TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Franciszka, Kseni, Maksymiliana 27 Listopada 2024, 19:51
Dziś 4°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

Poświęcenie odnowionego sztandaru z 1945 r.

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 17.06.2016

W 1945 r. drużynę harcerzy-ministrantów powołał ówczesny wikariusz ks. Mieczysław Wesołowski parafii św. Mikołaja w Kaliszu.

Formacja w drużynie była odbiciem tego, co dziś praktykuje w harcerstwie katolickim (Skauci Europy). Hufce Polskie (konspiracyjna formacja katolicka powołana podczas wojny) od 1945 r. były już na celowniku komunistycznej bezpieki, więc działalność pod szyldem katolicko-narodowym nie była możliwa. Historia drużyny ministrantów z Kalisza jest o tyle ciekawa, gdyż mówiąc o początkach powojennego harcerstwa katolickiego, odwołujemy się dopiero do roku 1982.. Wtedy to w Lublinie narodził się pomysł prowadzenia ministrantów metodą harcerską (tak powstała Harcerska Służba Liturgiczna, która w 1985 r. zmieniła nazwę na Harcerski Ruch Liturgiczny „Zawisza”). Nie mamy danych, które potwierdziłyby, iż w latach czterdziestych działała gdzieś podobna ministrancka jednostka. Robi wrażenie zdjęcie z 1945 r. ukazujące drużynę, która pielgrzymowała na Jasną Górę. Osiem zastępów z proporcami, totem gromady zuchowei i sztandar, który ocalał złożony w obecnej katedrze. Nie lada gratką dla regionalistów będą zapewne gwoździe nabite na drzewiec sztandaru. Po wyczyszczeniu 88 tabliczek, udało odczytać się wszystkie nazwiska ofiarodawców. Wymienić tu można wygrawerowane napisy: Mgr Tadeusz Wojciechowski Starosta Kaliski; Dr B. Koszutski Prez. M. Kalisza; Vice-Prez. Kalisza Hr. Pert; Dowództwo 11 Pułku Piechoty; Majr. J. Sobieszczański; Komendant Hufca hm. Karol Sługacki; Dyr. L. Fabrycy (liceum Asnyka); Insp. Szk. Jan Borzęcki. Nie ostała się długo drużyna ministrantów-harcerzy. Drużyna ta nie działała długo, bowiem podzieliła los wszystkich innych jednostek stworzonych pod egida przedwojennych wzorców. 20 grudnia 1948 roku odbyła się odprawa komendantów chorągwi, na której została uchwalona rezolucja zawierająca deklarację wychowania w duchu socjalistycznym i mówiąca o zerwaniu instruktorów i wychowawców z wszelkimi pozostałościami po skautingu i dotychczasowego harcerstwa, które zrodziły się z kapitalizmu. Wiele środowisk ten dzień uznało za symboliczny koniec harcerstwa. Reakcyjni instruktorzy stopniowo zastępowani byli nauczycielami i działaczami ZMP, czyli ludźmi pewnymi ideologicznie. Tym sposobem komuniści przejęli kontrolę nad strukturami ZHP. W grudniu 1949 r. nie było już drużyn noszących imiona świętych, królów, czy bohaterów narodowych. W 1949 r. Kalisz opuścił także twórca drużyny ks. prefekt Mieczysław Wesołowski.

Na uroczystość poświecenia swojego odnowionego sztandaru (który znalazł teraz poczytne miejsce w odrestaurowanej sali dawnego klasztoru kanoników regularnych) przybyli dawni członkowie drużyny: Ryszard Bartosik, Zbigniew Pszczoła i Józef Janiak. Gościem honorowym był komendant Hufca ZHP im. Ks. hm. St. Piotrowskiego w Kaliszu-hm. Marian Maćkowiak. Sztandar poświecił ks. prałat Adam Modliński-proboszcz katedry i dziekan Dekanatu Kaliskiego I.

Tekst: ks . Piotr Szkudlarek- diecezjalny duszpasterz harcerek i harcerzy

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła