Przegląd Piosenki Chrześcijańskiej w Przygodzicach
„Wy drodzy młodzi przyjaciele, dziewczęta i chłopcy, macie być świadkami wiernymi i odważnymi (...)Jesteście młodością Kościoła (...) jesteście Kościołem jutra, Kościołem nadziei..." Pamięć o naszym Papieżu, jego nauczanie i przykład życia są ciągle aktualne, co znalazło odzwierciedlenie w formie oraz treściach tegorocznego IX już Przeglądu Piosenki Chrześcijańskiej Młodzi Świętemu Janowi Pawłowi II. 22 października 2015 - w dniu wspomnienia liturgicznego Świętego Jana Pawła II, Patrona wszystkich dotychczasowych... i przyszłych Przeglądów - w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach, już od wczesnych godzin porannych zapanowała atmosfera przepełniona radością, szczęściem, natchnieniem oraz walką.
Walką, by jak najlepiej, jak najmocniej przekazać innym to, co gra w duszy młodym ludziom. Przegląd jest swoistym przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016r pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). Z roku na rok wzrasta liczba szkół zainteresowanych udziałem w konkursie. W bieżącym roku na scenie swoje umiejętności zaprezentowało ponad 260 uczestników - 29 solistów oraz 14 zespołów działających przy parafiach, domach kultury, szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a nawet podstawowych, bowiem organizatorzy zmienili nieco formułę konkursu i o tytuł najlepszego wokalisty oraz zespołu ubiegać się mogli również nieco młodsi. W dwóch kategoriach wiekowych: do 15 i powyżej 15 roku, wystąpiła młodzież oraz dzieci z terenu Południowej Wielkopolski.
Prezentacjom poszczególnych uczestników przysłuchiwało profesjonalne jury w składzie: Aleksandra Kiełb-Szawuła – przewodnicząca jury, poetka, autorka tekstów poetyckich, piosenek, animatorka życia kulturalnego i dobry duch wielu przedsięwzięć artystycznych i muzycznych. W latach 1984–1989 była wokalistką w zespole Stare Dobre Małżeństwo, od 2012 występuje w zespole U Studni. Ks. Kanonik dr Jacek Paczkowski – przewodniczący Komisji muzyki i śpiewu kościelnego, Prezes Związku Chórów Kościelnych Diecezji Kaliskiej, wykładowca UAM w Poznaniu. Janusz Lipiński – wybitny pedagog Zespołu Szkół Muzycznych im Krzysztofa Komedy Trzcińskiego w Ostrowie Wlkp. Wieloletni dyrygent męskiego chóru Echo, Chóru Szkoły Muzycznej, także dyrygent Chóru Mieszanego „Con Forza”. Dyrektor artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych.
Przegląd uświetnił, tradycyjnie już, występ gwiazdy – tym razem Wielebny Blues Band. Zespół powstał w 1997 roku w Ostrowie Wielkopolskim jako Wielebny Blues. Po wielu zmianach personalnych, w 2005 roku zespół przyjął nazwę: "Wielebny Blues Band", gra własne kompozycje do własnych tekstów (które pisze przede wszystkim ksiądz Arek Wieczorek – solista i lider). Występy "ubarwione" są nietuzinkowym poczuciem humoru księdza Arka. Zespół „poczęstował” tłumnie zebranych widzów, mieszanką bluesa i rocka. Energetyczny występ „Wielebnego”, to prawdziwy spacer po meandrach ludzkiego życia. Każdy z utworów prezentowanych w przygodzickiej szkole niósł za sobą cenne przesłanie i stał się prawdziwą lekcją życia dla młodych ludzi. Artyści poruszyli w swych utworach tematy bliskie każdemu człowiekowi, opowiedzieli o tym, co dla nich jest najważniejsze – Bóg, miłość, przyjaźń, życie i śmierć. W ich piosenkach dostrzec można było melancholię, nutkę nostalgii oraz dużą dawkę energii i optymizmu.
Dzięki wspaniałej publiczności, znakomitym wykonawcom – tym małym i dużym – atmosfera panująca podczas IX Przeglądu pozwoliła przenieść nas w inny wymiar rzeczywistości. Magiczna moc muzyki zjednoczyła w tym dniu wszystkich zebranych, sprawiła, że pamięć o Wielkim Polaku jest ciągle żywa. Zostawiła nam dowód, że wiara jest skuteczną i wielką siłą w świecie, w którym żyjemy, siłą, która nas jednoczy.
Laureaci tegorocznej imprezy otrzymali z rąk zaproszonych gości cenne nagrody w postaci obrazów z wizerunkiem aniołów. Autorką wszystkich zachwycających prac jest Barbara Zabłocka – działająca w środowisku ostrowskim artystka i malarka.
Imprezę swoją obecnością zaszczycili:
Poseł na sejm RP Przemysław Krysztofiak
Ks. dr Jarosław Powąska - Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, dziś w roli delegata Biskupa Diecezji Kaliskiej Edwarda Janiaka,
Paweł Rajski - Starosta Powiatu Ostrowskiego,
Ewa Matecka - Wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego,
Ks. Kanonik Marcin Taisner - Proboszcz Parafii NMP w Przygodzicach,
Janina Wojtasiak - Przewodnicząca Rady Gminy w Przygodzicach.
Zenon Walczak - Przewodniczący Rady Rodziców przy ZSPCKU w Przygodzicach,
Robert Kaczmarek - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach,
Barbara Duczmal - Dyrektor Gminnego Zepołu Ekonomiczno - Administracyjnego Szkół w Przygodzicach, dziś także w roli przedstawiciela Wójta Gminy Przygodzice
Organizacją Przeglądu zajęli się: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego wraz z Radą Rodziców oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Promocji i Rozwoju Edukacji Powiatu Ostrowskiego. Współorganizatorami byli Powiat Ostrowski i Gmina Przygodzice wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Przygodzicach. Wsparli przedsięwzięcie Ksiądz Kanonik Marcin Taisner Proboszcz parafii w Przygodzicach, Miasto Ostrów Wielkopolski, poseł na sejm RP Przemysław Krysztofiak, MZK Ostrów Wlkp. oraz sklepik szkolny działający przy ZSPCKU.
Szczególne podziękowanie należą się:
Radzie Rodziców przy ZSP CKU w Przygodzicach,
Zenonowi Walczakowi –Przewodniczącemu Rady Rodziców przy ZSPCKU w Przygodzicach,
Ks. Kanonikowi Marcinowi Taisnerowi – proboszczowi parafii w Przygodzicach,
Pawłowi Rajskiemu – Staroście Powiatu Ostrowskiego,
Krzysztofowi Rasiakowi – Wójtowi Gminy Przygodzice,
Beacie Klimek– Prezydentowi Ostrowa Wlkp,
Bartoszowi Ziółkowskiemu– Prezesowi MZK w Ostrowie Wlkp,
Przemysławowi Krysztofiakow-Posłowi na sejm RP
Akustykom – Łukaszowi Lisowi oraz Miłoszowi Kaczmarkowi.
Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców:
Przyznano Grand Prix dla chóru IV LO w Ostrowie Wlkp.
W kategorii wiekowej do 15 lat
Sklasyfikowało zespoły w następującej kolejności :
Zespół wokalny z Gimnazjum we Wróblińcu
Iga Kasprzak i Zuzanna Adamczak - Zespół Szkół Sióstr Salezjanek Gimnazjum w Ostrowie Wlkp.
Zespół Szkół w Dębnicy
W kategorii soliści klasyfikacja przedstawia się następująco:
I. Natalia Świtała - OCK
II. Anna Adamiak - Publiczne Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Goszczanowie
III Weronika Gabryś - Szkoła Podstawowa nr 7 im. Józefa Bema w Ostrowie Wlkp.
Wyróżnienie przyznano dla : Aleksandry Dury – OCK
W kategorii wiekowej od 15 lat
Sklasyfikowało zespoły w następującej kolejności :
Chór IV LO – Ostrów Wlkp.
Zespół Wokalny „CARPE DIEM” - Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Wieruszowie
Chór III LO – Ostrów Wlkp
W kategorii soliści klasyfikacja przedstawia się następująco:
I. Łukasz Raczak - Zespół Szkół Salezjanek Liceum
II. Aleksandra Roszak - Parafia NMP Królowej Korony Polskiej w Nowej Wsi
III. Marzena Adamiak - I LO im. T. Kościuszki w Jarocinie
Wyróżnienie dla - Gwidona Waliszewskiego - Dom Kultury Kotlin
ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY!!!
Tekst: Pani Justyna Baraniak - dziękujemy!