Toruniu, Krakowie i Warszawie.
Uroczysty unboxing odbył się już w sieci, 5 lutego, o godz. 14.00, a dokonali go blogerzy, vlogerzy i internauci. Naszymi patronami są: Stacja7, Telewizja Polska (Program 1), „Super Express”, Ogólnopolska redakcja Radia „Plus”, Deon.pl, „Niedziela”, „Modlitwa w drodze”, „Misyjne Drogi”, Adeste, „Do Rzeczy”, Aleteia.pl, bosko.pl, Zegar Rodzinny.
Od 5.02 pakiety Zdrapek Wielkopostnych są do nabycia za pośrednictwem strony: www.zdrapkawielkopostna.pl.
Tekst za: Justyna Sprutta