Poznaj Zakon Rycerzy Kolumba
Kim są Rycerze Kolumba? Świecki Zakon Rycerzy Kolumba sięga swymi początkami roku 1882, kiedy to w północno-amerykańskim mieście New Haven młody kapłan Michael McGivney wraz z grupą mężczyzn ze swojej parafii spotykają się w piwnicy kościoła Najświętszej Marii Panny, aby wspólnie podjąć działania mające na celu obronę katolickiej wiary i rodziny, które w tamtym czasie były obiektem drwin i poniżenia.
Znajdowali oni siłę w solidarności, poczucie bezpieczeństwa w jednomyślności i wspólnemu oddaniu się świętej sprawie – przysięgali bronić swojej rodziny, wiary i ojczyzny. Łączył ich ideał Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata.
Zakon był nazywany „silną prawą ręką Kościoła” i wychwalany przez papieży, prezydentów oraz innych przywódców światowych za poparcie dla Kościoła, program ewangelizacji i katolickiej edukacji, zaangażowanie społeczne i pomoc potrzebującym.
Rycerze Kolumba to zwykli mężczyźni z rodziną, domem, pracą i codziennymi, ludzkimi problemami. Tworzą wspólnotę, której przyświecają cztery zasady: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm.
W grupie o wiele łatwiej jest podejmować działania na rzecz parafii i jej mieszkańców. We współpracy z proboszczem podejmują szereg akcji charytatywnych, jak dzień chorego, czy charytatywny festyn parafialny. Pomagają utrzymać porządek wokół kościoła grabiąc liście, a zimą odśnierzają chodniki. Uczestniczą w akcjach ewangelizacyjnych prowadząc modlitwę różańcową, pokaz wartościowego filmu dla parafian.
Marzeniem księdza Michaela McGivneya było, aby przy każdej parafii działała rada Rycerzy Kolumba, która będzie służyć pomocą potrzebującym i sobie nawzajem, zgodnie z przykazaniem miłości: „Miłuj bliźniego swego jak siebie samego”.
Rycerzem Kolumba może zostać każdy pełnoletni mężczyzna, który jest praktykującym katolikiem. Zawód, status społeczny czy materialny nie mają żadnego znaczenia. Liczy się człowiek, jego serce i pomocne dłonie.
W Polsce Rycerze są obecni od ponad 14 lat i liczą 5 tysięcy mężczyzn działających w 103 parafiach na terenie 28 diecezji. Do Polski przybyli na zaproszenie św. Jana Pawła II. Pierwszym Kapelanem Stanowym, czyli duszpasterzem Rycerzy Kolumba w Polsce był śp. kard. Franciszek Macharski. Obecnie funkcję tę pełni abp Wacław Depo. Rycerzami Kolumba są również m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz, abp Grzegorz Ryś, bp Grzegorz Kaszak, bp Jan Wątroba, bp Jan Piotrowski i bp Piotr Turzyński.
Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach prawie 2 miliony członków. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył Sługa Boży ks. Michael McGivney, który w 1882 roku w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn, pragnących wzajemnie się wspierać i formować w wierze katolickiej. W 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót ks. McGivney’a, a jego beatyfikacja miała miesjce 31 października 2020 roku.
O historii Zakonu Rycerzy Kolumbach, priorytetach i misji opowiadają goście ks. Mateusza Puchały - br. Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy w Polsce oraz br. Tomasz Wawrzkowicz, którzy powiedzieli o sobie m.in. takie słowa: Jesteśmy katolickimi mężczyznami, którzy budują pomost do wiary. Na tym świecie jest wiele dobrych dzieł, które trzeba zrealizować – to nimi zajmują się Rycerze każdego dnia.