TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Franciszka, Kseni, Maksymiliana 27 Listopada 2024, 20:44
Dziś 4°C
Jutro 7°C
Szukaj w serwisie

Poświęcenie nowych witraży i Bierzmowanie w Wilkowyi

Radio Rodzina Radio Rodzina 00:00 12.06.2016

- Nie ma takiego grzechu, którego Pan Bóg nie mógłby odpuścić, ale człowiek musi poprosić o to Boga, uznać swoją grzeszność, mieć wrażliwość i świadomość, że jest grzesznym człowiekiem - mówił bp Edward Janiak podczas Mszy św. w Wilkowyi. Biskup kaliski poświęcił 10 witraży w jednej z najstarszych parafii w Wielkopolsce i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Witając biskupa kaliskiego, ks. kan. Tadeusz Malchrowicz, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Wilkowyi, wskazał, że kościele zainstalowano nowych 10 witraży upamiętniających najważniejsze wydarzenia, m.in.: rozpoczęcie Soboru Watykańskiego II, Rok Wiary i 1050-lecie Chrztu Polski.

W homilii biskup kaliski odwołał się do 1050. rocznicy Chrztu Polski. – Żyjemy w czasie, kiedy w Kościele w Polsce dziękuje się za dar chrztu świętego. Jesteśmy ogniwem w ogromnym łańcuchu pokoleń i dlatego też pragniemy dziękować Panu Bogu za tych, którzy nas ochrzcili, uczyli modlitwy i prawd o Panu Bogu – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że dla Kościoła wszystkie czasy są dobre, nawet takie, kiedy życie trzeba oddać. - Żyjemy w szczególnych czasach, kiedy jest wolność. To ogromny dar, ale nikt za nas nie podejmie decyzji w sprawach wiary. Świat jest bardzo laicki. Wystarczy zajrzeć do wielkich miast, ile tam pokus: rozpusta, narkotyki, pijaństwo. Jak iść przez życie, żeby nie ulec? Kościół zachęca, aby iść sprawdzonymi drogami, a są nimi: Słowo Boże, wszystkie sakramenty święte i miłość do każdego człowieka – stwierdził hierarcha.

Podkreślał, że dzisiejsza Ewangelia o jawnogrzesznicy wskazuje na tajemnicę miłosierdzia. - Jawnogrzesznica usłyszała słowa „odpuszczają Ci się Twoje grzechy”. Pamiętajmy w Roku Miłosierdzia, że nie ma takiego grzechu, którego Pan Bóg nie mógłby odpuścić, ale człowiek musi poprosić o to Boga, uznać swoją grzeszność, mieć wrażliwość i świadomość, że jest grzesznym człowiekiem – przekonywał kaznodzieja.

Dziękował parafianom i proboszczowi za wykonanie witraży. - Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej świątyni na czele z księdzem proboszczem, który dołożył tyle gorliwości i starań, aby to wykonać – powiedział bp Janiak.

Biskup poświęcił 10 nowych witraży zamontowanych w nawach bocznych świątyni, z których 7 parafia wykonała z własnych funduszy. Są to witraże upamiętniające: rozpoczęcie Soboru Watykańskiego II, Rok Wiary, 1050-lecie Chrztu Polski oraz przedstawiające postacie związane ze św. Wojciechem i Gnieznem: bł. Radzym Gaudenty, bł. Bogumił, bł. Jolenta i Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. Pozostałe witraże ufundowane przez rodziców dzieci pierwszokomunijnych z lat 2011, 2013 i 2015, a także fundatorów Danutę i Kazimierza Świdurskich oraz ród Bugajów z Wilkowyi ukazują św. Kazimierza, św. Joannę Beretta Mola z herbem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę z herbem biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna. Witraże zaprojektowały Agnieszka Bar i Henryka Gałda, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a wykonane zostały przez Bolesława i Marka Szczypińskich. W 2011 r. w prezbiterium zostały umieszczone 2 witraże z wizerunkiem św. Jadwigi księżnej i św. Jana Pawła II, które poświęcił 4 grudnia 2011 r. bp Teofil Wilski.

Wraz z biskupem kaliskim modlili się: ks. kan. Tadeusz Malchrowicz, proboszcz parafii św. Wojciecha w Wilkowyi, ks. Marek Muzyka, wikariusz tej parafii, kapłani z dekanatu żerkowskiego z dziekanem ks. kan. Rafałem Mielcarkiem, ks. Witold Kałmucki, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Parafia w Wilkowyi należy do najstarszych w Wielkopolsce. Kościół istniał prawdopodobnie już w XI w., a najstarsza wzmianka pochodzi 1219 r. Pierwszy drewniany kościół spłonął. Po 1610 r. z funduszy dziedziców Opalińskich zbudowano drugą drewnianą świątynię. Biskup poznański Wojciech Tolibowski konsekrował ją w 1659 r. W 1729 r. do świątyni dobudowano kaplicę z ołtarzem ku czci św. Barbary. Bractwo św. Barbary istniejące do dziś powstało w 1780 r. W 1834 r. z uwagi na grożące zawalenie świątynia została zamknięta. Nowy kościół w stylu neogotyckim zbudowano w latach 1853-58. Jego konsekracji dokonał w 1913 r. bp Edward Likowski z Poznania. W 1984 r. nową dzwonnicę poświęcił Prymas Polski kard. Józef Glemp. Od 2003 r. proboszczem parafii ks. kan. Tadeusz Malchrowicz.

Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak / KAI

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła