Promocja książki o Diecezji Kaliskiej
W Centrum Józefologicznym w Kaliszu odbyła się promocja monografii „Diecezja Kaliska – Parafie, kościoły, kaplice – Przeszłość i teraźniejszość”, która została wydana z inicjatywy biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka przez Kurię Diecezjalną w Kaliszu w roku jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Na spotkaniu obecni byli autorzy książki: ks. prof. UAM dr hab. Michał Kieling, ks. dr Sławomir Kęszkai i Jerzy Aleksander Splitt.
W swoim przemówieniu biskup kaliski podał powody powstania tej publikacji. – Kierując się pragnieniem utrwalenia i przypomnienia choć części chrześcijańskiej przeszłości Kościoła Kaliskiego, zaproponowałem ks. prof. UAM dr hab. Michałowi Kielingowi i ks. dr Sławomirowi Kęszce przygotowanie opracowania poświęconego dziejom Kościoła na terenie obejmującym dzisiejszą diecezję kaliską, której ziemie w dawanych czasach należały do różnych diecezji i archidiecezji. Autorom zajęło to ponad pół roku. Za podjęty trud i wykonanie intensywnej pracy bardzo serdecznie dziękuję – powiedział bp Janiak.
Dodał, że kolejnym motywem powstania monografii jest rocznica Chrztu Polski. - Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski jest okazją do spojrzenia w chrześcijańską przeszłość ojczyzny, a zwłaszcza terenów diecezji kaliskiej powstałej niespełna 25 lat temu. O mniej lub bardziej odległej przeszłości ziemi kaliskiej oraz o katolickiej wierze jej dawnych i obecnych mieszkańców świadczą stare i nowe świątynie, a także zapisy zawarte w dokumentach archiwalnych o kościołach już nie istniejących, które uległy zniszczeniu „od starości” lub też dotknęły je klęski pożarów. Wszystkie one były – a zachowane do dnia dzisiejszego są nadal - świadkami przeszłości i teraźniejszości. Świadkami życia minionych pokoleń dbających o Domy Boże. Świadkami wiary” – podkreślał ordynariusz diecezji kaliskiej.
O zawartości monografii opowiedział ks. prof. Michał Kieling, który stwierdził, że cenne okazały się konsultacje i współpraca ze znawcą dziejów kaliskich Jerzym Aleksandrem Splittem.
Zaznaczył, że publikacja powstała na podstawie źródeł rękopiśmiennych i drukowanych opracowań literatury pomocniczej oraz ankiet nadesłanych przez księży proboszczów. - W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim księżom proboszczom za trud włożony w nadesłanie tych materiałów. Dziękujemy Księdzu Biskupowi za to, że nas wspierał w wysiłkach i zachęcał życzliwością i radą – mówił autor. Dziękował również klerykom i osobom, które przyczyniły się do powstania tej książki.
Wskazywał, że w pierwszej części książki przedstawiono historię Kościoła Ziemi Kaliskiej począwszy od czasów chrystianizacji Południowej Wielkopolski do czasów współczesnych, w szczególny sposób ukazano utworzenie diecezji kaliskiej, powstanie Kurii Diecezjalnej i Wyższego Seminarium Duchownego. Dodał, że udokumentowana została także historia Kapituły Katedralnej, Kolegiackiej i Konkatedralnej oraz wizyty Jana Pawła II w Kaliszu. Zaznaczył, że na łamach publikacji opisane są sanktuaria diecezji kaliskiej i postacie błogosławionych pochodzących z terenów diecezji kaliskiej, a także zamieszczono biogramy biskupów diecezjalnych i pomocniczych.
Poinformował, że druga zasadnicza części monografii poświęcona jest poszczególnym parafiom w diecezji. - Mamy nadzieję, że ta publikacja przyczyni się do lepszego poznania dziejów diecezji kaliskiej, które korzeniami sięgają początków chrystianizacji Polski – powiedział ks. Kieling.
Krótki wykład nt. historii diecezji kaliskiej wygłosił ks. dr Sławomir Kęszka. Prelegent przedstawił dzieje diecezji kujawsko-kaliskiej, która powstała w 1818 r. na mocy bulli papieża Piusa VII. Skupił się także na utworzeniu diecezji kaliskiej przez papieża Jana Pawła II w dniu 25 marca 1992 r., której biskupem został dotychczasowy bp. pomocniczy archidiecezji poznańskiej Stanisław Napierała i pierwszych latach jej funkcjonowania. Poinformował, że na początku istniały 24 dekanaty, których liczba wzrosła do 33 po przeprowadzeniu przez biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę w 1996 r. reorganizacji struktury dekanalnej w celu lepszego dostosowania do potrzeb duszpasterskich. Przypomniał, że w 1995 r. biskupem pomocniczym został ks. Teofil Wilski. Wskazał, że 21 lipca 2012 r. papież Benedykt XVI mianował biskupem kaliskim bp. pomocniczego archidiecezji wrocławskiej Edwarda Janiaka, a 5 lipca 2014 r. papież Franciszek powołał biskupa pomocniczego o. paulina Łukasza Buzuna.
Z kolei Aleksander Splitt wskazywał, że Kalisz odgrywał istotną rolę w procesie tworzenia państwa wczesnopiastowskiego. Podkreślał, że sercem ówczesnego Kalisza był gród położony wśród rozlewisk rzeki Prosny, w dzisiejszej dzielnicy Zawodzie.
Wydania okazałej publikacji gratulował autorom obecny na spotkaniu poseł Tomasz Ławniczak.
Spotkanie uświetnił Kwartet Smyczkowy z Kalisza w składzie: Alicja Matuszczak (skrzypce), Monika Walczak (skrzypce), Aleksandra Szymańska (altówka) i Weronika Jarentowska (wiolonczela).
Pozycję liczącą ponad 900 stron można nabyć w Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.
Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI