Potyczka Józefa Oksińskiego w Opatówku i scenki z Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim
Potyczka Józefa Oksińskiego w Opatówku i scenki z Powstania Styczniowego to wydarzenie, które miało miejsce w sobotę 27 maja br. Rekonstrukcja historyczna była zorganizowana przez Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku w ramach projektu pt.: „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim.”
Więcej o samym wydarzeniu opowiedziała nam dr Ewa Kłysz, jedna z organizatorów projektu:
Wydarzenie rozpoczęło się od zwiedzania wystawy nt. Powstania Styczniowego w Muzeum z oprowadzaniem kuratorskim. Następnie odbyło się wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu wiedzy o Powstaniu Styczniowym pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Kalisza i Starosty Kaliskiego. Wręczaniu dyplomów towarzyszył krótki koncert fortepianowy trzech uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu.
O godz. 14:00 rozpoczęła się rekonstrukcja historyczna przez budynkiem Muzeum. Przed jej rozpoczęciem starosta kaliski Pan Krzysztof Nosal zabrał głos, w którym podkreślał, że ta inscenizacja jest żywą lekcją historii.
Następnie odbyły się inscenizacje historyczne na ulicy Kościelnej - epizody historyczne z Powstania Styczniowego w Opatówku, Kaliszu i powiecie kaliskim: manifestacja patriotyczna pod domem naczelnika powiatu kaliskiego, kolportaż plakatów z antycarskimi wierszami, rozdawanie ulotek zakazujących żałoby narodowej, pobyt grupy Józefa Oksińskiego w Opatówku (przejęcie kasy miejskiej, przekazanie sukna powstańcom przez fabrykanta Fiedlera, potyczka z Rosjanami), restrykcje popowstańcze (odczytywanie list osób objętych nadzorem policyjnym), recytacja poezji patriotycznej Stefana Gillera.
Po inscenizacji nastąpił przemarsz uczestników rekonstrukcji na ulicę Dworcową i wspólne biesiadowanie przy grillu i grochówce.
Tekst, audio i zdjęcia: Wiktoria Zielińska/Radio Rodzina Kalisz