Projekcja filmu „Skradziona tożsamość – polskie dzieci wojny”
28 listopada br. o godz. 18.00 w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu odbędzie się projekcja najnowszego filmu produkcji Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu pt. „Skradziona tożsamość – polskie dzieci wojny” w reż. Katarzyny Pełki-Wolsztajn. Projekcję poprzedzą referaty wygłoszone przez historyków Muzeum.
„Germanizacja dzieci polskich oraz historia Gaukinderheim Kalisch” i „Dr Roman Hrabar - mecenas zrabowanych dzieci” – to tytuły referatów, które wygłoszą historycy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w kaliskim Centrum Kultury i Sztuki 28 listopada 2023 roku.
- Jednym z elementów polityki hitlerowskiej skierowanej przeciwko polskim dzieciom była ich przymusowa germanizacja. Żyją jeszcze świadkowie, którzy zostali w tym celu wysłani do Rzeszy Niemieckiej. Podczas prelekcji postaramy się m.in. przedstawić podstawowe niemieckie założenia polityki germanizacji władz niemieckich, historię funkcjonowania Okręgowego Domu Dziecka w Kaliszu oraz działalność dr. Romana Hrabara - Pełnomocnika Rządu Polskiego ds. Rewindykacji Dzieci Polskich – wyjaśnia Michał Hankiewicz, kierownik Działu Edukacji Muzeum.
Prelekcje poprzedzą projekcję godzinnego filmu produkcji Muzeum pt. „Skradziona tożsamość – polskie dzieci wojny” w reż. Katarzyny Pełki-Wolsztajn. Film opowiada o krzywdzie i cierpieniu polskich dzieci, które w czasie II wojny światowej zostały odebrane swoim bliskim i wywiezione do Niemiec w celu germanizacji. Widzowie będą mieli okazję zapoznać się z relacjami świadków historii – osób wywiezionych do Niemiec i Austrii w celu germanizacji.
Producentem wykonawczym filmu jest TVP3 Łódź.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.