Przeszczep darem życia - o służbie życiu u Świetego Józefa
Gotowość do oddania narządów do przeszczepu jest darem z siebie dla samego Jezusa Chrystusa - mówił bp Wiesław Śmgiel, który 4 lipca przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.
Temat lipcowego spotkania brzmiał: „Przeszczep darem życia. Oddanie narządów do przeszczepu jednym ze sposobów krzewienia autentycznej kultury życia – o zgodnym z wymogami etyki działaniu w celu ratowania zdrowia i życia chorym, pozbawionym niekiedy wszelkiej nadziei”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: ks. Szymon Rybak i ks. Mariusz Andrzejczak.
Konferencję nt. dokonywania przeszczepów wygłosił prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz, chirurg naczyniowy, transplantolog, dyrektor naczelny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Onkologicznej, inicjator wdrożenia pierwszego w Polsce robota da Vinci, współzałożyciel i prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej, prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich, jest kawalerem Papieskiego Orderu Świętego Sylwestra. Prelegent stwierdził, że darowanie narządu stanowi największy czyn miłości względem bliźniego. Zaznaczył, że w świecie żyje ok. 1 mln ludzi, którym przeszczepiono narząd, a większość z nich prowadzi normalne życie. Dodał, że w Polsce codziennie umiera 1 osoba oczekująca na przeszczep. Podkreślał, że dawca narządów jest otoczony stałą opieką lekarską. Prosił ludzi, aby w nauczaniu Jana Pawła II odnajdowali siłę do podejmowania decyzji bycia dawcą lub przekazania narządu od zmarłego. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina.
Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Teofil Wilski oraz wielu kapłanów.
W homilii celebrans podkreślał, że w wiarę, która troszczy się o zdrowie i życie innych wpisuje się gotowość do ofiarowania narządów lub tkanek dla ratowania drugiego człowieka.
Wskazał na nauczanie bł. Jana Pawła II, dla którego niezwykle ważna była obrona życia. - Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał, że oddanie narządów do przeszczepu jest ważnym aktem miłości bliźniego. Zaliczał ten dar do sposobów krzewienia autentycznej kultury życia – mówił celebrans. Dodał, że papież twierdził, że oddawanie organów zgodnie z wymogami etyki zasługuje na szczególne uznanie.
Przypomniał, że wielu biskupów w odpowiedzi na apel papieża skierowało zachętę do wiernych, aby wypełniali oświadczenia woli, dzięki którym można po śmierci pobrać narządy do przeszczepu. - Taka deklaracja to świadectwo chrześcijańskiej miłości i odpowiedzialności za życie kogoś zagrożonego, kto dzięki przekazanym po czyjejś śmierci organom będzie mógł żyć i działać – powiedział bp Śmigiel. Ubolewał, że są ludzie, którzy z różnych powodów nie wyrażają zgody na przeszczep swoich narządów. Dodał, że w wielu wypadkach są to ludzie wierzący i starający się żyć zgodnie z zasadami wiary.
Stwierdził, że punkt widzenia zmienia się radykalnie w momencie, kiedy nas lub naszych bliskich dotyka choroba i cierpienie. - Człowiek roztropny, aby dobrze działać potrafi przewidywać i współczuć, nie potrzebuje własnej tragedii, by zrozumieć rozpacz innych – mówił hierarcha.
Zachęcał do wypełnienia oświadczenia woli dotyczącego oddania narządów. - Czas zasługiwania kończy się w momencie śmierci człowieka, ale wybór o darze z siebie dokonany za życia może mieć wartość zbawczą po śmierci. Jeśli ofiara z nas może przedłużyć komuś życie nic nie powinno nas powstrzymać przed takim świadectwem miłości – zaznaczył biskup.
Modlił się do św. Józefa o to, aby jak największa ilość ludzi zdecydowała się pomóc innym przez ofiarowanie swoich narządów. - Modlimy się o to, aby niezdecydowani otrzymali łaskę zrozumienia tego daru życia i dojrzeli do decyzji, by po śmierci udostępnić swoje narządy do przeszczepu – powiedział bp Śmigiel.
Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.
W swoim przemówieniu bp Edward Janiak zaprosił wiernych na Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która odbędzie się w niedzielę, 14 lipca. Zachęcał do modlitwy za Radio Maryja i Telewizję Trwam, aby wreszcie przyznano im miejsce na multipleksie cyfrowym. Zastanawiał się, skąd bierze się taki opór u osób podejmujących decyzję w tej sprawie.
Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Zdjęcia i nagrania: Maria Gurzyńska/Radio Rodzina Kalisz
Video: Telewizja TRWAM