TELEFON DO STUDIA: +48 62 766 89 09
Adeli, Felicyty, Klemensa 23 Listopada 2024, 09:40
Dziś 0°C
Jutro 4°C
Szukaj w serwisie

Polish Parade 1942–1945. Widowisko słowno-muzyczne w ramach cyklu „Artyści Andersa” w Kaliszu

ks. Mateusz Puchała ks. Mateusz Puchała 14:38 14.05.2023

Polish Parade 1942–1945 to tytuł widowiska słowno-muzycznego w ramach cyklu Artyści Andersa, które 21 maja 2023 odbędzie się w Kaliszu.

 

 

Aby upamiętnić wspaniały i niepowtarzalny fakt powstania i funkcjonowania Polish Parade, Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na spektakl słowno-muzyczny, podczas którego przypomniani zostaną legendarni kompozytorzy, autorzy tekstów, piosenkarze z Polish Parade.

Widowisko odbędzie się 21 maja o godz. 18.00 w Auli Koncertowej im. Jerzego Rubińskiego w Kaliszu.

Polish Parade to ewenement na skalę światową, który potwierdza ważną rolę, jaką odegrały Polskie Siły Zbrojne na frontach II wojny światowej, ale i polscy artyści, którzy narażając swoje życie, towarzyszyli polskim żołnierzom dzień i noc. Ich działalność artystyczna w Armii Andersa miała ogromne znaczenie. Nie tylko podnosili morale, podtrzymując nadzieję na zwycięstwo, ale byli również ważnym elementem dla narodowego interesu Polski.

Na scenie można usłyszeć takich artystów jak Renata Bogdańska, Zofia Terne i Gwidon Borucki, komponował Henryk Wars czy Jerzy Petersburski, teksty pisali Feliks Konarski lub Konrad Tom. Występowali w Iraku, Iranie, Palestynie i Egipcie, a potem we Włoszech. Było im dane brać udział w wielu ważnych bitwach II wojny światowej. 

Wystąpią:

Przemysław Treszczotka – II skrzypce, aranżer, manager

Michał Rożek – I skrzypce

Krzysztof Jakub Szwarc – altówka

Barbara Misiewicz – wiolonczela

Ignacy Wiśniewski – fortepian

Marcin Janek – saksofon, klarnet

Jarosław Stokowski – kontrabas

Karolina Arczewska – wokal jazzowy

Marcin Wincenciak – wokal jazzowy

Kamil Pękała – baryton

Marcin Pomykała – tenor

Krzysztof Bobrzecki – baryton

Michał Fogg – konferansjer

 

Polecamy Państwu rozmowę ks. Mateusza Puchały z Krystianem Iwanowem, dyrektorem Biura Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej, który zapowiada widowisko słowno-muzyczne Polish Parade 1942–1945 w Kaliszu:

 

 

Bilety:

Rezerwacja bezpłatnych biletów pod adresem: wydarzeniakulturalne@ipn.gov.pl

Polish Parade 1942–1945. Widowisko słowno-muzyczne w ramach cyklu „Artyści Andersa”
21 maja 2023 r., godz. 18.00
Aula im. Profesora Jerzego Rubińskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu/ul. Nowy świat 28-30

 

Koncert jest częścią projektu edukacyjno-memoratywnego „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki armii gen. Andersa ewakuowanej z ZSRS. Jego celem jest upamiętnienie wysiłku zbrojnego Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losów ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Projekt zakłada m.in. wydanie publikacji, materiałów edukacyjnych w różnych wersjach językowych, zebranie pamiątek, dokumentów, fotografii, relacji oraz odnalezienie zapomnianych miejsc pochówku, a także odnawianie tych już znanych, rozsianych po całym świecie.

Więcej o projekcie IPN: tutaj

Karol Nawrocki: Szlaki polskich nadziei: tutaj

Polecamy
Ogłoszenia
Przeczytaj
Z nauczania kościoła